Cena stříbra na komoditních trzích ve světě zrychlila růst a dostala se na rekord těsně pod 50 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Stříbro, stejně jako zlato, jehož cena rovněž vystoupila na rekord, těží z pokračujícího poklesu kurzu dolaru a ze silné investiční poptávky. K té částečně přispívají obavy z růstu inflace. Předchozí rekord byl v případě stříbra z roku 1980.

ilustrační foto
Na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, cena stříbra vystoupila až na 49,51 USD/oz. Později z maxima mírně sestoupila a pohybovala se v blízkosti 48,50 USD/oz. Od začátku roku už se cena stříbra zvýšila asi o 60 procent, což je výrazně vyšší zhodnocení, než jakého letos dosáhlo zlato.

„Středeční komentář šéfa Fedu nám připomněl, že Fed a Washington pokračují ve strategii monetizace našich dluhů. To v zásadě znamená devalvaci dolaru,“ poznamenal hlavní analytik investiční společnosti Cabot Money Management Robert Lutts. „Trhy drahých kovů si toho jsou vědomy,“ dodal.

Stříbro je tak nejdražší od doby, kdy se texaští bratři William Hebert a Nelson Bunker Hunt na konci 70. let minulého století pokusili zcela ovládnout trh s tímto kovem. Podle některých zdrojů postupně skoupili až 100 milionů uncí stříbra. Z počátku na spekulaci sice vydělali odhadem dvě až čtyři miliardy dolarů, následný pád cen je ale o zisky připravil. Cena stříbra tehdy od září 1979 do ledna 1980 vzrostla ze zhruba 11 na téměř 50 dolarů.

Monetizace dluhu de facto znamená jeho rozpuštění v inflaci. Na tom také americká centrální banka systematicky pracuje, protože loni přistoupila k druhé fázi takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Fed tedy tiskne další peníze, aby podpořil ekonomiku, zároveň tím ale znehodnocuje měnu a vytváří inflační prostředí. Fed ale tvrdí, že podpůrnou politiku je schopen ukončit dřív, než bude inflace problém.

Část analytiků už dříve několikrát upozorňovala, že na trhu drahých kovů se kvůli vytrvalému růstu cen vytváří takzvaná bublina. Vzhledem k důvodům růstu cen si to ale teď myslí méně lidí. Já bych řekl, že je předčasné teď mluvit o nějaké bublině, i když ten růst k takovému hodnocení vybízí. V této fázi nechce jít nikdo proti trendu,“ uvedl šéf investiční společnosti Sarhan Capital Adam Sarhan. „Jak vysoko by ještě stříbro mohlo jít? To teď nikdo neví, žádný technický odpor už tam není,“ dodal. Zlato posunulo rekord nad 1535 dolarů za troyskou unci a od začátku roku jeho cena vzrostla asi o osm procent. Zlato ale zdražuje už asi deset let, stříbro se k růstu přidalo mnohem později.

Jak v případě stříbra, tak v případě zlata jde o rekordy nominální, tedy pouze numerické. Pokud by se vzala v úvahu inflace, pak reálný rekord je u obou kovů mnohem výše. Stříbro by muselo stát více než 130 dolarů, podobně cena zlata by musela být na téměř 2500 dolarech. Značná část analytiků ale věří, že k reálným rekordům teď ceny směřují.

Vývoj ceny stříbra za posledních pět let

 

Vývoj ceny stříbra za posledních 5 letZdroj: E15