1. ledna slaví Slované svátek – Den velkého míru. Toto je zvláštní čas, kdy si lidé připomínají smlouvy starověkých bohů a jejich tisíciletou minulost, přehodnocují ji, aby lépe a hlouběji pochopili tradice svých předků…
Mezi památnými zimními daty zaujímá významné místo jeden z nejstarších slovanských svátků, Den velkého. Připadá na 22. den měsíce Bílého světla a míru (Beylet), podle aktuálních propočtů vychází na 1. – 2. ledna. Jak vidíte, z hlediska dat se to ve skutečnosti shoduje s aktuálním Novým rokem. Pokud se ale novodobé novoroční oslavy vrátí o něco málo přes 300 let zpět, pak nás
Den velkého míru vrátí k událostem před mnoha tisíci lety. Obsah a obecný význam tohoto památného data se radikálně liší od veselého Nového roku. Co tedy naši Předkové v této době slavili? Proč je tato událost pro nás tak významná? A co se stalo na naší Zemi před mnoha tisíciletími? Podle starých slovanských legend v tento den Bůh Perun zablokoval brány mezisvěta v pohoří Kavkaz. Těmito branami se obyvatelé Pekelného světa mohli dostávat na Zemi, což se přihodilo několikrát.
Po Dni velkého míru pak začal týden Památky předků, vzpomínek a uctění předků, který končil Zimním dnem Peruna. Všech devět dní slovanského týdne bylo spojeno s činy boha Peruna, který byl vždy považován za boha – patrona všech válečníků a mnoha starověkých klanů. Nejvyšší bůh světla Perun, patron nebeského paláce Orla, byl věčným obráncem Svatých ruských zemí před temnými silami. Bůh hromovládce, správce blesku, nejednou pomohl našim předkům bránit Zemi před temnými silami.
Podle legendy už třikrát dorazil na Midgard-Zemi, jak se naší planetě v dávných dobách říkalo, aby zachránil naše předky před Pekelným světem. To se stalo i tenkrát. Obyvatelé Pekla lstí nalákali na místo mnoho našich Předků. Podle starých slovanských legend přišly na Zemi temné síly z různých Síní. Ve svém Temném světě se pokusili proměnit naše svobodu milovné Předky v poslušné otroky a zastavit jejich další duchovní vývoj a jejich vzestup po schodech Zlaté stezky.
V oněch vzdálených časech se v určitých intervalech odehrávaly vesmírné bitvy mezi Světlým a Temným světem a to po dokončení každého Svarogova kruhu a devadesáti devíti kruhů života, tedy po 40 176 letech. Tyto bitvy byly nazývány Great Assami. Po prvních třech Velkých Asách přišel Bůh Perun na Midgard-Zemi, aby lidem pověděl o minulých událostech a řekl jim o tom, co je čeká v budoucnosti.
Podle legendy sem nejednou zavítal, aby řekl kněžím a starším klanů o tom, jak odolat temným časům, kdy rukáv naší Galaxie prochází prostorami podléhajícími silám Pekelského světa. Naši dávní předkové nazvali toto temné a těžké období Noc Svaroga. Po každé bitvě přicházel mír a ticho. Ale v oněch vzdálených časech, poté, co Bůh Perun zavřel Brány Mezisvěta, aby
Temné síly již nemohly volně vstoupit na Zemi, přišla doba Velkého míru. Lidé radostně zdravili své osvobozené Předky. Těmto radostným událostem byl věnován zvláštní svátek Menari – Den proměn, časově se shodující s dny prastarého boha Kolyady, který nám dal Kalendář (Kolyadův dar). Ale ne všichni Předkové se vrátili ze zajetí. Proto hned po Dni velkého míru začal Týden památky předků. A zatímco lidé vzpomínali na své předky,
Bůh Perun chodil po Zemi a ničil všechny druhy zlých duchů, kterým se podařilo proniknout Bránami mezisvětů. Zatímco Perun vyváděl Předky z pekla, byly brány otevřené. Cesta Boha Peruna trvala celý slovanský týden – tedy devět dní. Když Perun skončil s Temnými silami, zabodl svůj meč do země. Jakmile bůh hromu zničil zlé duchy, devětkrát obletěl Zemi po zvláštní trajektorii v podobě prastarého kosmického znamení.
Během Zimních slavností, které přišly bezprostředně po skončení Týdne památky předků, lidé nakreslili toto znamení do sněhu a nejméně devětkrát po něm chodili bosi na počest slavných činů starých Slovanů. Den velkého míru je čas, kdy si můžeme nejen připomenout naši vzdálenou minulost, ale také o ní znovu v klidu a míru přemýšlet, abychom lépe porozuměli dávným tradicím našich předků. Je to čas rozjímání a vnitřního vidění, kdy se probouzí hluboká vzpomínka na předky toho, čeho jsme součástí, kdo jsme a odkud pocházíme.
https://celostnivzdelavani.cz/1-leden-den-velkeho-miru-a-zacatek-tydne-pamatky-predku