Přestože žijeme v době, kdy můžeme z vesmíru číst titulky v novinách (minimálně těch v bulváru), používáme kamery o velikosti hrášku a jsme v neustálém kontaktu s celým světem, některé na první pohled jednoduché věci se zatím to technické podoby převést nepodařilo. Jednou z nich jsou pachy.

 clovek-bilion-vuniMísto detektorů stále používáme čtyřnohé pomocníky a jejich geniální čich. Pes dokáže najít bombu, pohřešovaného člověka v suti, mrtvolu hluboko pod zemí nebo nepřímo usvědčit pachatele z toho, že se nacházel na místě činu.

 

Do nedávna jsme předpokládali, že dokážeme rozeznat „jen“ asi 10 tisíc rozdílných vůní. Nos tak byl degradován na nejslabší vjemový orgán. Srovnejme to se sluchem a zrakem: rozeznat prý dokážeme 340 tisíc rozdílných zvukových tónů a 7,5 milionů barev.

 

Na druhou stranu zde existovala naděje pro ty, kteří věřili, že nos nemáme pouze na to, aby na jeho úpravách vydělávali plastičtí chirurgové a abychom poznali, že se nám pálí večeře. Jistá naděje pramenila z toho, že studovat čichové vjemy a jejich pestrost je ve srovnání se sluchem a zrakem mnohem složitější.

 

Nová studie přináší zásadní zvrat. Autoři vzali několik dobrovolníků a studovali jejich schopnost rozlišit jednotlivé vůně. Tým vytvořil vzorky vůní z 10, 20 a 30 prvků vybraných z kolekce 128 pachových molekul.

 

Každý dobrovolník dostal vždy tři lahvičky – dvě obsahovaly stejnou směs a jedna mírně odlišnou. Díky tomuto pokusu následně vědci spočítali, že člověk dokáže rozeznat až bilion různých vůní.

 

Jedná se však o průměr. Nejlepší nos dobrovolníka byl schopen rozeznat minimálně tisíc bilionů vůní (jde ale o statistické zkreslení) a naopak nejhorší dobrovolník by rozpoznal jen asi 80 milionů vůní.

 

Zdroje:
http://www.nature.com/news/human-nose-can-detect-1-trillion-odours-1.14904 
Vicki, Sketchy McSketchington, flickr.com

http://pravdu.cz/veda/clovek-dokaze-rozpoznat-az-bilion-vuni