image26.3.2014 se dostala z armádního archívu ČR zpráva o havárii nepozemského letounu v srpnu v roce 1989 nedaleko města Slaný. Na celou událost bylo uvaleno informační embargo a velmi přísné utajení. Šetření havárie vedl v té době plk. Genadij Lavrov, vyslanec KGB v ČR ve spolupráci s vojenskou rozvědkou a Státní bezpečností.

Asi 14 km západně od Slaného ráno v 3:50 21.8.1989 zaznamenali obyvatelé přilehlých vesnic velkou ránu. Očití svědkové, kteří čekali na nedaleké vlakové zastávce uvedli, že se na obloze vytvořila ohnivá koule, která se velmi rychle pohybovala. Najednou prudce vybočila a narazila do země. Objekt vytvořil na zemi kráter velikosti 500m.  Během hodiny byla celá oblast obsazena vojáky z nedalekých kasáren ve Slaném.

Svědkové události byly zadrženi a vyslýcháni. Museli podepsat prohlášení o mlčenlivosti, aby vůbec byli propuštěni. Někteří byli podrobeni následnému výslechu až v Moskvě…

Ze zápisu z archívu se dozvídáme, že letoun talířovitého tvaru byl převezen do AERO Vodochody, kde měl byl podroben dalšímu zkoumání. Asi po týdnu byl transportován do Sovětského svazu.

Dvoučlenná posádka bytostí asi 80 cm vysokých s nápadně velkou hlavou a našedlou kůží havárii nepřežila. Byla převezena do ÚVN ve Střešovicích a poté opět do SSSR.

Chtěli jsme získat více informací od plk. Jaroslava Novotného, který v té době vedl vyšetřování za českou stranu. Bohužel však v loni při autohavárii přišel o život.

Nad celou záležitostí se dodnes vznáší spousta otazníků. Hlavní spis byl totiž z archívu v roce 2000 odcizen a zbyl pouze záznam v souboru adresáře dokumentů…

Alexander Musil

Zdroj: A – pr – i – l … 🙂