foto1_30827Každý den jsme svědky událostí, které se dějí před našima očima, ale jejich pravá podstata jako by nebyla z tohoto světa. Podobný příběh se odehrává před několika lety v exotické Šrí Lance. Dva lidé ze zcela odlišného prostředí se zničehonic jeví jako jeden. Oba ale dělí nepřekonatelný břeh života a smrti. Zavražděný prezident země a neposkvrněný malý chlapec. Dvě různá těla, která zdánlivě spojuje jedno vědomí a jedna duše. Došlo na ostrově v Indickém oceánu k nevídanému zázraku převtělení?

Oblíbený prezident hrdé republiky Šrí Lanka Ranasinghe Premadasa (1924–1993) tráví první májovou sobotu roku 1993 na pracovní cestě. Vše se odehrává podle plánu a prezidentská kolona v poklidu projíždí největším srílanským městem Colombo. Náhle však cosi nehraje. Mezi osobní strážce hlavy státu se nenápadně a s nevídanou obratností vmísí muž na kole. Než se kohorta zkušených profesionálů stačí vzpamatovat, atentátník aktivuje odpalovací mechanismus náloží připevněných na svém těle. Bomba, která byla skryta pod oděvem militantního cyklisty, má za následek nejen smrt zaskočených bodyguardů, ale také populárního prezidenta. Celá zem se pohrouží do smutku. Než však stačí uschnout slzy truchlících, stane se zázrak! Dítě, které se narodí nedlouho po atentátu a roste svým rodičům čile před očima, hovoří řečí bývalého prezidenta! Jde snad o unikátní přenos komunikace mezi nebem a zemí?

 

Novinář, lingvista, či politik?
Cesta Ranasinghe Premadasy do prezidentského křesla začíná jeho narozením do rodiny velmi skromných poměrů. Na rozdíl od svých budoucích politických oponentů tak nemá v zádech oporu příbuzenstva z vyšších kast společenského zřízení. Nuzné podmínky ho však naučí pokoře, přirozené zvídavosti a zdravému pohledu na svět. Snad i proto se Premadasa v mládí chce nejprve stát elévským novinářem a překladatelem oblíbených literárních děl. Protiví se tím otcovu přání, aby se dostal do vyšší společnosti a stal se vzdělancem. Nakonec sice podvolí rodinnému naléhání, ale i tak si částečně plní vlastní přání. Studuje na univerzitě v Colombu Fakultu orientálních jazyků. Jeho srdce si však brzy získá vrtkavá a nevyzpytatelná politika…

foto2_30827Kometa, kterou raději sestřelili
Premadasa začíná jako řadový člen levicové Labour Party a brzy stoupá ve stranické hierarchii a poznává kouzlo moci ovlivňovat dění kolem sebe. Ve stejném období ale také zjistí, že jeho mateřská strana nikdy nebude mít dostatečný vliv, a proto přestoupí do ambiciózní Sjednocené národní strany. Již tehdy je však spolustraníkům trnem v oku pro jeho neurozený původ. Je totiž prvním vysokým politikem, který nepochází z všemocné srílanské kasty Govigama. Kometa, která má osvítit cejlonský ostrov, však i přesto nezadržitelně letí vzhůru. Přes funkce ministra a premiéra se Premadasa stává 2. ledna 1989 srílanským prezidentem. Pohádka však končí o 4 roky později, když hlavu státu zavraždí údajný příslušník Tamilských tygrů (militantní organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu bojující za autonomní republiku nezávislou na Srí Lance – pozn. red.). Zabili ho ale skutečně separatisté, nebo to byli jeho vlastní lidé, kterým nebyl po chuti jeho neurozený původ?

Po smrti ihned zpět
Smrt vrcholného politika způsobí pozdvižení. Ještě větší rozruch má ale následovat. Prakticky záhy po tragickém skonu Premadasy přichází na svět v rodině chudého farmáře Ranasinghe Wijeyabahy chlapec jménem Sampath (*1993). Se zabitým politikem má prý Ranasinghe Wijeyabaha společné nejen křestní jméno, ale prostřednictvím svého syna také vše ostatní! Malý Sampath je totiž dokonalým převtělením prezidenta Premadasy! Nejprve se chová jako každý jiný kojenec a batole. Později se ale začínají projevovat symptomy pravděpodobné reinkarnace. Sampath sám od sebe ukazuje na mince s prezidentovou podobiznou a tvrdí, že je zde vyobrazen on. A pravidelně ve tři ráno se probouzí, bezděky usedá v turecký sed a modlí se k Buddhovi přesně tak, jako to každý den činil i zesnulý prezident.

