Královna je mrtvá. Ať žije král. 8. září 2022 tato slova znamenají odchod královny Alžběty II. a ukončují nejdelší vládu v britské historii a oznamují nástup nového krále Karla III. S novým titulem Karel zdědil fenomenální bohatství.

A nyní stojí v čele nejbohatší rodiny na světě, organizace, kterou sami nazývají Firma. Majetek královské rodiny byl po léta zahalen tajemstvím a za zákony, které měly chránit jeho skutečnou hodnotu. Mnohé zpravodajské kanály pomohly odhalit výši bohatství, která se skutečně vymyká představivosti. Možná vám přijde přehnané tvrdit, že královna Alžběta vlastnila celý svět, ale ve skutečnosti to nemusí být tak velká nadsázka, protože podle zákona vlastnila větší část planety než kdokoli jiný, včetně půdy, kterou většina lidí považovala za svou. Podle statistik se osobní majetek královny Alžběty odhadoval na půl miliardy dolarů.

Tento údaj je však velmi zavádějící, protože podle zákona vlastnila mnohem více. Naprostou většinu tohoto bohatství tvoří půda, a to kolik, záleží na tom, který zákon si vyberete. Ve Velké Británii monarcha vlastní korunní majetek, což je více než čtvrt milionu akrů po celém království, což je asi 0,5 % plochy země.

To ale není přesné, protože královna Alžběta vlastnila nadřazený podíl na veškeré půdě v Anglii, Walesu a Severním Irsku, takže podle zákona je její vlastnictví nadřazeno jakémukoli jinému vlastníkovi půdy, čili každý vlastník půdy ve Spojeném království si od ní půdu jen pronajímal, a tato nadřazená moc nad veškerou půdou není výlučná ani pro Spojené království. Koruna a panovník vlastní korunní půdu i v dalších 15 královstvích Commonwealthu, včetně Nového Zélandu, Baham, Austrálie a Kanady. V Austrálii tvoří korunní půda téměř čtvrtinu celé země, v Kanadě je to dokonce téměř 90 % veškeré půdy národa. Ale opět, ani tyto údaje nejsou zcela správné, protože technicky vzato královna vlastní každý kousek půdy v těchto zemích.

Například v Austrálii jedna právní kancelář popsala, že i když si mnoho Australanů myslí, že vlastní svou půdu, tak že tomu tak není, ale že právně má koruna absolutní vlastnictví všeho. To znamená, že v žádné z královniných říší nikdo pozemky nevlastní. Vše je majetkem koruny. To se týká půdy v Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě, na Jamajce, Papui-Nové Guineji a ve zbytku Společenství národů.

Královna Alžběta podle zákona vlastnila naprosto veškerou půdu v každé zemi Commonwealthu. Půdu, která po její smrti automaticky přešla na nového vlastníka. Celkově činila královnina vlastněná půda 6,6 miliardy akrů po celém světě, což je přibližně 1/6 veškeré půdy na povrchu planety, včetně poloviny Antarktidy prostřednictvím nároků Austrálie, Británie a Nového Zélandu. Okamžitě po královnině smrti přešly její korunovační tituly a vlastnictví právně na jejího syna, nově vládnoucího krále Karla třetího, který se stal jediným největším vlastníkem půdy na Zemi.

Poté, co se stal králem, zdědil neuvěřitelné pravomoci, jako naprostou imunitu vůči trestnímu stíhání, takže nemůže být nikdy zatčen ani souzen za žádný trestný čin. K cestování také nepotřebuje pas, protože jsou všechny pasy vydávány na jeho jméno, ale největší pravomoci jsou možnost skrývat nebo zvětšovat bohatství koruny, Karel je ze zákona osvobozen od placení jakýchkoli daní a jeho rodina je také zcela imunní vůči jakýmkoli žádostem o svobodu informací, takže je mnohem snazší skrývat nebo chránit její majetek.

Jak psal The Guardian: Utajování je tradice, která zřejmě začala v 70. letech poté, co královna údajně zablokovala zákony, které by po ní vyžadovaly, aby zveřejnila vše, co vlastní. Něco, co noviny odhalily v dokumentech z listopadu 1973. Královská rodina však toto obvinění zcela popřela. Karel III však zdědil mnohem více než jen půdu a moc, protože s jeho novým královským titulem přichází i šílené množství dalších zdrojů.

