Vzdělání ve védské tradici znamená pochopit, jaké dítě přišlo, a rozvíjet jej.

První princip: DUŠE ŽIJE HODNĚ ŽIVOTŮ. Duše se inkarnuje do těla vícekrát. Dítě je prázdný dopis, co na něj napíšete, tak to bude. Duše, která přišla, může být mnohem starší a zkušenější než její rodiče. A tady je to zajímavé: na jedné straně chytrá, stará duše a na druhé straně naprosto bezmocné dětské tělo, které musíte vyrůst a naučit se orientovat v tomto světě. A tady se rodí velká moudrost a umění: úcta k této duši a schopnost vyžadovat disciplínu.

Druhý princip: JSEM SOUČÁSTÍ VESMÍRU, CELÝ VESMÍR JE MOJÍ SOUČÁSTÍ. Úkolem rodičů je naučit dítě najít odpovědi na své otázky v sobě samém a naučit dítě pochopit: kdo jsem? V důsledku výchovy rodiči by ve věku 17-18 let už měl pochopit: kdo jsem, jaký je můj účel, co chci dělat?

Třetí princip: VARNA SYSTÉM. Musíte pochopit, jaký druh duše, jaká úroveň k vám přišla. Každá duše má svůj vlastní stupeň rozvoje. Důležité je pozorovat dítě, k čemuž má sklony. Ne podporovat to, co byste chtěli vy, nenaplňovat přes dítě své nenaplněné touhy. Nepřinese mu to tvořivý a RAdostní život. Podporovat dítě v jeho schopnostech. Je to v něm. Každé dítě je JINÉ a má SVÉ RAdosti, danosti.

Čtvrtý princip: ÚCTA KE STARŠÍM. Aby v rodině vládla harmonie, musí být jasně načrtnuty polohy „senior –junior“. Pokud jsou tyto pozice porušeny, vznikají v rodině konflikty. Starší se stará o mladšího, dává mu svou lásku, opatrovnictví a mladší vzdává úctu a čest staršímu“. Takový je Kon, tak to bylo i s našimi Předky. Takže Rod se seřadil a vzkvétal. Otec je nejstarší v rodině. A první, kdo by si měl otce vážit a vnímat ho jako staršího, je máma. Pokud matka nerespektuje svého manžela, jeho názor, neustále ho zpochybňuje a kritizuje, děti budou dělat totéž. Pak proto bude pro ně v dospělosti velmi obtížné cítit oporu, otcovo rameno a zvládat všechny situace, které je na cestě potkají. Otec je ztělesněním vnějšího světa, ochranou. Pokud dítě vyrůstá s vědomím, že můj otec je bezcenný a slabý, pak je vaše dítě neustále ve válce s vnějším světem. Všechno, co rodiče svým dětem říkají, jak se chovají, to všechno děti vnímají jako pravdu. Mozek dítěte je doslova naprogramován tak, aby zachytil každé slovo rodiče a vnímal jej jako návod k životu, formuje jeho osobnost.

Pátý princip: LÁSKA, PODPORA A SOUHLAS. Tyto 3 věci dodávají dětem velkou sílu a velkou chuť na sobě pracovat a měnit se k lepšímu, pomohou vašemu dítěti být šťastné. Tyto zásady platí i pro rodinné vztahy. Budete-li s partnerem komunikovat, projevovat mu lásku, podporu a souhlas, ve vašem vztahu bude vše v pořádku. Bohové-Rodiče řeknou svému dítěti: Pro mě jsi nejlepší! Podaří se ti to! Jsi chytrý, jsi skvělý! Dítě tomu věří as touto vírou jde životem. Nikdo kromě rodičů nemůže dodat dítěti sebevědomí. Bez ohledu na to, jak velké a dospělé by byly vaše děti, stále si myslí: co si o mně myslí moje matka? Co si táta myslel? To malé dítě, které žije v každém z nás, nikam neodchází. Toto je náš základ.

Šestý princip: OTEVŘENÁ CESTA . Úkolem matky je poskytnout dítěti příležitost k hravému a otevřenému rozvoji. Slovo „ne, nesmíš!“ je pro dítě jako zavřené dveře nebo stěna. Do 5. roku života dítě absorbuje 80 procent informací, kdy ho doprovází žízeň po objevování. Samozřejmě, nemůžeš! by mělo být, ale mělo by být omezeno. Najděte příležitost říci svému dítěti „ano, můžeš“. Například vezměte nůž a udělejte s dítětem činnosti, které chce. A o něco později to udělá sám a bude pro něj bezpečné a rozvine si představu o Cestě, která je pro něj vždy otevřena. Neexistují žádné bariéry, existují řešení, je jich mnoho! Děti věří svým rodičům, protože jsou pro ně Bohy. Každé slovo rodiče je pro dítě velmi důležité.

Zdroj: přednáškový materiál Svetolady Babichové

Zdroj: https://www.slovanskenoviny.sk/vychova-deti-v-slovanskej-tradicii/