Srdečně vás vítám, drazí kolegové!
Otec Sampatha o jeho podivuhodném chování spraví úřady, které časem přesvědčí, aby se na chlapcův případ zaměřily. K chlapci do obce Hanguranketha je vyslána delegace s nejvyššími členy parlamentu. Během inspekce pak dojde k další záhadě. Sampath prý příchozí muže pozná a oslovuje je jejich jmény, přestože je nikdy dříve nemohl vidět. Při rekonstrukci vraždy se zase chlapec rozklepe a rozpláče přesně v místech, kde šílený atentátník zabíjel. Jde ve fascinujícím případě o dokonale sehranou klamnou akci, nebo se zavražděný politik skutečně vrátil na svět prostřednictvím nového zrození? Pokud ano, může se jednoho dne pomstít svým vrahům?

Kauza jako nafouknutá bublina?
Morální autority malé ostrovní republiky jsou z případu šokovány, přesto připouštějí, že k málo pravděpodobnému převtělení by mohlo dojít. Srí Lanka a její obyvatelé jsou totiž proslulí přívrženci reinkarnace, tedy posmrtného převtělení, respektive znovuzrození. Jiného názoru je ovšem Victor Ivan (*1949), známý srílanský redaktor týdeníku Ravaya. Ten informace o reinkarnaci zlehčuje a považuje je za přinejmenším nadnesené. „Naši politici jsou dnes tak špatní, že nechtěně uvádějí Premadasu do lepšího světla. Lidé touží po někom lepším a vidí ho v zabitém prezidentovi. Spojují si s ním to dobré a truchlí, že v něm ztratili toho jediného vůdce, který uskutečňoval programy pro chudé,“ tvrdí Ivan. Jak ovšem tato myšlenka souvisí s malým Sampathem? „Chtějí věřit zázraku. Víra v to, že se jejich idol znovu narodil jako malé dítě, jim zaslepuje oči,“ dodává novinář. Jak ale potom vysvětlit pozoruhodné znalosti malého předškoláka?

Cítil jsem, jak se na mě dívá
Případ nedává srílanské veřejnosti dlouho spát. Objevují se stále nové pochybnosti, ale také svědectví. Až po čase svěří svoji výpověď novinářům také bývalý starosta města Colombo Ratnasiri Rajapakse (*1947). Také on se záhy po narození „zázračného“ chlapce vypravil do Hangurankethy za pozoruhodnou rodinou. „Na první pohled jsem viděl mimořádné vlastnosti tohoto chlapce, i když mu byl jen rok a půl. Zeptal jsem se ho opatrně: ‚Znáte mě?‘ A najednou se na mě podíval, po dobu 30 až 40 sekund, stejně jako prezident Premadasa! Jedl nějaké sladkosti z balíčku, a když jsem se ho zeptal, zda by se se mnou nepodělil, souhlasil, ale řekl mi, že další už nedostanu. Celý Premadasa,” říká tehdejší užaslý starosta. Podlehl snad i on nostalgii po dobrotivém prezidentovi, nebo skutečně v chlapcových očích uzřel svého bývalého nadřízeného?

Záhada, nad kterou zůstal otazník
Na případ je možné nahlédnout i čistě akademicky. Vědci disponují informací, že projevy z hypotetického minulého života se u dítěte vyskytují nejčastěji a nejsilněji mezi druhým a pátým rokem života. Postupně pak údajně vymizí. Může se však snadno stát, že přání je otcem myšlenky a jisté konkrétní projevy zaměňujeme za jiné, nám v daný okamžik příhodnější. Může to být i případ malého Sampatha, který už navíc vyrostl? Stále tu ovšem jsou neuvěřitelně shodné znaky se zesnulým prezidentem. Proč například malý Sampath opakovaně vyslovoval jméno prezidentovy ženy Hemy a usmíval se u toho, když ji zcela prokazatelně nemohl znát? Vypadá to, že nad tímto případem „reinkarnace“ zřejmě zůstane viset otazník, stejně jako je tomu u desítek dalších podobných příběhů.

Zdeněk Pospíšil

http://enigma.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=257&nocache=1337784755.8408&inq=9e565199dae9025b94fc3bf484b83cd9&ida=0&id_art=30827&sta=0&cislo=0&sea=0&PHPSESSID%3Df0ae16bdb0325906d87d9d009d553cff=0&fid=0&nsrd=0&kty=0&checksum=dd87631cb127b854e20346ccb4cf9dd5