V květnu letošního roku jsem napsal dosti hanlivý článek o jedné krajské nemocnici, v níž jsem byl hospitalizován k operativnímu odstranění zhoubného nádoru, k čemuž však nedošlo. Problémem prý byl vztah nemocnice s mou zdravotní pojišťovnou, ač tato mne opakovaně ujistila, že operaci uhradí, chyběla jen žádost nemocnice o úhradu. Po třech dnech hladovění s vypláchnutými vnitřnostmi a bez naděje na řešení jsem práskl dveřmi a hledal pomoc jinde. Internet umožňuje rychlou orientaci a e-mailovým dotazem jsem si ověřil ochotu několika renomovaných nemocnic řešit neprodleně můj problém. Volba padla na ÚVN Střešovice, neboť jsem pojištěncem Vojenské zdravotní pojišťovny. Byla to šťastná volba.

iscaeph5h2Okamžitá odpověď na e-mail s instrukcemi kdy, kam a s čím přijít. Po necelém měsíci, nutném k doplnění termínově již propadlých vyšetření: dostavit se k objednání v pátek, nástup v pondělí, operace v úterý!

A tak to i bylo.

Plus jedna naprosto neocenitelná věc – oni s vámi stále mluví, na rovinu. A to, co vám řeknou, na to vemte jed. Tohle má cenu zlata. Profesionální tým odvádí profesionální práci. A ví, že pacient je tím, kdo se více či méně bojí, je ve stresu. S tím oni počítají a umějí s tím zacházet. Nejsem panikář, a tudíž jsem mohl s určitým odstupem sledovat, kterak i značně vyděšení pacienti v péči profíků nemají čas začít se pořádně bát.

Moje zkušenost je tedy jen a jen dobrá.

Nejsem kompetentní hodnotit lékařské výkony, ovšem třetí den po operaci jsem již celkem slušně fungoval, dnes po čtrnácti dnech a odstranění všech stehů katetrů a jak se ty všechny hadičky jmenují, jsem doma a začínám pracovat.

Vzpomínka na ÚVN mi velí sdělit – oproti naší krajské nemocnici :

· většina vybavení pokojů a společných prostor je starší a opotřebenější

· na rozdíl od krajské nemocnice ale neupadne parapet, pokud se oň opřete – asi funguje údržba

· vše je perfektně čisté, včetně malby pokojů

· sester je na obdobný počet lůžek v ÚVN podstatně méně, vše však stíhají a jsou skvělé – doufám, že jsou i přiměřeně oceněny

· nádherné vyjádření p. doktora při propouštění znělo: jste v záruce a kdyby cokoliv …..

Prostě – perfektně fungující a výtečně organizované špičkové pracoviště na opravu a rekonstrukci poškozených a chorobami napadených lidí.

Bez zbytečného čekání. Bez lhaní a iluzí, řeknou vám bez obalu, jaká je statisticky vyjádřená úspěšnost zákroku, který vás čeká. Podrobně vám popíší, čím můžete k úspěšnému výsledku přispět. A dají podrobný návod, jak konat.

Zažil jsem to a celému týmu se v úctě ukláním. A napadá mne možná kacířská myšlenka.

Nebylo by opravdu lépe mít méně nemocnic, než je současný počet, ale špičkové úrovně? Nebylo by pak asi možné mít vzhledem k vzdálenosterm denně návštěvu, to však snad není klíčovým kriteriem. Dospělý člověk by mohl týden bez návštěvy (v době mobilních telefonů) bez psychické újmy přežít.

Budu zřejmě naživu ještě mnoho let a budu psát pro NP díky skvělým lidem z ÚVN Střešovice a budu nabádat ty z “lékařů”, kteří vyhrožovali, že odejdou: Jděte!