Konečně, desetiletí po té, co americké letectvo Spojených států uzavřelo své oficiální vyšetřování fenoménu UFO, jsou tyto soubory v plném rozsahu zdarma on-line. Projekt Blue Book je považován za třetí vyšetřovací projekt amerického vojenského letectva. Prvním byl projekt Sign, který začal v roce 1947, pak Grudge, který běžel od 1949 do1951, a závěrečný projekt, Blue Book, běžel od 1951 do 1969. Veškeré spisy, které se týkaly vyšetřování těchto pozorování jsou všechny zahrnuty v souborech projektu Blue Book. To znamená, že pokud tedy neexistují, jak někteří naznačují, tajná vyšetřování, ke kterým veřejnost stále nemá přístup.

imageAť tak či onak, i když tyto spisy byly všechny odtajněny od té doby, co se projekt Blue Book uzavřel, udělejte si výlet do Národního archivu, abyste k nim získali plný přístup. Některé webové stránky nabízely jen části souborů a jedny webové stránky, Fold3, konečně všechny z nich zveřejnily před několika lety. Nicméně, návštěvníci se na ně mohli jen podívat a museli zaplatit členský poplatek, aby si je mohli stáhnout.

Poznámka: nyní si zřejmě můžete stáhnout soubory na Fold3 zdarma, ale je to jen po jedné stránce najednou a to v obrázkovém formátu JPEG. Black Vault nabízí soubory v dokumentech PDF, takže jsou mnohem rychlejší a snadnější ke stažení. Mnohé z nich se dají také prohledávat.

Nyní badatelé a nadšenci UFO, včetně mě, mohou ušetřit nějaké peníze. Tyto soubory byly umístěny on-line Johnem Greenewaldem, který provozuje webové stránky s názvem Black Vault. Greenewald podával žádosti na základě zákona o svobodě informací (FOIA) od té doby, kdy byl teenagerem, aby přiměl vládu k odtajnění toho, co ví o UFO a dalších tajných záležitostech.

Tyto svazky zveřejnil on-line a v průběhu let nashromáždil to největší úložiště těchto materiálů on-line. Hostuje tam více než jeden milion stránek. Teď, když už konečně dokončil tento impozantní úkol, aby byly soubory Blue Book k dispozici, tak jich má nyní ještě navíc více než 130 000.

Udělal jsem s Greenewaldem interview, abych se ho zeptal na některé z jeho myšlenek ohledně zveřejnění spisů Blue Book.

Proč jste se rozhodl tyto soubory zveřejnit?

Greenewald: Prostě a jednoduše, jsou to dějiny ufologie. Pro tyto záznamy existuje zatím jen několik zdrojů, z nichž některé jsou neúplné, zatímco v jiných se dá těžko orientovat nebo nejsou zaměřeny na skutečného badatele. Takže jsem je chtěl sestavit do přímočaré databáze se snadným vyhledáváním a to samo o sobě je rozdílné od toho, co je již venku – a to dělá tyto nové webové stránky, které jsou poháněny Black Vaultem, docela unikátními.

Proč si myslíte, že jsou tyto soubory po všech těchto letech důležité?

Greenewald: Project Blue Book (spolu s projekty Sign a Grudge) má zvláštní místo v historii UFO. Zdali DOOPRAVDY zkoumal pozorování UFO v tom smyslu, jak jsme to chtěli my, tak na tom nezáleží. Je to projekt, který trval více než 20 let a oni zkoumali tisíce případů. Jistě, tvrdili, že mnohé z nich se daly všechny nějak vysvětlit, ale stále vám zůstává několik drahokamů, které zůstávají záhadou. A navíc, tyto údaje můžete použít a porovnat je s tím, jaké jsou dnes a začít vyvozovat závěry nebo spíše možná klást nové otázky, které badatele doposud ještě nenapadly. Po celá léta tato data spočívala na mikrofilmu v Národním archivu. Byly s mocí internetu přineseny on-line, avšak způsoby, kdy se nedaly snadno používat. Byly neúplné, prosté a jednoduché a nedostalo se jim takové publicity, kterou si zasloužily. Doufám, že to tento nový zdroj změní, že tuto éru v historii UFO zdůrazní a nabídne výzkumný bod, z něhož se ti, v příštích letech vyšetřující UFO, budou moci učit, využívat ho a odvolávat se na něj.

Proč nebyly zdarma k dispozici on-line až teď?

Greenewald: Převést a archivovat 130 000 stránek není snadný úkol. Venku existují některé stránky, které se archiv pokusily vytvořit … ale ve skutečnosti se nezaměřovaly na badatele ani průzkumníky. Některé vyžadují za informace poplatek (pokud jsou vůbec kompletní), zatímco jiné se dají špatně stahovat anebo číst a ostatní jsou prostě neúplné.

Těmito novými webovými stránkami jsem se snažil zajistit, aby je mohl každý používat a mohl se z nich učit.
Když jsem Black Vault v 15 letech začal, tak jsem byl ohromen nedostatkem informací na internetu. Nyní, téměř o dvě desetiletí později, to mnoho webových stránek dohnalo a data archivují – ale chtějí vám za to účtovat. Jsem rád, že téměř o 20 let později, a se zhruba 1,5 miliony stránek, které jsou k dispozici zadarmo, jsem zachoval slib, který jsem si dal sám sobě, že nikdy nebudu nikomu účtovat za to, aby se učil.

– Konec Rozhovoru –

Sám vím, a také ostatní výzkumníci a novináři, že zveřejnění těchto souborů umožní snadnější prozkoumávání některých skrytých drahokamů v těchto souborech. Existují totiž stovky souborů, které americké vojenské letectvo považovalo za skutečně „nevysvětlitelné“. Přesný počet je poněkud nejasný. Americké vojenské letectvo tvrdí, že Blue Book zahrnovala 12 618 zpráv o pozorování, z nichž 701 zůstalo „neidentifikováno“. To by představovalo asi 5,5% těchto souborů. Nicméně, oficiální seznamy těchto „neidentifikovaných“ případů pouze jen zahrnují kolem 560 případů. Jiní badatelé těmito soubory prošli a zjistili, že je tam vlastně spíše 14 000 případů s asi 1600 „neznámými“.Zatímco pokračuje debata o tom, kolik vyšetřovaných případů UFO nebylo americkým vojenským letectvem opravdu nikdy vysvětleno, díky práci Greenewalda, občané-badatelé mají nyní možnost nahlížet do spisů, aniž by museli někam cestovat nebo si zaplatit členství.

Všechny případy projektu Blue Book můžete najít pod odkazem ZDE

zdroj : http://news.yahoo.com překlad: http://www.exopolitika.cz