Tak drobná zpráva: Česká vláda přiznala, že její bombastický plán nakoupit letos na světových trzích Ukrajině 800 tisíc kusů dělostřelecké munice se téměř jistě nesplní, píše na facebooku slovenský politolog Juraj Draxler.

Ve skutečnosti v první dodávce, v červnu, dodali jen 45 tisíc kusů a na červenec a srpen jsou zatím plánovány dodávky 50 tisíc kusů na měsíc. I když slibují, že na podzim by se dodávky měly zrychlit, ke splnění cíle ani zdaleka nesměřují.

Češi říkají, že ačkoli k jejich iniciativě se přihlásilo 18 zemí, zdaleka ne všechny poslaly tolik peněz, kolik slibovaly. A tři země dokonce neposlaly nic.

Neřekli, které země to jsou, ze zjevných diplomatických důvodů.

Mimochodem, zároveň přiznali, že celá akce stejně významně pomohla českým muničním firmám, protože velká část nakoupené munice se kompletuje v Čechách.

Prostě jsou to poměrně chytří obchodníci. A je “potěšitelné”, že jim na byznys přispěli i Slováci svou “občanskou” sbírkou munice pro Ukrajinu.

Takové naivní blbce jako v bratislavské kavárně jen tak snadno jinde nenajdete.

I vzhledem k tomu, co je v této souvislosti to nejdůležitější. Znovu dodávám: pokud by spojencům, v první řadě USA, skutečně šlo o efektivní podporu Ukrajiny, za ty dva roky od začátku války by už navýšily kapacity své muniční výroby.

Screenshot

Jistě, není to něco, co se dá zvládnout za letní prázdniny, ale zároveň ani nic, co by supervelmoc nedokázala za pár měsíců udělat. Příkladů je více, například během obou válek v Zálivu dokázaly mimořádně navýšit výrobní kapacity ještě motorů do transportérů, což je složitější, než výroba munice.

Ale na tom reálně nikomu nezáleží. Zbrojní průmysl na Ukrajinu potřebuje dodávat věci, které jsou především drahé.

Na „obyčejné“ munici se zdaleka nenabalíte tak jako na stíhačkách, raketách a podobně.

Přičemž nezapomínejme, že například většina (!) posledního balíčku americké „vojenské pomoci Ukrajině” ve skutečnosti Ukrajinu neviděla ani z dálky.

Nakupovaly se za to zásoby americké armádě, plus vybavení amerických základen v Evropě, jen se to svezlo pod společnou nálepkou „podpora Ukrajině”.

Moderní války jsou často především byznys. Třeba říci, že velmi výhodný.

ZDROJ: FB Juraj Draxler / PZ