Tržnice v Kjongdžu - Foto: Jirka Malina

Tržnice v KjongdžuFoto: Jirka Malina

Fotogalerie:

 http://www.rozhlas.cz/leonardo/svet/_galerie/739840?type=image&pozice=1

Z hlavního vchodu městské nemocnice v Kjongdžu vyšla pacientka v erárním bílém pyžamu a přepásaném županu. Jen tak nalehko, s peněženkou v ruce. Má namířeno na druhou stranu přes rušnou silnici na venkovní trh se syrovým masem.

Lákadla korejské tržnice (Sedmý světadíl 16.6.2010)

DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Netuším, jestli se na tržnici s krvavými kousky vystavenými sluníčku a výfukům, sousedící bezprostředně s nemocnicí, vztahují nějaké hygienické regule. Ale ta scéna má kouzlo jako z korejského filmu. 

Už proto, že vidět zpracovávat čerstvé ryby i různé mořské živočichy, drůbež i šťavnaté červené maso a všechny ještě teplé útroby, které jedním říznutím vypadnou do vany, předtím lehce osprchované hadicí, to je zážitek, který se s přehledem vyrovná i domácí české zabíjačce. Vše se děje na tržišti přímo před očima potenciálních zákazníků. Nevím, jestli by to na vás zapůsobilo jako lákadlo k vytažení peněženky. Rozhodně byste ale měli nějaký korejský trh aspoň okouknout. Je to nezapomenutelná podívaná. A i když nic nekoupíte, prodejci se na vás nebudou zlobit, ani za vámi nebudou hulákat a běžet sto metrů se zbožím, o které jste zavadili jen koutkem oka, s výhodnou a ještě výhodnější cenou. 

Obvyklý sortiment na tržnici - zelenina, ovoce, maso, oblečení, boty, domácí potřeby (Kjongdžu) - Foto: Jirka Malina

Obvyklý sortiment na tržnici – zelenina, ovoce, maso, oblečení, boty, domácí potřeby (Kjongdžu)Foto: Jirka Malina

Rozhlehlá tržnice ve městě Kjongdžu s 270 tisíci obyvateli stojí za doporučení, ale na podobné narazíte v jakémkoli jihokorejském městě. Ať už procházíte propletencem zastřešených či nezastřešených trhovních ulic, může se vám stát, že se na hodinu úplně odpojíte a tento svět sám pro sebe vás zcela pohltí. Na tržištích to žije až do noci, a to doslova. Na svoje obchody a obchůdky jsou Korejci velmi pyšní a mnohdy není nadsazené říct, že je to jejich celý život. Někteří se ve svých krámech dívají na televizi, jiní mastí s kamarády karty a mnozí tam vysedávají až do doby, než se uloží k spánku do zadní přilehlé komůrky. Jiní spí přímo na zemi ve své, s láskou opečovávané živnosti. Ať už jde o obchod s látkami, bazar s kazetami a cédéčky, železářství nebo ušmudlaný tmavý kutloch se smíšeným zbožím. Takový je korejský zvyk. 

Anebo ten další se syrovým masem: pokud trhovkyně sedící na bobku nezpracovávají maso přímo na stolku před sebou nebo na zemi a řeznictví je na trhu umístěno v klasickém „kamenném“ obchodě, stejně je celé prosklené, aby bylo na veškerou výrobu, stroje i nože vidět z ulice. Pro slabší žaludky to sice není, ale aspoň máte pocit, že nekupujete zajíce v pytli. Anebo naopak dostanete nápad, že byste si zítra k obědu dali něco vegetariánského. 

Tržiště v Jižní Koreji

Zelená zelenina - základ korejské tržnice, Kjongdžu - Foto: Jirka Malina

Zelená zelenina – základ korejské tržnice, KjongdžuFoto: Jirka Malina

Jak je libo. Výběr zeleniny, čištěné, krájené a porcované taky přímo na tržišti, je v Jižní Koreji velmi dobrý. A když máte od asijských lékařů předepsáno všechno zelené, korejský zeleninový trh vás určitě nezklame. O kousek dál zase můžete nakoupit ovoce, různé druhy rýže a pestrobarevné koření vystavené ve velkých mísách. Pozor ale na to červené. Čím výraznější odstín, tím drastičtější pálivý útok na vaše vnitřnosti. Podobně ostražití buďte i v případě kimchi, zeleniny nakládané v ohnivé červené omáčce, ve které můžete po návratu domů najít dokonce i kousky blíže neidentifikovatelného mořského živočicha s nelibým odérem. 

Pod „jednou střechou“ jsou na korejské tržnici k dostání taky látky, povlečení, korejské kroje, oděvy, boty, papírnické potřeby i elektronika. Ceny nikde nejsou uvedeny, ale tak jako na tržištích kdekoli v Asii platí smlouvání. V Jižní Koreji obzvlášť to rukama nohama. A i to bývá většinou velkým zážitkem, zejména když vás při tom někdo z blízkých tajně natočí na kameru. Podobně jako třeba při nákupu v rychlých pouličních občerstveních, na něž si Korejci dost potrpí. Takže když uvidíte místní s opečeným buřtem napíchnutým na špejli nebo miskou s knedlíky ve tvaru válečků polité omáčkou barvy rajské, můžete si být jisti, že trhovní bufet je už blízko. A to je dobrá zpráva. Aspoň z korejské tržnice neodejdete s prázdnou. 

Ryby a dary moře na tržnici v Kjongdžu aktivují všechny smysly - Foto: Jirka Malina

Ryby a dary moře na tržnici v Kjongdžu aktivují všechny smyslyFoto: Jirka Malina

Archiv seriálu Dvanáctkrát Jižní Korea:
http://www.rozhlas.cz/leonardo/svet/_themeline/1135 

Doporučujeme:

Navštivte aspoň jeden z trhů v Soulu, v Kjongdžu (Gyeongju) nebo v Andongu. Za pozornost stojí určitě i sobotní bleší trh ve “městě umění, designu a revoluceKwangdžu (Gwangju) s rozsáhlou galerií pod širým nebem a pověstnými příběhy, které sběratelé korejského umění vyprávějí o vystavovaných kouscích. 

Podívejte se na:

Trhy v Soulu (angl.): 


Namdaemun Market v Soulu (Official Site of Korea Tourism):  Namdaemun Market v Soulu na Wikipedii (angl.):  

 

Dongdaemun Market v Soulu (Official Site of Korea Tourism):  

Dongdaemun Market v Soulu na Wikipedii (angl.): 

Yongsan Electronics Market v Soulu (Official Site of Korea Tourism):  

Yongsan Electronics Market v Soulu na Wikipedii (angl.):  

Autor:  Iva Jonášová