Na 100.000 lidí 21.ledna přišlo do centra Budapešti vyjádřit podporu vládě konzervativního premiéra Viktora Orbána, která se v poslední době stala terčem kritiky ze strany Evropské unie za některé kontroverzní zákony. Při pochodu centrem maďarské metropole demonstranti nesli maďarské vlajky, pochodně nebo transparenty se jmény měst, odkud přijeli. Objevovaly se mezi nimi i názvy měst na Slovensku a v Rumunsku, kde žijí početné maďarské menšiny.

madarsko“Ruce pryč od Maďarska,” vzkázali účastníci pochodu kritikům současné pravicové vlády Viktora Orbána. Kvůli některým bodům nové maďarské ústavy tento týden proti Budapešti zahájila právní kroky Evropská komise. Premiér Orbán ale už dal najevo, že jeho vláda je připravená problémové zákony změnit. Snaží se najít s EU společnou řeč, aby hluboce zadlužené Maďarsko dostalo od mezinárodních institucí úvěr.

“Nebudeme kolonií”, “Milujeme Viktora Orbána”, stálo také na transparentech. Lidé zpívali vlastenecké písně a maďarskou hymnu. Účastníci provládní demonstrace nazvané Mírový pochod pro Maďarsko tvrdí, že chtěli bránit Orbána před nespravedlivými útoky ze strany Evropské unie. “Cílem je ukázat, že vláda není sama a že má v maďarské společnosti silnou podporu,” řekl agentuře AP novinář a Orbánův přítel Zsolt Bayer, který byl jedním z pořadatelů pochodu. Tento spoluzakladatel Orbánovy strany Fidesz se před několika lety nechvalně proslavil antisemitskými výpady.

 

Na 100.000 tisíc lidí přišlo do centra Budapešti vyjádřit podporu vládě konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Podle jednoho průzkumu veřejného mínění si 84 procent Maďarů myslí, že věci v jejich zemi jdou špatným směrem. Agentura Reuters ale připomněla, že maďarská opozice je roztříštěná a Fidesz má stále okolo půldruhého milionu voličů. V Maďarsku žije 10 milionů lidí. Politický analytik Zoltán Kiszelly řekl, že to, kolik lidí dnešní demonstrace přitáhla, jasně ukazuje, že Fidesz je stále jednoznačně nejsilnějším politickým uskupením v zemi.

Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že “šlo o největší provládní demonstraci, jakou kdo pamatuje”. Tvrdí, že na ni přišlo skoro 400.000 lidí. Pořadatelé mluví dokonce o milionu. Nicméně podle novinářů, kteří byli na místě, přišlo 100.000 lidí.

Začátkem ledna na velkou protivládní demonstraci přišlo 70.000 lidí. Demonstranti se tehdy sešli před budovou státní opery, kde se konal slavnostní večer k vyhlášení nové ústavy země.

 

Na 100.000 tisíc lidí přišlo do centra Budapešti vyjádřit podporu vládě konzervativního premiéra Viktora Orbána.

Orbánova strana Fidesz po volbách z dubna 2010 obsadila v parlamentu dvoutřetinovou většinu křesel. Oponenti premiéra tvrdí, že jeho politika, kterou díky své převaze v parlamentu nemá problémy prosadit, ohrožuje demokracii v Maďarsku. Už dříve si Orbánova vláda vysloužila kritiku za mediální zákony, které podle oponentů znamenají ránu pro svobodu tisku a odporují normám EU.

Na jiném místě v Budapešti se dnes konala demonstrace proti prezidentovi Pálu Schmittovi, spojenci Orbána. Asi 5000 lidí požadovalo, aby prezident rozpustil parlament a pak sám odstoupil kvůli podezření, že velké části své doktorské práce z roku 1992 opsal od jistého bulharského vědce. Schmitt toto obvinění odmítá.

Na 100.000 tisíc lidí přišlo do centra Budapešti vyjádřit podporu vládě konzervativního premiéra Viktora Orbána.

V několika městech v Polsku dnes přišli podpořit Orbána stoupenci tamních krajně pravicových, nacionalistických organizací. “Pryč s unijní okupací,” křičeli. Ve Varšavě demonstranti před maďarskou ambasádou spálili vlajku Evropské unie a zazpívali maďarskou hymnu.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-provladni-pochod-budapesti-prislo-na-100-000-lidi/744211