30-sekund

Věnujte pouhých 30 sekund na vyzkoušení této jednoduché  a efektivní techniky, která může kardinálním způsobem změnit váš život.

Dnes bych se s vámi chtěl podělit  o jednu užitečnou radu. Radu, o níž nebyly napsány populární knihy.  Ve skutečnosti je tak jednoduchá, že by o ní těžko mohl někdo napsat knihu. Nemá žádný vztah k nejnovějším technologiím zaplňujícím všechno kolem nás.

Tuto radu dal jistý člověk, který se narodil v 19. století, svému vnukovi, jemuž nyní už táhne na padesátku. Tento vnuk je ve svém oboru velmi známým člověkem, kterého si váží jak politici, tak i svět financí. Dá se mu tedy věřit.

Pokud na světě existuje způsob dosažení skutečného úspěchu, tohle je on.

Onen známý člověk sotva postoupil na druhý stupeň základní školy, když mu dědeček poradil následující:

IHNED po každé hodině, po každém setkání nebo nějaké důležité akci, si najdi 30 SEKUND – ne víc a ne méně – aby sis zapsal hlavní cenné myšlenky. Dokonce i kdyby ses v životě omezil jenom na tohle, dosáhneš úspěchu.

Chlapec se této rady držel. A drží se jí dodnes. Později předal tu zásadu svým dvěma synům, kteří se rovněž stali úspěšnými mladými lidmi.

Rozhodl jsem se také tuhle jednoduchou techniku vyzkoušet. A k čemu jsem došel:

1. Neznamená to prostě si dělat poznámky. Nemyslete si, že když si uděláte ze schůzky podrobný zápis,  tímto jednoduchým postupem už se řídit nemusíte. Vypracování třicetisekundového resumé není to samé jako prostý zápis toho, co bylo na schůzce řečeno. Když krátce shrnujete výsledky, učíte se dávat jim smysl, řadit priority a přijímat rozhodnutí.

2. Není to snadné. Neustále rozhodovat, co je důležité a co ne, je únavné. Je pozoruhodné, o co snazší je si prostě říci, že buď jak buď jsem i tak všemu rozuměl. A třicetisekundové pravidlo – ten sprint na sto metrů pro váš mozek – nechat být.

3. Pod tlakem hory detailů. Informace, které se na nás valí, jsou často velmi podrobné a obsahují obrovské množství detailů. Pod jejich tlakem je snadné zapomenout na to hlavní. Umění nevěnovat pozornost tomu, co je zbytečné, se tak v současném světě stalo cennou devizou.

4. Jednejte bez prodlení! Zároveň však některé detaily mohou být důležité. Právě proto je třeba udělat si souhrn při první příležitosti. Tak nezapomeneme nic důležitého, co by nám časem mohlo z paměti vyklouznout: intonaci vyučujícího, nějaký bláznivý nápad atd.

5. Naučte se lépe poslouchat a lépe se ptát. Sama struktura vašeho vnímání se změní. Budete si vědomi, že si posléze musíte udělat přehled řečeného, a proto se víc soustředíte. Je to podobné, jako byste začali poslouchat nějakou melodii v kakofonii jiných zvuků – museli byste se snažit a opravdu se koncentrovat, abyste ji slyšeli.

6. Budete častěji pomáhat lidem okolo. Shrnování výsledků vám pomůže lépe chápat, co chtějí ostatní lidé a co je pro ně důležité. To vám pomůže s větší efektivitou řešit jejich problémy. Často natáčím interview s opravdu vlivnými lidmi. Docela mě omráčilo, jak mnoho z nich využívá podobný model shrnutí výsledků každé schůzky.

7. Čím dále, tím snadněji. Skutečně, časem se vám to stane zvykem a bude to lehčí. Kromě toho to bude i více zajímavé a taky užitečné. Hlavní je proto – začít!

Zdroj: The 30 second with a lifelong impact

30 sekund, které změní váš život