foto1_32267Knírek, buřinka, hůlka a k nim obnošené šaty, velké boty a nezaměnitelný styl chůze. Skrze filmové plátno ho zná celý svět, málokdo ale ví o tajemstvích jeho života. Velmi slavný a neuvěřitelně záhadný – takový je Charlie Chaplin! Odkud pochází? Kdo jsou jeho rodiče? A proč po těchto otázkách pátrají i tajné služby? Kdo přesně se schovává za slavným kostýmem a jménem?

Anglickému trůnu vládne královna Viktorie (1819–1901), když se mezi londýnskými občany narodí chlapec, který dostane jméno Charles Spencer Chaplin (1889–1977). Píše se 16. duben roku 1889. Joyce Milton, spisovatelka a autorka Chaplinova životopisu, se ale hned u této události zastavuje, když poodkrývá první ze záhad komikova původu: „Charliemu bylo řečeno, že se narodil na East Lane ve Walvorthském distriktu, v té samé ulici, kde jeho dědeček Hill pracoval jako švec. I když bylo narození Syndeyho Johna (1885–1965), nemanželského dítěte, náležitě zaznamenáno a následováno křtem u anglikánské církve, tak jeho nevlastní bratr Charlie přišel na svět bez záznamu i požehnání.“ Skutečně o Chaplinově narození neexistuje žádný úřední záznam?

 

V hledáčku MI5
Minulost slavného komika je tak zapeklitá, že se dostane dokonce i do zájmu tajné britské služby MI5. Dojde k tomu v roce 1952 na žádost amerických agentů. Důkladné zkoumání komikova života vychází především z pozornosti věnované jeho politické příslušnosti. Poválečný svět, rozdělený na sovětskou a americkou část, přináší éru, která je charakteristická výslechy a špehováním. Ve Spojených státech jsou tak 50. léta minulého století ve znamení silného antikomunismu, který propaguje republikánský politik a senátor za stát Wisconsin Joseph Raymond McCarthy (1908–1957). Lidé podezřelí z levicového smýšlení nebo ze styků s lidmi ze socialistických zemí jsou vyšetřováni kvůli dohadům ohledně jejich možné protiamerické činnosti. Světlo komisařské lampy tak dopadne i na Charlieho. MI5 sice potvrdí jeho levicové smýšlení, ale detaily jeho života nerozluští. Nejen, že přitom nepoodkryje Chaplinův původ, ale ještě více rozvíří domněnky a klepy, které se kolem jeho narození vedou!

foto2_32267Slavný původ obestřený tajemstvím
Britské službě se nepodaří objevit ani Chaplinův rodný list! Anglický historik Christopher Andrew (*1941) k tomu říká: „Je velmi nezvyklé, zvláště po vyšetřování MI5, aby místo a datum narození tak dobře známé celebrity, jako je Charlie Chaplin, zůstaly takovou záhadou.” Doklad spojený s jeho narozením se nepodařilo nalézt dodnes. Nikdo tak přesně nedokáže potvrdit, zda zmínka o tom, že světlo světa spatřil roku 1889 v jižní čtvrti Londýna, je pravdivá. První oficiální záznam spojený se jménem Charlie Chaplin pochází až z roku 1920, kdy je na něj vydaný cestovní pas. Britskou tajnou službu chybějící dokumentace svádí k úvahám: „Zdá se, že buď nebyl narozen v této zemi (Velké Británii), nebo jeho jméno při narození znělo jinak.“ Má snad Charlie kořeny v zahraničí? Nebo jsou jeho záznamy vedeny pod jiným jménem? Jak moc jsou tyto spekulace pravděpodobné? A co z nich lze racionálně vysvětlit?

Úřední zmatky a rodinné hádky
Anglický filmový kritik a Chaplinův životopisec David Robinson (*1930) upozorňuje na to, že na konci 19. století patří mezi běžnou praxi opomenutí evidence u narozených dětí. Joyce Milton jeho domněnky potvrzuje, když píše o tom, že roli při zápisu mohly sehrát i okolnosti spojené s rozkladem svazku jeho rodičů: „Může to být i proto, že manželství Chaplinových rodičů byla tehdy už pořádná vřava. Pohodový a svými kumpány známý Charles (otec Charlese Spencera) měl slabost pro alkohol a ve chvíli opilosti i pro násilné sklony. A Hanna (matka Charlese Spencera) zase nebyla ten typ, který by seděl doma a v tichosti trpěl.“ Svého syna tak možná nenechá zapsat do matriky, protože skrze něj nejspíš nechce být oficiálně spojena s jeho otcem. Je chybějící evidence výsledkem manželských rozepří? Kdo ví! Existují ale i domněnky, že zaznamenání komikova narození není opomenuto pro úřednický šiml či rodinné hádky, ale jednoduše proto, že k tomu v daný okamžik ani dojít nemohlo. Světlo světa měl prý totiž Chaplin spatřit na pláních ve střední Anglii uvnitř kočovnické komunity!

