Klimatické změny v současnosti představují obrovské riziko pro ledové šelfy v Antarktidě, což jen podněcuje stále intenzivnější výzkum v této oblasti, a to z dobrého důvodu. Skupina vědců pracujících v nejjižnější oblasti naší planety nyní objevila něco obrovského, co se nachází pod Antarktidou.

Podle studie zveřejněné v časopise Frontiers in Marine Science vědci objevili pod ledovým povrchem Antarktidy obrovský živý svět, který by mohl mít rozlohu až 5 milionů kilometrů čtverečních. Tento kontinent je často považován za kontinent s nehostinným klimatem a stal se nultým územím pro změny, které přináší zvyšující se globální teplota.

Vědci již desítky let studují fotosyntetické řasy, které se v letních měsících tvoří v okolí Antarktidy, a domnívají se, že se objevují teprve tehdy, když led roztaje a uvolní tak cestu slunečnímu světlu, které se k řasám dostane. Nyní se však ukazuje, že pod Antarktidou může existovat něco masivního i v době, kdy led neroztaje.

Výzkum naznačuje, že pod ledem, který pokrývá kontinent, může stále žít obrovské množství těchto řas. V podstatě by to znamenalo, že pod antarktickým ledem existuje obrovský svět, což je šílená představa vzhledem k tomu, jak nehostinnou oblast světa považujeme kvůli nízkým mrazivým teplotám.

Vědci se po desetiletí domnívali, že pod zamrzlým povrchem Antarktidy nemůže nic žít. Možnost tohoto objevu tak zpochybňuje vše, co o této oblasti našeho světa víme. A s dalším výzkumem bychom mohli objevit ještě více živých organismů pod Antarktidou.

Tuleni, tučňáci a další živočichové aklimatizovaní na tuto oblast zde stále přežívají, ale skutečnost, že by zde mohl existovat i jiný život, je docela působivá, zvláště když si uvědomíme, jak často jsou řasy a plankton závislé na energii ze slunce, aby se jim dařilo. V současné době panuje přesvědčení, že díry v ledovém jižním oceánu by mohly řasám poskytnout dostatek slunečního světla, které jim zajistí energii i v chladnějších měsících roku.

https://tadesco.org/vedci-mozna-objevili-neco-nepochopitelne-obrovskeho-pod-antarktidou/

Zdroj: BGR.com