Záhada Stonehenge – Megalitický komplex Stonehenge leží v jižní Anglii, v hrabství Wiltshire. V této lokalitě se však nenachází žádné kameny, ze kterých mohl být postaven. Přesné místo jejich původu dosud nebylo jisté. Záhada jejich dopravy na místo však stále zůstává nevyjasněnou. O účelu a době vzniku Stonehenge se dočtete více v článku Stonehenge >>>

stonehenge_kamenyPůvod Modrého kamene

Na stavbu Stonehenge byl použit velmi zvláštní materiál. Takzvané Modré kameny, které ve vlhkém prostředí samovolně zmodrají. Jedná se o sopečný riolit, který se velmi liší od ostatních hornin v jižním Walesu. Vždy se nachází výhradně na ploše několika stovek metrů.

Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity hledali nejbližší místa výskytu Modrých kamenů, ze kterých je komplex Stonehenge vybudován. Po analýzách minerálního složení a textury skal vyvrátili původní doměnku vědců, že kameny pocházejí z 200 km vzdálených lomů Prescellských hor.

Analýzy petrografickou metodou potvrdili 99% shodu s lokalitou Craig Rhos-y-felin u Pont Season.

Doprava kamenů na Stonehenge se tak stává ještě větší záhadou

Vědci se domnívali, že z Prescellských hor byly obrovské a neskutečně těžké kameny přepravovány po trase dlouhé téměř 400 km za využití řeky Avon a Bristolského kanálu. O napodobení přepravy technikou známou v době bronzové, ze které Stonehenge pochází, se nadšenci marně pokusili v roce 2000.

Některé teorie předpokládají, že obrovské balvany byly přestěhovány blíže oblasti ledovcem. V tom případě by se však měl najít i další materiál, proto tato možnost není příliš pravděpodobnou.

Řada odborníků je přesvědčena, že celá řada staveb středověku nemohla být postavena bez technologie, která nám je neznámá a byla ztracena. O které se nám nedochovaly žádné záznamy. Která však pomáhala tesat složité a neskutečně přesné tvary z tvrdé žuly a mramoru. A přenášet kamenné balvany o hmotnostech desítek tun. Tyto teorie připouštějí, že se mohlo jednat o technologie, které poskytli lidem mimozemšťané.

Nejen Stonehenge, ale také pyramidy a další megalomanské stavby

Podívejte se na velice zajímavý dokument, který hledá možné ztracené technologie. Stejně, jako byly mnohé dnešní vynálezy prokazatelně používány lidmi již ve staré Číně? Tisíce let před Kristem. Nebo důkazy o existenci UFO?

Zdroje: YouTube.com
http://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-54274460-rozlustili-jsme-zahadu-puvodu-kamenu-ve-stonehenge-domnivaji-se-britsti-vedci

http://pravdu.cz/stonehenge/stonehenge-zna-se-jiz-puvod-kamenu