Mystérium Nového roku: Jak si zajistit štěstí na celý příští rok?


Přejete si v novém roce potkat lásku? Nebo byste spíš chtěli, aby na vás v roce 2013 čekal úspěch a peníze? Vězte, že existuje snadná pomoc. Pokud se totiž naučíte pár pravidel a zvyků, tak do následujících 365 dní vkročíte správnou nohou a budou vás čekat jen samé příjemné a pozitivní věci. Co všechno byste měli na začátku roku udělat? A čeho je lepší se vyvarovat? Nechte se inspirovat Enigmou!

„Deset, devět, osm, sedm…,“ okolím se nese hlasité odpočítávání. Nevede přitom k ničemu jinému, než k datu s vyšším letopočtem a hlasitému provolání: „Šťastný Nový rok!“ Jak si to ale máme zařídit, abychom celý rok 2013 mohli prožít spokojeně a vesele? Jak se máme nachystat na to, abychom do něj vkročili šťastnou nohou a čekaly na nás jen pozitivní události? A čemu se vyhnout, aby se nám nelepila smůla na paty? Rada je prostá. Stačí se pro pomoc obrátit k magie a zkusit spoléhat na zvyky ověřené staletími. Co všechno můžeme vyzkoušet? Co nám přinese lásku, úspěch a peníze?

Bum a prásk
V každé části světa vítají Nový rok trochu odlišně a mají své osvědčené zvyky, jak si přilákat štěstí. Cest k zajištění příjemné budoucnosti je tak nepočítaně. Mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější tradici přitom patří ohňostroj. Proč ale lidé z celého světa spojují počátky svých kalendářů s ohlušujícími oslavami? Vysvětlení existuje spousta. Záhadným způsobem se však motají kolem představy, že má praskání a hlučení schopnost odehnat nenávistné a škodlivé síly. „Lidé věří v to, že ohňostroje zaplaší neštěstí hlasitým rámusem, který vytvářejí,“ vysvětluje například spisovatelka Lynn Peppas. Hluk se ale může projevovat i v jiných podobách, než mají rachejtle a petardy. Během židovského nového roku (Roš ha-šana) se troubí na šofar. Zvuk tohoto beraního rohu má probouzet z mravní malátnosti. V čem ale podobnost zvyků spočívá? Je snad za ní možné hledat jejich společné kořeny?

Draku, vstávej!
Odpovědět není snadné. Vysvětlení původu zvyků se totiž může i značně lišit. „Ohňostroje jsou součástí čínského Nového roku také proto, že poskytují hluk k probuzení draka, který má způsobovat jarní deště. Během novoročního čínského průvodu házejí účastníci procesí petardy k nohám vznášejícího se draka; to je symbol pro udržování draka vzhůru,“ vysvětluje americký publicista Skip Davis. Správné vkročení do Nového roku ale nemusí být kladeno jen na bedra ohňostrojů nebo řehtaček. Spojováno může být také se správným výběrem barvy.

Šťastná barva
K přivolání pozitivních událostí je s oblibou používána bílá barva. Platí to nejen v den svatby, ale právě i pro Nový rok. S barvou nevinnosti a čistoty jsou spojovány na Nový rok synagogy. A to platí nejen pro vnitřní výzdobu, ale také pro samotné návštěvníky. Sníh připomínající odstín nenosí při novoročních oslavách jen Židé, ale také Brazilci. Bílá ale není všude barvou štěstí. Například v Číně se jí lidé vyhýbají! Společně s černou jim totiž připomíná pohřbívání a zármutek. Spoléhají tak raději na červenou. To je barva, ve které vidí dobré vyhlídky a naději. Nebojí se proto tuto barvu použít kdekoliv. Jak píše v knize Western and Chinese New Year’s Celebrations (Západ a čínské oslavy Nového roku) spisovatelka Elizabeth A. Dice„Červená barva ruší zlá kouzla a přináší dobrou budoucnost, okna a dveře proto dostávají během připravování Nového roku čerstvý rudý nátěr.“ A červená zaplavuje čínské ulice. Podobně jako lampióny…

Kouzelná moc lampiónů
Číňané jsou přesvědčeni o tom, že když zavěsí na dveře lampión, bude celý jejich nový rok provázen energií a štěstím. Může mít ale svítilna stejný význam i v jiných koutech světa? Světe div se, je to tak! Aby mohlo dobro zvítězit nad zlem, jsou během indických oslav Nového roku používána světýlka nejrůznějších velikostí a typů. V představách Indů jde totiž o symbol, který zaručuje, že světlo převáží nad temnotou. A jeho pozitivní účinky tím ani zdaleka nemají končit. Podle indických pověr může mít zářivé světlo sílu přivolat do příbytku bohyni Lakšmí, se kterou má vstoupit také bohatství a prosperita. Vedle světel je k jejímu přilákání používána i jiná finta – jednoduchá i rafinovaná zároveň. Spočívá totiž v omamné vůni chutných a kořeněných pokrmů. Jídlo však hraje důležitou roli i v jiných koutech planety.

Hojnost, hojnost, hojnost
Během oslav příchodu Nového roku strojí lidé bohaté hostiny. Cílem je přitom zajistit, aby stoly byly plné i v následujících 365 dnech. V Kanadě je také oblíbený novoroční lov ryb. Rodině má zajistit stále plné udice a sítě. Zvyk s podobným smyslem se udržuje také ve Skandinávii nebo na severu Německa. Novoroční tradice spojené s jídlem udržují lidé také v Čechách a na Moravě. Čočku na kyselo si tu nevaří proto, aby jim stoly praskaly pod tíhou dobrot. Věří se, že luštěnina připomínající penízky zajistí dostatek peněz pro celý nadcházející rok. Opravdu ale stačí ke zbohatnutí talíř plný čočky? Není to trochu málo? Představy o báječné a zářné budoucnosti nemusejí být vždy spojeny jen s výzdobou nebo jídlem. Vietnamci totiž říkají, že příští osud nespočívá jen ve věcech, kterými se obklopíme, ale také v lidech.

Host do domu…
Vietnamci sázejí na setkávání s lidmi. Věří, že mohou svůj osud v novém roce odvodit od první návštěvy v roce. K sobě do domu proto zvou jedince s přátelskými a dobrými úmysly. Jedná se nejčastěji o movité muže obklopené milými a roztomilými dětmi. Pokud by návštěva nebyla nabitá pozitivní energií, tak by rok nedopadl dobře. Zdůrazňuje to i Vietnamec žijící v česku Ha Tran Dac Ngoc„V opačném případě se rodina bude mít špatně, nebude se jí dařit, nebo se jí přihodí něco tragického.“ Vítaní proto nejsou lidé nemocní anebo ti, kteří v uplynulém roce ztratili své blízké. Opravdu je možné dosáhnout štěstí v prostředí pozitivně naladěných osob? Skutečně vede k úspěchu vesele vyzdobený dům, nebo správný výběr jídla? Nejsou rady příliš kuriózní a nesmyslné? Kdo ví. Není však lepší vyzkoušet zvyk zavánějící podivností a pošetilostí, než riskovat nepříjemnosti a smůlu?

Eva Lacinová

Enigma – rf hobby