Ekonomka Hana Lipovská přišla s dobrou zprávou. Česko už do EU odvedlo více peněz, než z ní dostalo. Lipovská se rozhodla prozradit, proč je to dobrá zpráva. A jedním dechem popsala, do jaké smrtící spirály se dostáváme. Poté věnovala pozornost investici Petra Fialy (ODS). Do firmy, kterou označila za temnou. „Je to společnost, která působí velmi temně. Ale samozřejmě, ne všechno, co působí temně, musí být nelegální. Podívejme se na začerněné smlouvy České televize,“ prohlásila Lipovská.

Ekonomka Hana Lipovská promluvila v pořadu Aby bylo jasno. Věnovala pozornost svobodě, dotacím a daním. Ale než došla až k nim, věnovala se rozdělení společnosti.

„Jsme na úpatí dlouhodobé krize. Skutečné dlouhodobé krize. I u nás je prapůvod té krize v politické diskusi a abychom to změnili, tak potřebujeme diskusi, které se zúčastní všichni občané. Tedy žádné dělení na dezoláty a nedezoláty,“ nechala se slyšet Lipovská, která se tady dovolávala zkušeností nedávno zesnulého ekonoma Karla Dyby, který se podílel na transformaci české ekonomiky ze socialistické na kapitalistickou.

A hned pokračovala jednou dobrou zprávou o EU.

„Česká republika se v prvním pololetí tohoto roku stala čistým plátcem do evropského rozpočtu. To je v podstatě dobrá zpráva. Když se podíváme na čisté toky z Bruselu a do Bruselu, tak jsme asi jednu miliardu v minusu. A proč je to dobrá zpráva? Protože podporovatelé EU ztratí jeden ten klacek užívaný na eurorealisty,“ podotkla Lipovská.

Skutečností je, že Česko dostalo na dotacích z EU desítky miliard navíc oproti tomu, kolik do Bruselu odeslalo, což uznala i Lipovská. Tvrdí však, že nebýt dotací z fondu Next Generation EU, už budeme čistými plátci. A pokud se jednou členskou zemí EU stane i Ukrajina, pak bude Česko chápáno jako ještě bohatší země a její pozice z hlediska plateb do Bruselu a dotací z Bruselu se ještě více vychýlí na stranu plateb.

Vláda Petra Fialy navíc podle jejího názoru dělá jedno z největších ekonomických zvěrstev, které existuje. To znamená, zvyšuje daně a rozdává dotace. Tohle podle Lipovské musí přestat, protože jinak se dostáváme do „nesmírně nebezpečné spirály smrti“, protože firmy nepochybně chtějí fungovat dlouhodobě a pokud bude čím dál víc lidí brát dotace, tím méně bude vládu kritizovat, aby náhodou nepřišel o dotace. „Protože ten, kdo nedrží hubu a krok, tak o tu dotaci přijde,“ naznačila Lipovská.

Správné je podle ní nečerpat dotace, ale lidé si podle ní stále méně uvědomují, že ten, kdo dotaci chce, musí se chovat podle toho, co si přeje poskytovatel dotace.

Poté ekonomka přehodila tematickou výhybku na investice předsedy vlády Petra Fialy (ODS), protože pokud má premiér vliv na hospodářskou politiku naší země, což premiér má, veřejnost se musí zajímat o to, že investoval 2 miliony korun do dluhopisů firmy T-Development, za níž stojí brněnský právník a podnikatel Vladimír Tirpák. Firma T-Development o sobě na svém webu uvádí, že má ve správě 428 nemovitostí v hodnotě 4,21 miliard korun.

Sestrou společnosti firmy T-Development je společnost Mitido. Web má tato firma velmi podobný, ale od T-Development se liší mírně pozměněným vedením. Do firmy T-Development investoval i předseda vlády Petr Fiala. Další partnerskou firmou společnosti Mitido je společnost CIF, která se hlásí ke stejnému balíku nemovitostí jako firmy T-Development a Mitido.

„To samo o sobě nemusí být problém. Ale také to problém být může. Nemusí být nelegální, ale může to být nelegitimní. Protože, proč má někdo potřebu takto postupovat?“ ptala se Lipovská.

Jako perličku upozornila na to, že žádnou ze 428 nemovitostí zmíněná trojice firem nevlastní. Vlastní subjekty spojené s podnikatelem Tirpákem. A podle Lipovské by se této síti nemovitostí měla věnovat pozornost.

„Zejména novináři veřejnoprávních médií,“ apelovala na novináře Lipovská s tím, že jí přijde zvláštní, jak se profesor politologie z Brna v roli předsedy vlády dostane k dluhopisům firmy, která operuje s katalogem nemovitostí a přitom ani jednu z těchto nemovitostí nevlastní. „Je to společnost, která působí velmi temně. Ale samozřejmě, ne všechno, co působí temně, musí být nelegální. Podívejme se pro příklad na začerněné smlouvy České televize,“ prohlásila Lipovská.

Naznačila, že vše může být křišťálově čisté, ale také nemusí a chtěla vědět, zda se do pátrání po čistotě této kauzy ponoří např. Deník N či server Seznam Zprávy.

V druhé polovině svého pořadu Lipovská prozradila, že se ukrajinská vláda dohodla se svými věřiteli o restrukturalizaci svého dluhu, což Ukrajině umožní vyhnout se bankrotu. Restrukturalizace však podle Lipovské není nic jiného, než částečný bankrot. Věřitelé se totiž s vládou v Kyjevě dohodli mimo jiné na tom, že Ukrajině odpustí asi 20 procent dluhu.

Než se rozloučila s diváky, poznamenala ještě, že automobilový průmysl ve světě tzv. pokašlává a to je problém především pro Česko, jehož ekonomiku automobilový průmysl dlouhá léta táhl. Upozornila, že je to dáno i produkcí elektromobilů v Číně. A podle Lipovské se nabízí otázka, zda jednoho dne Čína opanuje automobilové trhy. Nebo neopanuje.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Jak-se-k-tomu-profesor-politologie-dostane-Podivna-investice-Fialy-Ekonomka-vola-CT-759047