Chci zde zvlášť upozornit na článek Geretha Portera, který popisuje zahraniční politiku USA po 11/9 jako v podstatě přímo zaměřenou na zvětšování teroristické hrozby a přesvědčování muslimského světa o tom, že Amerika je proti nim. Horší je, že většina členů vlády ve Washingtonu tomu rozumí, a to včetně – a obzvlášť – ve zpravodajských kruzích.

911-jetfuel-wtc-bush-laughPorter cituje Národní zpravodajský odhad z roku 2006 týkající se „trendů v globálním terorismu“, podle kterého válka v Iráku „rodila hluboký pocit odporu vůči Spojeným státům kvůli jejich působení v muslimském světě a byla příčinou růstu podpory pro globální džíhádistické hnutí.“ Bývalý šéf protiteroristického centra CIA Robert Greiner také přiznal, píše Porter, že válka „přesvědčila mnoho muslimů, že Spojené státy jsou nepřítelem islámu, že útočí na muslimy, a stali se z nich džíhádisté v důsledku vlastní zkušenosti v Iráku.“ Noční útoky v Afghánistánu, jejichž eskalaci nařídil Obama, takže se staly primárním vojenským přístupem na daném území, zabíjí podle vysokého velitele JSOC v 50 procentech případů nesprávné lidi. Bývalý ředitel CIA Michael Hayde a rovněž bývalý ředitel národního zpravodajství (pozn. Director of National Intelligence) Dennis Blair přiznali, že „nenávist vůči Americe v Pakistánu roste“ kvůli útokům bezpilotních letadel, která zabíjí povážlivý počet civilistů.

Ve vojenských kruzích a mezi politickou elitou je efekt americké zahraniční politiky chápán velmi dobře. Bylo by skutečně velmi obtížné mít zvláštní vědomosti o tom, jaké jsou projevy americké zahraniční politiky, a nerozumět tomu, jakým způsobem zvětšují nenávist k Americe. Kabelogram Ministerstva zahraničí, o kterém jsem psal, dokazuje to, že vysoké vládní kruhy určitě věděly o existenci pekelných, přelidněných mučírnách v Iráku, ve kerých bylo drženo 1400 Iráčanů, z nichž mnozí byli drženi nelegálně. Vězni byli biti iráckými vyslychateli, kteří měli podporu USA, do bodu, kdy měli zlámané kosti a tržné rány, byli mučeni na hácích a kladkách, bylo jim vyhrožováno análním znásilněním a byli nuceni provádět felaci vyslychatelům… byl by to pozoruhodný výkon, pokud by ti, kdo rozuměli faktům, nepochopili to, jak toto počínání bylo kontraproduktivní.

Nebo zvažte nedávnou zprávu od Human Rights Watch, ve které se podrobně mluví o „vážných zneužitích jako jsou vraždy, znásilnění, svévolné zadržování, únosy, násilný zábor půdy a nelegální razie“ afgánskou místní policií (ALP), podorovanou USA. Generál Petraeus řekl v březnu 2011 americkému senátu, že ALP je „pravděpodobně nejdůležitějším elementem v naší snaze pomoct Afghanistánu vyvinout kapacitu pro vlastní zabezpečení.“ Tento „důležitý element“ je mezi mnoha Afghánci znám tím, že unesl a znásilnil třináctiletého chlapce, zbil mnoho dalších chlapců do bezvědomí a dokonce natloukl hřebíky do nohou nejmíň jednoho chlapce. Běžní Afghánci to ví. Američtí bezpečnostní plánovači ví, že to ví. A mnozí ve vysokých kruzích amerického politického systému ví, že to vede ke zrodu budoucích hrůz a ohrožení Ameriky. Nejsou hloupí. Jsou neracionální.

Jak již zmínil Porter, a jak každý pozorný čtenář těchto témat ví, individuální aktéři v státní bezpečnostní elitě ví a rozumí tomu, jak nebezpečný je agresivní, vražedný přístup vůči muslimskému světu. Ale systém, ve kterém operují, je strukturovaný tak, že jejich rozhodování nebere v potaz blowback, který sami tiše přiznávají. V tomto systému je vojenský a korporátní sektor úzce spojen a oba vidí svůj zájem v rozšiřování za každou cenu; což se páruje s politickým a vojenským establishmentem, který se snaží o udržení dominance za každou cenu. K tomu dodejme poslední, zásadní faktor – z velké části ignorující veřejnost, které je celkově vzato myšlenkově dost orientována na nacionalismus, velkou vládu a militaristický kult státu. Tito jedinci (opět dodávám – ne hloupí) se s tímto přesvědčením zřejmě plavou v proudu a udržují takto status quo, namísto aby prosazovali změnu americké politiky, aby se předešlo krutostem a vyvolávání nenávisti, čímž je Amerika ohrožena.

Zdroj: http://srsen.wordpress.com/2011/09/18/elity-vi-ze-jejich-zahranicni-politika-ohrozuje-ameriku/