V současné době probíhá naprostá změna přístupu ke spotřebičům a zařízením, které jsme používali desítky let. Když už je tu ale ta změna směrem k udržitelnému životnímu prostředí, přehodnocuje se vše. Od automobilů přes sekačky až třeba k pračkám. Ano, ty současné rovněž začínají vadit a vše směřuje k jejich výměně.

Už nevyhovují

Respektive to znamená, že dnes běžné pračky už si poměrně brzy nekoupíte, protože budou nedostatečné. Tentokrát za tím ale nestojí tolik vzývané emise, nýbrž něco možná ještě zákeřnějšího, a tím jsou mikroplasty. To je hrozba, o které se zatím příliš nemluví, ale která má potenciál nadělat velkou paseku. Mikroplasty jsou dnes totiž doslova všude a do těla lidí se dostávají ve velkém množství. Ačkoliv dosud není přesně změřeno, co přesně tam dělají a jak se chovají, předpokládá se, že to není nic pozitivního.

Jak ukázaly studie, poměrně překvapivě je největším generátorem těchto mikroplastů oblečení, a to syntetické. To se každým praním trochu více opotřebuje, což vede k uvolnění další várky mikroplastů do oběhu. Pochopitelně se takto snadno dostanou do odpadních vod, kde už je nikdo neodchytí.

Francie je první zemí, která řekla dost. Od roku 2025 v této zemi bude muset každá prodaná pračka mít speciální filtr zachytávající právě mikroplasty. Jejich velká část tak bude polapena už přímo ve spotřebiči, takže se nedostane ven. Odborníci si od toho slibují, že by mělo dojít k významné redukci těchto mikroskopických kousků.

Foto: Shutterstock

Připravte se

A je zcela jasné, že toto opatření nezůstane omezeno pouze na Francii. Diskutuje už se i na Evropské unii, a až bude schváleno, bude se muset aplikovat ve všech členských státech, tedy i v České republice. Bude to znamenat především to, že si za novou pračku připlatíte, ale zase budete mít lepší pocit.

Pokud byste ho chtěli získat už teď, máte možnost. Někteří výrobci do svých praček už filtry na mikroplasty nabízejí. Jejich účinnost je přitom poměrně slušná, mají zachytit až 90 % všech částic.

 

ZDROJ