K údajnému povolení došlo během vatikánského vyšetřování zkorumpovaného prodeje nemovitosti za 300 milionů liber (8,8 mld. Kč) v Londýně. Stalo se tak poté, co právní tým britského finančníka Raffaela Mincioneho podal stížnost k OSN.

Rodney Dixon, obhájce lidských práv, tvrdil, že papež schválil odposlech Mincioneho telefonu během vyšetřování údajného provinění ve Vatikánu. Duchovní vůdce dovolil vyšetřovatelům odposlouchávat telefony, zachycovat e-maily a zatýkat kohokoli bez souhlasu soudu. Učinil rozhodnutí na základě starověkých zákonů a domněnky, že jako papež má pravomoci nad místními úřady.

Ve stížnosti pan Dixon označil papeže za “pachatele” porušování lidských práv. Řekl: „Toto neodůvodněné zmocnění státního zástupce absolutním panovníkem obohatilo sledování bez uvedení jasných důvodů.”

Pan Mincione byl dříve obviněn z trestných činů podvodu, zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby.

Obvinění přichází po tvrzeních, že cena nemovitosti byla nevhodně oceněna, Vatikán tvrdil, že finančník cenu nafoukl. Když pan Mincione investoval 124 milionů liber (3,6 mld. Kč) do starého skladiště Harrods v Chelsea prostřednictvím fondu, který řídil, dopustil se podvodu tím, že nadsadil její cenu. Pan Mincione však tato obvinění zpochybnil a uvedl, že nemovitost byla oceněna správně nezávislými odborníky.

Pro deník Daily Telegraph řekl: „Moje základní práva byla pošlapávána a ignorována. Jak může být správné, že mi byly uděleny trestní postihy za porušení duševníhopráva, které se vztahuje pouze na členy Církve, a o kterém jsem ani nic nevěděl?“

“Byla to zničující zkušenost pro mě a mou rodinu a opravdu doufám, že OSN bude v této věci usilovat o spravedlnost.” Mluvčí Vatikánu řekl: „Legititnost vyšetřování a soulad vatikánského soudního systému se zásadami spravedlivého procesu uznaly mnohé zahraniční soudy.“

Zdroj: Mirror

https://tadesco.org/papez-celi-vysetrovani-kvuli-ilegalnimu-odposlouchavani-telefonu-pri-prodeji-drahe-londynske-nemovitosti/