Americký dolar (v hovorové angličtině též buck nebo řídčeji greenie) je oficiální měna Spojených států amerických i některých dalších zemí (Panama, Ekvádor, Salvador a Východní Timor se tak rozhodly nezávisle, některé státy dřívějších amerických teritorií v Tichomořských ostrovech si po získání nezávislosti nepřijaly vlastní měnu), další státy pak mají svou měnu pevně vázánu na kurs amerického dolaru. Americký dolar je nejvíce používaná měna v mezinárodních transakcích, v mnoha ostatních státech je také široce používána jako bankovní rezerva. V dubnu 2004 bylo v oběhu téměř 700 miliard dolarů, z čehož asi dvě třetiny mimo Spojené státy. Důvodem je, že jej mnohé centrální banky drží společně se zlatem jako rezervu (hlavně v oblastech Blízkého východu).

800px-united_states_one_dollar_bill_obverse

Definice amerického dolaru

Ve Spojených státech byl americký dolar zaveden 6. července 1785 a 2. dubna 1792 byl redefinován v rámci výnosu Mint Act (též Coinage Act of 1792). Ten jej definuje jako stříbrnou minci specifikované hmotnosti, ražený státní mincovnou. Spolu s dolarem definoval i zlaté mince, tzv. eagly. Hodnotu dolaru spjal s hodnotou stříbra a zlata v poměru:

1 USD = 371 až 416 grainů stříbra,
1 USD = 247 až 270 grainů zlata,

přičemž rozsah hmotností daných kovů závisel s jejich ryzostí. Stříbrné mince měly ve znaku zosobnění svobody (Liberty) a nápis „LIBERTY“; zlaté mince měly vyražený znak amerického orla (ty byly nazývány Eagle). The Coinage Act spolu s mince jiných objemů (hmotností) – dvoudolar (double dollar nebo double eagle), půldolar (později fiftycent), čtvrtdolar (quater), „desetník“ (dime) a pěticent (five cents, nickel).

V roce 1834 byly v rámci zlatého standardu hmotnostní poměry upraveny na 23,2 a později 23,22 grainů. Svázání amerického dolaru se stříbrem trvalo do roku 1900, od té doby se pojil pouze se zlatem; nicméně, ražení stříbrných mincí pokračovalo až do roku 1969 (s přechodným obdobím od roku 1964, kdy bylo stříbro odstraněno ze čtvrťáků a desetníků a z 3/5 i z půldolarů). Zlaté mince byly z oběhu staženy po Velké hospodářské krizi v roce 1933, v rámci tzv. Gold seizure. Hmotnost zlata za dolar byla tehdy změněna na 13,71 grainů (tj. 35 dolarů za troyskou unci) a tento standard vydržel až do roku 1968. V roce 1945 vstoupil v platnost tzv. Brettonwoodský měnový systém, ve kterém hrál americký dolar roli světové měny a který cizím vládám zajišťoval jeho směnitelnost za zlato. Tento systém byl zrušen 15. srpna 1971. Spolu s ním ztratil dolar i vazbu na zlato, ale místo něj získal mezi lety 1973-2000 statut tzv. „petroměny“. Od 1. ledna 1975 vstoupil americký dolar do éry tzv. plovoucích (měnových) kurzů na měnových trzích. Nominální hodnota vůči troyské unci zlata od tohoto dne do současnosti vzrostla z 42,22 na přibližně 1000 USD/unci. Obdobně, kupní síla dolaru od roku 1913 (vznik Federálního rezervního systému) do současnosti klesla na tehdejší cca 4 centy.

Název a označení

Název dolar historicky pochází až z Jáchymovského tolaru. Americký dolar se běžně označuje symbolem písmene S přeškrnutého jednou či dvěma svislými čarami – $. Kód amerického dolaru podle ISO 4217 je USD. Mezinárodní měnový fond také používá označení US$.

Používání dolaru mimo USA

Americký dolar je zákonnou měnou v několika nezávislých státech a závislých území:

  • Nezávislé státy
    • PalauPalau
    • MikronésieMikronésie
    • Marshallovy ostrovyMarshallovy ostrovy
    • SalvadorSalvador
    • Východní TimorVýchodní Timor používá dolarové bankovky i mince, ale souběžně používá vlastní mince
    • EkvádorEkvádor používá dolarové bankovky i mince, ale souběžně používá vlastní mince
    • PanamaPanama má vlastní měnu balbou, která má však směnný kurs k dolaru 1:1 a dolar je uznán jako druhá měna
  • Britská zámořská teritoria
    • Britské Panenské ostrovyBritské Panenské ostrovy
    • Turks a CaicosTurks a Caicos

Autonomní státy volně přidružené k USA

  • Americká SamoaAmerická Samoa
  • PortorikoPortoriko
  • Americké Panenské ostrovyAmerické Panenské ostrovy
  • GuamGuam
  • Severní MarianySeverní Mariany

Zdroj: http://www.newyorkcity.estranky.cz/clanky/americky-dolar.html

 nominální hodnota

 vyzobrazená osoba

 1 dolar

George Washington 

 2 dolary

 Thomas Jefferson

 5 dolarů

 Abraham Lincoln

 10 dolarů

 Alexander Hamilton

 20 dolarů

 Andrew Jackson

 50 dolarů

 Ulysses S. Grant

 100 dolarů

 Benjamin Franklin