Máme březen 2022 a slovo dezinformace tu lítá sem tam a nikdo neví, kdy s nim dostane přes hubu. Takže by bylo dobrý začít tím, že si vyjasníme, co to slovo vůbec znamená a co naopak neznamená.

Co je dezinformace:
Vědomě lživý tvrzení, který se vás pokouší o něčem přesvědčit

Co neni dezinformace:
– Názor opozice (přesněji řečeno jakejkoliv názor)
– Informace, který se někomu nehodí do krámu

Co je boj proti dezinformaci:
Objektivní a otevřená diskuze o faktech se zúčastněním širokýho spektra názorů

Co je cenzura:
– Umlčování opozice
– Mazání informací, který se někomu nehodí do krámu


Pokud by vláda chtěla bojovat proti dezinformacím, vítala by opozici a otevřenou diskuzi, což se rozhodně neděje. Viz CoronaDuel 2022, kde se neduelovalo protože ze strany vládních “expertů” nikdo nepřišel. Otevřený diskuze se vláda bojí. Ono se lže mnohem líp, když se to děje v médiích, který jsou jasně na vaší straně (nejlépe když ty média vaše strana vlastní) a odborníci z opozice tam nejsou puštěni, případně jsou tam puštěni pouze za agresivní moderace užitečnejch idiotů, kteří zajišťujou, že vládní názor dostane víc prostoru, a sami ukazujou, že vládní názor podporujou.

Pokud by vláda zaváděla cenzuru, vypínala by nehodící se weby a hrozila vězením lidem, kteří budou veřejně prezentovat nehodící se názory, což se přesně děje.


To, že vláda cenzuře neříká cenzura, je normální. Čína a Rusko tomu tak taky neříkají. Cenzura se vždycky schovává za kecy o “bezpečnosti”, “dezinformacích” a podobně.

Ironie toho, že naše vláda bojuje proti zlýmu Putinovi, kterej doma “cenzuruje ruský média a zavírá ruský občany za názory”, tím, že cenzuruje český média a zavírá český občany za názory, je za všechny prachy. To určitě Putinovi ukáže, zač je toho loket, když mu soudruh Fiala vyjasní, že je stejnej magor jako on, ne-li větší.


A když mluvíme o dezinformacích, naše ministerstvo zdravotnictví jsou fakt přeborníci…Truth does not mind being questioned
A lie does not like being challenged

Pravdě nevadí, když je zpochybňována. Lži to vadí.

Ten, kdo se snaží umlčet druhou stranu, prakticky vždycky o něčem lže. Ten, kdo mluví pravdu, nemá potřebu nikoho umlčovat. Kdo má pravdu, ten je pro otevřenou diskuzi a prezentaci faktů a důkazů. Fakta a důkazy dávaji pravdě za pravdu, proto neni třeba nikoho umlčovat. Jelikož ale fakta a důkazy usvědčujou lež ze lži, tak ten, kdo lže, se chce faktům, důkazům a diskuzi vyhnout. A nejen se jim vyhnout, ale nejlépe zamezit tomu, aby mohly vůbec existovat.

Jednoduchá otázka: Můžete ukázat jedinej příklad v historii, kdy cenzuru zaved někdo, kdo měl pravdu?

Odpovědět si můžete sami.

Jak poznat, kdo má pravdu?

Někdy je to těžký, obzvlášť když je situace komplexní. Nicméně existuje relativně jednoduchej způsob, jak rozeznat lháře od těch čestnejch. (Víc o detekci lží tady.)

Ten, kdo je k vám upřímnej, je vždycky ochotnej říct:

Nevěř mně, nevěř jim. Poslechni si obě strany, nastuduj si co chceš, a udělej si vlastní názor.

Což by vám mělo dávat smysl, pokud nemáte v hlavě vyhrabáno.

