Exploze z roku 1908 nad regionem Tunguzka na Sibiři byla vždy záhadou. Přestože nejvíce uznávané teorie jsou ty o asteroidu, nebo kometě, která vybouchla ve vzduchu, zatím nebyly nalezeny žádné důkazy takového tělesa. Nicméně nově zveřejněná studie poukazuje na tři potenciální fragmenty meteoritu nalezené v usazeninách řeky Chušmo. Zatímco fragmenty mají veškeré ukazatele, že pocházejí z meteoritu z té doby – což může vyřešit stoletou záhadu – jedinou podivností je, že badatel nalezl tyto úlomky před 25 lety a oznámil svůj nález v současné době.

Stejně tak jako nedávný incident v Čeljabinsku, tak i Tunguzka vyprodukovala sprchu malých fragmentů z explodujícího hlavního tělesa. Tak se domnívají vědci. Žádný stoprocentní důkaz však zatím nebyl nalezen od roku 1908. Exploze smetla stromy na rozloze 2000 km čtverečních. Naštěstí byla oblast neobydlená a jen jeden člověk byl nahlášen mrtev a velmi málo lidí bylo svědky exploze. Následný výzkum zjistil, že výbuch byl 1000 krát silnější, než atomová bomba a zaznamenal 5 stupeň Richterovy stupnice. Předchozí expedice do oblasti se vrátily s prázdnou co se týče nálezů meteoritů, nicméně jedna z nich v roce 1939 pod vedením mineraloga Leonida Kulika nalezla vzorek roztaveného skleněného kamene, který obsahoval bubliny, což bylo považováno za důkaz dopadu tělesa. Bohužel vzorek se později nějak ztratil a neprošel nikdy žádnou analýzou. V roce 1998 uskutečnil Andrej Zlobin z Ruské akademie věd expedici, která byla původně neúspěšná v hledání meteoritů, nebo důkazů dopadu tělesa. Uskutečnil několik vrtů v oblasti a přestože nalezl důkazy o explozi, nenašel žádné meteority. Poté se rozhodl prozkoumat říční mělčinu. Zlobin nashromáždil zhruba 100 vzorků minerálů, které měly charakteristiku meteoritu, ale pozdější analýza prokázala, že jen tři z nich mohou být takového původu.

Zlobin píše, že: “ po skončení expedice se autor zaměřil na experimentální vyšetřování termálních procesů a matematického modelu Tunguzské události a použil data z  letokruhů stromů k určení teplot při incidentu. Usoudil, že kameny na zemi by nebyly roztaveny, nebo nijak změněny výbuchem a proto jakékoliv vzorky roztavených kamenů musí pocházet z vlastního tělesa, které explodovalo. Zlobin říká, že ještě neprovedl detailní chemickou analýzu vzorků, která může odhalit jejich chemické a izotopické složení. Tvrdí však, že kamenné fragmenty nevylučují teorii komety, protože ta může obsahovat kousky minerálů. Vykalkuloval však, že hustota tělesa musela být okolo 0.6 gramů na 1cm čtvereční, což je podobné jako jádro Halleyovy komety. Zlobin říká, že důkazy zatím výborně svědčí ve prospěch kometární teorie událostí v Tunguzce.”

Zatímco nemáme nic definitivního z jeho studie a stále existuje velký otazník proč čekal se svým výzkumem tak dlouho, jeho práce nabízí šanci k lepšímu vysvětlení událostí na Sibiři vůči některým šíleným teoriím, které byly navrhnuty, jako je třeba Teslův smrtící paprsek, nebo exploze metanových plynů z močálů.

Blog Technology Review tvrdí, že je zde určitě prostor pro další práci, především pro chemické analýzy a možná mezinárodní spolupráci v tomto směru.

Zdroj a foto: Universe Today

Překlad: Michael M.Faitl

Zdroj: http://www.astronauti.cz/news/zahada-ze-sibire-blize-k-objasneni/