Bulharská vesnice Rudnik má jeden tajemný unikát. Rodí se zde několikanásobně více dvojčat než jinde na světě a nikdo zatím nedokázal obstojně vysvětlit, proč tomu tak je. Skrývá se tajemství v tamní vodě a půdě, nebo je na vině nevyzpytatelná genetika? Rudnická dvojčata stále zůstávají vědeckou záhadou.11

Pokud někdy zavítáte na návštěvu do bulharské vesnice Rudnik na jihovýchodě země, jistě vás brzy přepadne dotěrný pocit, že zřejmě vidíte dvojmo. A zanedlouho zjistíte proč. Nešálí vás zrak, jen je tady podezřele velké množství jednovaječných identických dvojčat. Podle oficiálních statistik se od roku 1944 do konce prvního pololetí roku 2010 v pětitisícovém Rudniku narodilo neuvěřitelných 56 párů dvojčat! To tvoří téměř 7% všech dětí, které zde v tomto období přišly na svět. Běžné procento narození dvojčat přitom v Bulharsku dosahuje hodnoty pouhých 1,5 %. Proč je v nenápadné vesnici tak podivně velká populace dvojčat? Výjimkou zde prý není ani to, že se v jedné rodině narodí až pět párů dvojčat po sobě. Neobvyklý jev dosud nikdo nedokázal vysvětlit.

221Je to vodou?
V čem tkví kouzlo mimořádné plodnosti obyvatelek bulharského Rudniku a proč zde dvojčata nejsou ničím výjimečným? Jistý gynekolog ze Sofie anonymně vyslovil teorii, že půda a voda v Rudniku by mohly obsahovat jisté přírodní chemické prvky podporující ženskou ovulaci (proces uvolnění vajíčka – pozn. red.). „Ve vodě a v půdě v regionu mohou být přítomny prvky, které stimulují ovulaci tak, že tělo ženy produkuje více vajíček,” přiblížil lékař svoji domněnku pro francouzskou zpravodajskou agenturu AFP. Může být tato úvaha správná? Místní úřady trvají na tom, že voda v Rudniku nijak nevybočuje. Její podrobný výzkum zaměřený na možnou souvislost se zvýšeným výskytem dvojčat však nebyl dosud nikdy proveden. „Tady je to normální, my také máme dvojčata, jako mnoho ostatních,“ potvrzují bratři Urmuz a Amide Mustafa. Zdá se, že rudničtí obyvatelé mají za to, že klíč k tajemství dvojčat se v jejich vesnici ukrývá všude okolo nich. „Kdokoli pije rudnické minerální vody, dýchá místní vzduch a zakopává o kameny v obci, bude mít určitě dvojčata,” prezentuje pohled místních na záhadu rudnických dvojčat tamní starousedlice Dimka Katelieva.

Hříčka genetiky?
S dalším možným vědeckým vysvětlením záhady kolem záplavy dvojčat v Rudniku přichází profesor národní genetické laboratoře v bulharském hlavním městě Sofii Ivo Kremenski. Podle něj je podivuhodná vesnice jen hříčkou genetiky. „Některé páry jsou zde možná vzdáleně příbuzné, protože migrace v těchto vesnicích byla omezená a genetický materiál se tak nijak nezměnil,” vysvětluje svoji hypotézu odborník na dědičnost Kremenski. Skutečně je možné, že v případě rudnického unikátu jde jen o výsledek nedostatku různých genetických kombinací? Jsou dvojčata z Rudniku hříčkou dědičnosti, věcí chemie, nebo jednoduše záhadou?

Jitka Krulcová ENIGMA