Lhář vám tohle nikdy neřekne. To poslední, co lhář chce, je, abyste mysleli samostatně a něco si sami nastudovali. Lhář chce, abyste poslouchali jeho a neposlouchali nikoho s opačnym názorem. Proto se vás bude snažit všemožně odradit od poslouchání opačnejch názorů. Pokud takový názory nemůže nějak zablokovat, bude před nima varovat a přesvědčovat vás, že jsou nebezpečný.

Zamyslete se nad tim. Pokud vám někdo tvrdí, že nějakej názor je pro vás “nebezpečnej”, tak vám nepřímo říká, že vás považuje za nesvéprávnýho idiota, kterej si nedokáže udělat rozumnej názor na věc sám. Podle něj byste neměli poslouchat lidi, před kterejma vás varuje, bez ohledu na to, jak velcí jsou to odborníci v danym oboru, a měli byste poslouchat jen jeho, protože on je ta autorita, která je kompetentní k tomu vám říkat, co si máte myslet.

Lháři často tvrdí, že “odborníci se shodujou”, že “mezi vědci je konsensus”, a podobně. Kromě toho, že tvrzení tohodle typu nejsou pravdivý téměř o ničem, používaji se nejvíc právě u těch nejkontroverznějších témat. Což je samozřejmě vrchol ironie, protože jestli je to téma kontroverzní a lidi se o něm od rána do večera hádaji, včetně těch odborníků, tak na čem se kdo shoduje a kde je ten konsensus? To je asi kravina, že jo?

Takže pokud máte možnost se dotyčnýho zeptat, jestli souhlasí se zmíněnym postojem “Nevěř mně, nevěř jim. Poslechni si obě strany, nastuduj si co chceš, a udělej si vlastní názor.”, udělejte to. Kdo vám nelže, nebude mít problém s tím souhlasit. Kdo vám lže, začne se vykrucovat. On vám nejspíš neřekne jasně, že s tím nesouhlasí. To by vypadal fakt blbě. (I když dneska už se možná najdou i takoví idioti.) Místo toho třeba začne tím, že “to neni tak jednoduchý”. Nebo neodpoví na otázku přímo a začne mluvit oklikou, často převážně jen opakovat, co už řekl předtím. Neboli se bude vykrucovat!

Pokud nemáte možnost se toho člověka zeptat přímo, třeba protože k vám mluví z televize, tak prostě poslouchejte, co říká, a hledejte výroky, který se k tomuhle tématu vztahujou. Naznačuje-li jakýmkoliv způsobem, že si máte udělat vlastní názor z dostupnejch informací, vypadá to dobře. Pokud se z různejch otázek vykecává, napadá opozici urážkama a očerňuje ji věcma, který nemají s tématem co dělat, jakýmkoliv způsobem vás odrazuje od toho, abyste tu opozici vůbec poslouchali, jakýmkoliv způsobem vyhrožuje, že se stane něco špatnýho, když ho neposlechnete (nebo když budete poslouchat opozici), je to špatný znamení. Tenhle člověk je pravděpodobně “full of shit”, jak se tak říká.

Dokonalým příkladem je jistej pan Kubek. Z každýho jeho proslovu je patrný, že má český občany za nesvéprávný idioty, který on, samozvanej spasitel, musí ochránit před “nebezpečnejma” názorama “dezinformátorů” jako je např. profesor Beran, i když Kubek přiznává, že pan profesor Beran je na daný téma odborník a on sám ne. K tomu asi neni třeba nic dodávat.

A teď: je všechno to, co jsem tu napsal, pravda? To si posuďte sami! Klidně mi nevěřte. Věřte si, čemu a komu chcete. Mně je to celkem jedno. Jestli uvěříte lhářům, zaplatíte za to vy, ne já.

Pokračování: Komu pořád ještě neni jasný, co jsou dezinformace?

Související: Kde je pravda? Kdo to udělal? Jak to zjistit?

Související: Fact-checking: nástroj manupilace veřejným míněním

 

https://antivirus.22web.org/dezinfo.htm