image5Pro většinu sezdaných párů jsou dny před svatbou vzrušující, naplněny štěstím a idolizovanými představami společného života. V samotném manželství se však musí počítat i s chvílemi trpkými. Spory jsou nevyhnutelné.

Někdy mohou být konflikty značně intenzivní, opakované nebo se dokonce táhnou po dlouhou dobu. Jelikož se sporům vyhnout nelze, to nejdůležitější, co je třeba se naučit, je, jak je zvládnout. Pokud máte pocit, že se řítíte přímo do náruče rozvodu, je na čase vyzkoušet odlišné přístupy než ty dosavadní.

Když se střet znovu objeví, místo abyste zapadli do staré rutiny obviňování, ustupte krok dozadu a zavzpomínejte na časy, kdy vám spolu bylo krásně. Než cokoliv vypustíte z úst, než učiníte rozhodnutí založené na vyhraněných emocích, zastavte se, uklidněte se a podívejte se do svého nitra.

Sebereflexe. Co to znamená? Znamená to, že místo abyste se zaměřovali na chyby toho druhého, přemýšlíte nejdřív o těch svých. Zauvažujte, jak byste se mohli zlepšit nebo co vám nejde až tak dobře.


  • Zamyslete se nad svým tónem hlasu, nad tím, jak mluvíte, co si myslíte o vašem manželovi/manželce
  • Přemýšlejte nad účinky svých slov na vašeho partnera, nad tím, jak se kvůli nim cítí
  • Zadívejte se na svůj spor, jako byste v něm nefigurovali vy sami, jako byste byli pouhými diváky

Pokud tohle dokážete, už jste udělali první krůček ke zlepšení. Je-li pro vás těžké se jen tak uklidnit, běžte se projít do parku, a až budete v lepším rozpoložení, začněte se sebereflexí. Hlavním cílem je přistoupit k věcem racionálně a bez přehraných citů. Pokud se opravdu zdá, že na vyhrocené situaci nemáte vůbec žádný podíl, použijte svou laskavost a promluvte s milým tónem hlasu. „Promluvme si, jak vše můžeme zlepšit.“ Když mluvíte, nebuďte kritičtí. Většina párů, které balancují na hraně rozvodu, k sobě přistupují velmi kriticky. Už jeden pro druhého nemají úctu. Pro manželství je těžké v něčem takovém obstát.

Manželství je nádherný svazek mezi mužem a ženou, který by měl být vybudován na vzájemné důvěře, upřímnosti, toleranci, úctě a zodpovědnosti. Váš vztah nebude harmonický jen díky tomu, že to tak chcete. Musíte na tom pracovat. Nemyslete si: „Za to všechno může on/ona. To on/ona se nesnaží.“

Zlepšení nezačíná nikde jinde než u vás. Proč se své choti/chotě nezeptáte: „Co tě na mně nejvíc štve?“ Připravte se na přijetí kritiky a zaujměte pokorný postoj. Není to o naprosté změně osobnosti. Jde o proces zlepšování, o to být lepším. Projděme si tři základní tipy, které mohou pomoci problematickému manželství. Užitečné mohou být i pro ty z vás, kteří máte pocit, že vám to spolu klape. Přinejmenším můžete věci o něco vylepšit.

1. Komunikujte spolu:

Mluvíte nepřívětivě nebo kriticky či se dokonce straníte komunikace s partnerem? Je čas to změnit. Udělejte čaj nebo kávu, vytáhněte něco malého k zakousnutí, sedněte si spolu a laskavě si se svým partnerem promluvte. Přímo se postavte všem sporům, které máte. Přiznejte všechny své chyby a vyjádřete svou ochotu se zlepšit. To roztopí ledy, které se mezi vámi nahromadily. Otevřeně uznejte a pochvalte všechny kladné stránky toho druhého, hovořte v pozitivním duchu a s pokorou. Je docela dobře možné, že ten druhý na vás bude reagovat podobně.

2. Ovládejte se:

Někdy zřejmě máte pocit, že vás váš partner opravdu rozčiluje. Nerozčilujte se, opravdu. Pokud máte zodpovědnost k vašemu manželství, nerozčilujte se. Místo vypuštění emocí se ovládněte. Kolikrát stačí jemná úprava vašich slov. Například místo: „Nesnáším, když se mnou takto mluvíš!“ řekněte: „Byl bych radši, kdybys se mnou mluvila mileji, tak jako to teď dělám já.“ A nejlíp je, kdy to dokážete říct s úsměvem. Opravdu. Zkuste to. Zaměřte se na tón vašeho hlasu při hovoru. Je opravdu důležitý.

3. Ukažte svůj zájem:

Teoreticky je to jednoduché, ale stejně tak je snadné na tento základní bod zapomenout, když se objeví všemožné city. Zkuste se k tomu druhému chovat jako ke starému kamarádovi (kamarádce), kterého jste hodně dlouho neviděli. Nabídněte něco k pití, ukažte, že se o něho/ni zajímáte. Zeptejte se partnerky, jestli jí není zima, přineste jí deku. Zeptejte se, jestli není manžel hladový, a nabídněte mu něco k snědku.

Pokud se chcete opravdově zlepšit, vaše snahy zaručeně přinesou kladné výsledky. Budete se nejenom cítit lépe díky tomu, že aktivněji pracujete na harmoničtějším manželství, ale možná se stane i to, že vás bude váš partner napodobovat.

A na závěr zaujměte optimistický pohled na minulé hádky a řekněte si: „Spory, které jsme ve vztahu měli, nám pomohly navzájem se lépe poznat, být méně sobečtí a zlepšit spolupráci v každodenním životě.“

small United Kingdom

Přeložil Ondřej Horecký

Velka epocha.sk