Kočovnické kořeny
Tato překvapivá informace se nalézá na stránkách dopisu, který je po dlouhá léta uzamčen v rodinné zásuvce a do rukou Charlieho se dostává až na konci 70. let 20. století. Předá mu jej vzdálený příbuzný. V listu se píše, že Chaplin se narodil „v karavanu, který patřil cikánské královně, (…) na Black Patch (pole; území, které sloužilo jako základna pro kočovníky – pozn. red.) u Smethwicku nedaleko Birminghamu.“ Své „cikánské kořeny“ přitom Chaplin zmiňuje v rozhovoru pro americký magazín Collier’s už v roce 1925. O romském původu své babičky píše i ve své autobiografii. Podle Joyce Milton je ale „možná pravděpodobné, že Chaplin začal věřit v to, že příbuzní z matčiny strany mají cikánskou krev, jenom proto, že to dávalo romantický nádech jejich velmi hanebným a nepořádným životům.“ Ostatně nebylo by to poprvé, kdy by u Chaplinů v rodině došlo k tomu, že někdo šíří zvěsti o svém pozoruhodném a zvláštním původu jen proto, aby znásobil vlastní zajímavost.

Žena tisíce tváří
Chaplinova matka Hanna Hill (1865–1928) je herečka a velká mystifikátorka. Role hraje nejen na divadle, ale také mimo něj. V osobním životě se stylizuje do žen, které jí imponují. Už jako šestnáctiletá si vybere umělecké jméno Lillie Harley, které odkazuje na její idol, anglickou herečku a zpěvačku Lillie Langtry (1853–1929), která působí nejen na pódiu, ale také jako milenka anglického panovníka Eduarda VII. (1841–1910). Inspirací jí je také anglická herečka Nell Gwyn (1650–1687) či francouzská šlechtična Joséphine de Beauharnais (1763–1814). Zatímco první ze jmenovaných žen je milenkou britského krále Karla II. (1630–1685), ta druhá působí jako manželka francouzského vojevůdce a státníka Napoleona Bonaparta (1769–1821). Zdá se, že všechny jsou vzorem ženy, kterou chce Hanna nejspíš být. A své romantické fantazie vypráví a předvádí i maličkému Charliemu. Nakolik ho historky zasáhnou? Vychází snad právě z nich pověst o zrození ve voze cikánské královny? Ta možnost tu je. Vysledovat vliv Hanniných historek je možné i na tom, že Chaplin svou druhorozenou dceru pojmenuje křestním jménem Josephine (*1949), podle Joséphine de Beauharnais. A v pozdějším věku se dokonce holedbá tím, že se narodil v zemi Napoleonově!

Kdo je Israel Thorstein?
Autorka Joyce Milton popisuje i další Chaplinovy příběhy: „Kromě toho, že ze své matky udělal poloviční Španělku, tak mnoha novinářům řekl, že se narodil v hotelu ve Fontainebleau ve Francii, kde jeho rodiče vystupovali.“ Vychází Chaplinovy úvahy z nejasných údajů, které obdržel v dětství, anebo jde spíš o výsledek jeho bujné fantazie? Jisté je, že se o svém původu nebojí spekulovat. Na počátku 20. let tak dokonce svému pomocnému režisérovi Eddiemu Sutherlandovi (1895–1973) říká: „Podívej, já si myslím, že mám židovskou krev. Všiml sem si, že moje charakteristické rysy jsou dost semitské, gesta také, moje myšlenky se linou kolem peněz.“ O Chaplinově možných židovských kořenech hovoří také materiály FBI (Federální úřad pro vyšetřování). Udávají, že ve skutečnosti se slavný komik jmenuje Israel Thorstein. Kolegové z tajné britské služby MI5 jim ale oponují: „Nemůžeme najít žádný důkaz, že Chaplinovo jméno je, nebo kdy bylo Israel Thorstein, a také nejsme schopni najít žádný důkaz o existenci takové osoby. Nebyli jsme ani schopni najít žádné jiné jméno, pod nímž by byl (Chaplin) znám.”

Navždy slavný a záhadný
Život populárního komika a mistra filmového umění je plný zvratů, sporných bodů a paradoxů. Z nuzných poměrů se vypracuje na uznávaného génia. A zatímco většinu života prožije ve světle ramp, jeho počátky jsou stále zahaleny tmou. I když znají lidé jeho tvorbu po celém světě, nikdo neumí přesně vysvětlit, o koho vlastně jde. Charlie Chaplin proto nejspíš navždy zůstane nejen populárním, ale i tajemným umělcem.

Eva Lacinová

http://enigma.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=249&nocache=1340416852.2954&inq=28e9cfceda8d2227ca17a7baf1713024&ida=0&id_art=32267&sta=0&cislo=0&sea=0&=0&fid=0&nsrd=1&kty=0&checksum=c6cfbd2a1c6621a3ec4fb6f721f6a7da