Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé administrativě prezidenta Donalda Trumpa, kritizuje program amerických stíhaček F-35 jako „nejhorší poměr ceny a výkonu v americké vojenské historii“. Musk volá po zrušení programu, který stál už miliardy dolarů, přičemž mnohem lepších výsledků mohou dosahovat tisíckrát levnější drony a bezpilotní letouny, jak ukazuje válka na Ukrajině. Test letadel, kterým se americké letectvo vůbec nechlubilo, mu přitom dává za pravdu.
Když se letoun F-35 vyvíjel, byl lidem i politikům představován jako cenově dostupná náhrada stíhačky F-16 a zároveň letounu A-10, který poskytuje přímou palebnou podporu. Cenová dostupnost už dávno padla, na vývoj letounu šly stovky miliard dolarů, tedy biliony korun, což se odráží i v jeho ceně.
Program letounů páté generace F-35 je podle Muska od začátku špatně, protože měl až moc ambiciózních cílů. „Konstrukce F-35 byla zničena už na úrovni požadavků, protože se od stíhačky vyžadovalo, aby měla až příliš mnoho funkcí pro příliš mnoho lidí. To z ní udělalo drahý a složitý stroj, který má být mistrem ve všech oborech. Úspěch ve skutečnosti nikdy nebyl reálnou možností,“ tvrdí Musk a připomíná, že pilotované stíhačky jsou v dnešní době bezpilotních letounů zastaralé. „Piloti se jen zabíjejí,“ dodal Musk.
Ten stíhačky F-35 kritizuje i v řadě dalších příspěvků na síti X. Program F-35, který už stál miliardy dolarů, dokonce označil za nejhorší poměr ceny a výkonu v americké vojenské historii. „Některé americké zbraňové systémy jsou dobré, i když předražené, ale prosím, ve jménu všeho svatého, zastavme nejhorší poměr ceny a výkonu v americké vojenské historii, kterým je program F-35!“ apeloval Musk, který bude mít v Trumpově druhé vládě na starosti efektivitu veřejné správy.
V dalším příspěvku si Musk ještě rýpl do drahých bojových letounů při pohledu na roj bojových dronů, jejichž efektivita je s ohledem na pořizovací náklady obrovská. „Mezitím někteří idioti stále stavějí pilotované stíhačky jako F-35,“ uvedl k videu, kde stovky dronů vzlétají synchronizovaně do vzduchu.
Mimo jiné nezvládá i velice vychvalovanou schopnost poskytovat informace o bojišti. Nejmodernější letoun byl srovnán s téměř padesát let fungujícím strojem A-10 a nedopadl vůbec dobře. Americké letectvo proto o této zprávě raději roky mlčelo jako zařezané a až hrozba žaloby ho donutila se o informace podělit v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím.
Přesto česká ministryně obrany i přes protesty opozice podepsala největší kontrakt v historii české armády. Česko tak pořizuje 24 letounů F-35 za 150 miliard korun. První stroje by do ČR měly přiletět až v roce 2031, všechny zde budou do roku 2035. Válka na Ukrajině přitom ukazuje, že mnohem větší důležitosti na bojištích stále získávají drony a další bezpilotní letouny.