Praha – Do prezidentova vicekancléře Petra Hájka se kvůli výrokům o smrti Usámy bin Ládina překvapivě ostře pustil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Až dosud je přitom nijak nehodnotil, teď mu ale vadí reakce v zahraničním tisku. 3959623-lidri-koalice-u-prezidenta-klause“S pobouřením jsem zaznamenal, že veřejné výroky pana Hájka z počátku tohoto týdne, vycházející ze smyšlených spikleneckých teorií, urazily spojence a hlavu spřáteleného státu. Kromě této smutné skutečnosti vzbudily zejména v zahraničí neblahou pozornost, znevážily dobré jméno České republiky a ohrozily její zájmy,” napsal šéf české diplomacie v prohlášení. Hájek tento týden poté, co USA oznámily zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida, prohlásil, že “bin Ládin je mediální fikce” a že “zemřel, za podivných, téměř mystických okolností”. “Chceme-li, věřme,” dodal jeden z nejbližších spolupracovníků hlavy státu.

 

Hájek mluví

 

Kníže: Nesoudná a pokřivená mysl

Prezident Václav Klaus se později od Hájkových výroků distancoval s tím, že je považuje “za nešťastné”. Ministr Schwarzenberg se od Hájkova názoru distancoval o poznání ostřeji. “Pokud by šlo o projev nesoudnosti či pokřivené mysli soukromé osoby, mohl bych jej vzít s politováním na vědomí či přejít taktně mlčením,” pokračuje jeho prohlášení. “Jako výroky vysokého státního úředníka je však musím zcela zásadně odmítnout.”

Fotogalerie: 

Usáma bin Ládin - nedatovaný snímekUsáma bin LádinBin Ládin - portrét - 26. květen 1998Usáma bin Ládin - 26. května 1998Usáma bin Ládin, Al-Káida - 26. května 1998

další fotografie »

O smrti Usámy bin Ládina informoval v pondělí americký prezident Barack Obama. Zvláštní komando amerických sil ho zabilo při cílené operaci v domě v Abbottabádu u pákistánské metropole Islámábádu. Tělo muže, jemuž je připisováno mimo jiné zosnování útoků z 11. září 2001, bylo posléze převezeno do Afghánistánu a poté pohřbeno do moře. Verze zabití hledaného teroristy se později upravovala a v médiích se vyrojila celá řada spekulací.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=699502