„Už vám nemůžeme pomoci. Máte rakovinu v pokročilém stádiu,“ dozvídá se nešťastný muž v nemocnici krutou diagnózu. V zoufalství hledá pomoc jinde. Přijíždí do Peru, kde se odevzdává do rukou místního šamana. Drastická léčba mu skutečně značně prodlouží život. Ne všechny příběhy však končí takto optimisticky.

Peruánští šamani se stali legendou. Jsou považováni za zázračné léčitele, znalce jiných světů a duchovní vůdce. Jejich léčitelská praxe je spojována zejména s rostlinou zvanou ayahuasca. Pro jejich rady přicházejí každý rok tisíce lidí z celého světa. Mnoho z nich se skutečně zázrakem uzdraví. Jsou ale všichni peruánští šamani dobrými léčiteli?

Nenajdou se mezi nimi i podvodníci?

Léčící šaman.

Manipulátoři mezi duchovními učiteli

Léčitel českého původu Jan Rostlinka, který se sám učil u několika indiánských šamanů, varuje před slepou důvěrou v peruánské i jiné duchovní učitele. „Mezi šamany, léčiteli, duševními učiteli, „mistry“ a guruy podle mně počet podvodníků silně převládá nad počtem těch, kteří jsou učiteli pravdy. Ty, které bych doporučil, bych mohl spočítat na prstech ruky,“ prohlašuje Rostlinka.

Manipulátoři mezi šamany obratně dokážou svého klienta přesvědčit o tom, že je vážně nemocný, i když mu ve skutečnosti nic vážného není. Člověk například přijde za takovým podvodníkem s tím, že ho bolí žaludek. Samozvaný léčitel mu namluví, že má rakovinu žaludku, kterou však dokáže za pět tisíc dolarů vyléčit.

Záměrně tak problém zveličí, aby z důvěřivého cestovatele vymámil co nejvíce peněz. Pokud člověk narazí na podvodné šamany, tak peníze mohou být to nejmenší, o co může přijít. Zejména ženám hrozí sexuální zneužívání.

Poslouchání rad některých „odborníků“ někdy dokonce končí smrtí.

Český léčitel Jan Rostlinka varuje před podvodnými praktikami některých šamanů.

Tragické následky podvodných praktik

V peruánských horách například podle Jana Rostlinky existuje centrum, kde lidé konzumují silný odvar z „posvátných“ rostlin za doprovodu new age písní hraných na kytaru. Jeden z návštěvníků tohoto centra vypověděl, že jakýsi člověk zde upadl do tak silného transu, že ho nebylo možné probudit ani po třech dnech.

Jeden Američan zase vložil svou důvěru do šamana, který o sobě tvrdil, že je jedním z pěti nejmocnějších šamanů světa a je potomkem mimozemšťanů. Tento muž svým klientům dával vypít lektvar nakoupený na trhu a sám se zatím šel dívat domů na telenovely. Důvěřivý Američan „medicínu“ vypil. Ta však obsahovala velké množství jedovatého durmanu, takže se otrávil.

Američanovo zahrabané tělo bylo odhaleno až po důkladném policejním pátrání. Tyto příběhy rozhodně budí hrůzu.

Jak má však nezkušený člověk poznat, jestli má co do činění se skutečným léčitelem, nebo podvodníkem?

Skutečně někteří léčitelé zmůžou víc než doktoři?

Hledání léčitele v zástupu podvodníků

Jan Rostlinka například radí, že člověku mnohé napoví jeho tělesné pocity. Pokud se u šamana cítí nepříjemně, měl by raději odejít. Kateřina Kolářová, autorka článků o alternativní medicíně, přichází hned s několika typy, jak poznat, že vkládáme svou důvěru do poctivého člověka, který nám chce skutečně pomoci.

Pravý léčitel je prý skromný, neplatí se u něj tisíce, většinou nechce nic za samotnou léčbu, pouze například za bylinky, netvrdí, že vyléčí všechno, ani, že je jediný, který nám dovede pomoci, nezakáže nám spolupráci s lékaři a jeho znalosti nespadly z nebe, tedy má svého učitele.

Člověk, který splňuje tyto požadavky to možná skutečně myslí upřímně, avšak znamená to, že skutečně dovede léčit?

Opravdu existují lidé, kteří si dokážou poradit s neduhy, na které je lékařská věda krátká?

Epocha Plus

Foto: www.feathercrown.com, http://www.pirwahostelscusco.com