Obrovská část majetku koruny nebyla veřejnosti nikdy plně známa. Jedním z nejcennějších z nich je královská sbírka přes půl milionu položek, včetně více než 7000 obrazů, čili největší soukromá umělecká sbírka na světě v hodnotě přes 10 miliard liber. Nejde však jen o sbírání historie, umění uchovává i bohatství koruny. Naposledy, když byla inflace takto vysoká, se výtvarné umění zhodnocovalo v průměru o 33 % ročně. Proto Koruna pokračuje v rozšiřování svého portfolia. Je zřejmé, že královská rodina je velmi bohatá a velká část tohoto bohatství je skryta prostřednictvím zákonů a struktur, které mají za úkol skrýt jeho hodnotu.

Proto královská rodina funguje spíše jako obrovská globální korporace než jen jako bohatá skupina příbuzných. Na začátku minulého století začal Alžbětin otec král Jiří šestý označovat královskou rodinu jako Firmu, což je název, kterým se rodina zřejmě nazývá dodnes, a podle Forbesu se Firma strukturovala jako tisíciletý podnik.

Dnes Firmu tvoří celkem sedm členů. Nový král Karel a jeho manželka Camilla, princ William a jeho manželka Kate a také dvě z dětí královny Alžběty, princezna a princ Edward, včetně jeho manželky Sophie. Syn královny Alžběty, princ Andrew, byl kdysi také členem Firmy. Po několika obviněních zahrnujících několik letů letadlem na tajný ostrov ho Alžběta zbavila většiny jeho královských poct, včetně jeho místa ve Firmě. Celkem firma spravuje majetek v hodnotě téměř 28 miliard dolarů, o kterém víme. Velká část z toho byla dobře utajena, a někteří odhadují, že hodnota majetku Firmy se blíží 100 miliardám dolarů.

A to ještě nejsou započítány pozemky a národy, které koruna legálně vlastní po celém světě a jejichž ocenění je nesmírně obtížné. Podle některých odhadů by jen technické vlastnictví koruny v Austrálii mohlo mít hodnotu přes 5,8 bilionu dolarů.

Pokud vezmete v úvahu vše, je královská rodina zdaleka nejbohatší rodinou na planetě, takže rodina a druhé místo vypadají ve srovnání s ní velmi malé, což je saúdská královská rodina, jejíž čisté jmění se odhaduje na 1,4 bilionu dolarů. Je zřejmé, že nedávné úmrtí hlavy královské rodiny povede k významným změnám. Zde je tedy, jak přechod z Alžběty na Karla pravděpodobně bude stát Británii a zbytek světa hodně peněz.

Po smrti královny Alžběty je třeba v Británii a jejím impériu provést velké změny. Během jednoho roku veškerá měna ve Spojeném království musí být přetvořena tak, aby odrážela odchod panovníka, a brzy bude vyražena a vytištěna s tváří krále Karla, což se musí stát také v zemích Commonwealthu. Dvanáctidenní období smutku a nový den státního smutku přijdou britskou společnost také draho. Ze zákona musí být také změněny pasy tak, aby v nich byl Karel uveden jako hlava impéria. Stejně tak poštovní známky a vojenské, policejní a institucionální uniformy. Celkově se očekává, že tyto změny budou Spojené království stát miliardy dolarů, nemluvě o stejně obrovských nákladech v celém zbytku Commonwealthu.

Kdo ale vlastně všechny tyto účty zaplatí? Nejsou to daňoví poplatníci? Také mi přijde zajímavé, což toto video ilustruje, jak velkou moc nad naší planetou má i dnes jedna rodina, zejména vzhledem k tomu, že většina z nás si asi myslí, že monarchie je něco, co z větší části vyšumělo do ztracena, ale to je jen můj názor. Co si o tom myslíte vy? Podělejte se o svůj názor.

Překlad: David Formánek

Video s českým dabingem ↓

Video ve zdroji

Zdroj: https://otevrisvoumysl.cz/jak-britska-kralovska-rodina-tajne-vlastni-svet/