Loňský rok překvapily vědce hned dva objevy. Bohužel, nebyly nijak radostné. Ukázalo se, že hloupost a zločinecké sklony jsou vrozené vlastnosti. Jsou spojeny se zvláštními oblastmi v mozku.

Vědci z Berlína, Bochumi a Lipska studovali mozkové aktivity 26 studentů škol a univerzit – “premiantů” a “propadlíků”. Požádali je, aby se naučili novou látku, a přitom byli snímáni elektroencefalogramem.

„V mozku dobře prospívajících studentů se intenzivněji aktivovaly alfa vlny, tj. EEG rytmy, jež jsou odpovědné za přechod od uvolněného stavu ke koncentrovanému,“ říká vedoucí výzkumu, Dr. Hubert Dince z Ruhr University v Bochumi. (1)

„Čím vyšší byla amplituda rytmu, tím snazší bylo pro dobrovolníky učení.“Ukazuje se, že dobrým studentům jde učení lépe, protože příroda jim dala schopnost soustředit se a být pozorní.

Mozek “propadlíků” neumí kvalitně zpracovat a vstřebávat informace, které potřebuje, protože jejich alfa rytmus je pomalý.

Vědci doufají, že v budoucnu bude možné mozkový rytmus uměle upravit, a tak přimět mozek “propadlíků” pracovat na plný výkon.

„Teprve když jsme plně vyřešili zpracování informací v mozku, můžeme nabídnout terapii –  napravení jeho narušení,“ slíbil koordinátor projektu Peter Ritter z Lipska.

Šokující zjištění…

Jeden z renomovaných odborníků v Německu na onemocnění mozku – neurologprof. Gerhard Roth (2) z Brém – tvrdí, že našel část mozku, která je zodpovědná za anti-sociální chování násilníků, vrahů a lupičů.

“Část zla” se podle jeho zjištění nachází ve frontálním laloku a zobrazí se na rentgenu jako temná hmota.

Svůj objev udělal Dr. Roth po mnoha letech výzkumu na lidech, odsouzených za násilné trestné činy, což zpracovával pro německou vládu.

Během zkoušek ukázal Roth pokusným osobám krátké thrillery a akční filmy a paralelně s tím skenoval jejich mozky.

Vědec zjistil, že když se na obrazovce objevily scény o násilí, odsouzenci zůstali lhostejnými, jejich tváře neodrážely žádné emoce. Stejně nečinnými byly k neštěstí druhých ty oblasti mozku, zodpovědné za pocity soucitu. Charakteristická tmavá skvrna se ukázala na skenech mozku všech drsňáků, které vědec zkoumal.

„Pokud nyní zjistíme odchylky ve vývoji čelního laloku, můžeme téměř se 70 procentní pravděpodobností předvídat budoucí zločince,“ říká Dr. Roth.

Všichni vědci se také shodují na jedné věci: zlo a hloupost jsou skryty nejen v mozku, ale také v genech, které jsme zdědili od svých rodičů.

A s tím už uměle nic neuděláme…

Odkazy

(1)    http://www.rd.ruhr-uni-bochum.de/neuro/wiss/pi/dinse.html
(2)    http://www.ifh.uni-bremen.de/roth/eindex.html

http://cestypsychotroniky.cz/index.php/veda/262-zlocinci-a-hlupaky-se-lide-rodi