image11Výtvarnice a designérka Greta Sartori, která pravidelně přispívá svými postřehy do rubriky Budějcké Drbny o životě a stylu, se opět podrobně zaměřila na jednu z barev. Dnes budeme pokračovat v detailním seznamování se s růžovou barvou.

Barvy. Jsou všude kolem nás a je na nás, jakým pohledem se na svět díváme. Jedno je jisté, že výběrem vhodných barevných kombinací nejen v našem šatníku, ale také v interiéru, můžeme ovlivňovat kvalitu svého života. Stejně, jako se mění s ročními obdobími atmosféra krajiny, mění se také naše nálady a prožitky. V každém ročním období jsou ukryta jiná poselství a informace pro nás. S větší znalostí o barvách můžeme v těchto skrytých mapách lépe číst, vstřebávat potřebné informace a využívat je pro svůj osobní rozvoj.

V této rubrice se zaměřím na růžovou, která k jaru nepochybně patří. Má svou křehkost, ale také velkou vnitřní sílu. Na jaře rozkvétají třešně, které jsou nejen krásné, ale také symbolizují nový život. Každý strom kvete asi sedm dní, což nám ukazuje, že každá situace, která se odehrává v našem životě, je dočasná.

Růžová je připomenutím, abychom se naučili přijímat životní sílu v každé chvíli. Základem růžové barvy je červená, která představuje  obvykle mužskou energii a bílá, která je aktivní tvůrčí duchovní silou. Červená v sobě ukrývá energii aktivity, agrese, pohybu, ale je v ní zastoupena také ženská složka. Je to energie Matky země, která nás spojuje s našimi kořeny, rodinou, světem, po kterém chodíme. Když se mužský a ženský aspekt této energie spojí, zjemněný bílou duchovní silou, vznikne růžová – energie harmonie a lásky.

Růžová bývá spojována nejen s odevzdáním se druhému člověku za účelem stvoření nového života. Vytváří se tak prostor pro něco nového. Tato barva nám pomáhá nalézt vnitřní rovnováhu, harmonii mezi mužem a ženou v nás, abychom mohli být celiství. Znamená úplné přijetí nás samých a ostatních bytostí – bezpodmínečnou lásku, která dovoluje věcem, aby byly přesně takové, jaké jsou. Je také barvou soucítění, které začíná doma, tedy v naší duši. Jakmile začneme přijímat sami sebe takové, jací jsme, přestaneme kritizovat a soudit sami sebe a začneme se sebou zacházet láskyplně, začnou s námi takto zacházet i jiní.

Když máme rádi sami sebe, umožňujeme to i druhým. Je to tedy barva absolutního sebepřijetí. Po této barvě toužíme podvědomě téměř všichni. Chceme být přijímáni, milováni takoví, jací jsme. Ve srovnání  s červenou láskou, která má touhu vlastnit, hledá uspokojení, představuje růžová její absolutní vyjádření. Je to empatie, něha, intuice.

KVĚTEN – LÁSKY ČAS. Určitě nebudu daleko od pravdy, že v nás barvy jara – tedy odstíny zelené, žluté, růžové, modré a také bílá, vyvolávají touhu po aktivitě a změnách, po vyjádření emocí. S příchodem jara máme chuť začít něco nového, například zahájit nový projekt, vykročit jiným směrem,  prožít „novou lásku“ nebo si koupit něco nového na sebe. Jarní pastelové odstíny vibrují spíše ženskou energií a není se co divit. Vždyť jaru vládne astrologické znamení býka, jenž ovlivňuje planeta Venuše, planeta lásky. V tomto období určitě není od věci pročistit náš největší vnitřní orgán, kterým jsou játra. Játra byla v dávnověku uctívána a věřilo se, že jsou nejen sídlem duše, ale také nejdůležitějším orgánem těla. Je to pevná žláza schopná sebe obnovy, jež pracuje většinou na méně, než pětinu celkového výkonu. Jsou vyživována především žilní krví, tou nejméně čistou a obsahující veškeré zplodiny z těla. Játra jsou hlavním orgánem pro detoxikaci, filtr, přes nějž všechny nečistoty, které vstřebáme do těla, proudí dříve, než se dostanou do krevního oběhu. Proto je dobré právě na jaře pročistit je a zregenerovat půstem nebo například pitím bylinkových čajů…

V jarní krajině jsme doslova okouzleni jarní zelenou barvou, která se v přírodě kombinuje s jinými barevnými odstíny. V krátkosti objasním alespoň některé z jejich poselství.

Kombinace zelené a růžové působí na oblast srdce. Zatímco růžová zastupuje city, zelená působí na fyzické úrovni na dýchací orgány a srdce.

Kombinace zelené a žluté nás nabádají k tomu, abychom si ve svém partnerském vztahu nacházeli vlastní prostor. Přitom partnerství nemusí znamenat jen manželství nebo trvalý vztah, ale také vztahy přátelské nebo pracovní. Zelená poskytuje prostor a povzbuzuje kreativitu, žlutá zase podporuje naši sebedůvěru.

Kombinace zelené a tyrkysové vychází ze spojení s přírodou. Tyrkysové odstíny ovlivňují komunikaci, ale rovněž kreativitu.
Zelená  a modrá znamenají prostor a lehkost, harmonii, otevřené srdce, radost ze života, klid, vyváženost.

Zelená a bílá, znamená kromě jasného rozhodnutí také touhu po světle a přírodě. Člověk si potřebuje jasněji vymezit vlastní hranice.

Zelená v kombinaci s oranžovou poskytuje svobodu, slast. Dává prostor k čiré radosti ze života. Působí harmonicky na tělesnou oblast srdce, ale také ovlivňuje vztahy k ostatním. Člověk má pak tendenci přemýšlet více o tom, jestli to, co se v jeho životě děje, se odehrává na správném místě se správnými lidmi. U kombinace zelené s červenou hraje roli poselství o spravedlnosti a jistotě. Je v mém životě všechno stabilní a takové, jak si představuji?

Zelená a hnědá/béžová v nás také evokuje pocity stability, trvání na svých stanoviscích. Ale také touhu po zastavení, vytvoření jasnějších hranic, omezení pohybu, trpělivosti.

Kombinace zelené a černé hovoří zase o tom, koho bychom si měli k sobě připustit a koho ne. Ochrana srdce před lidmi nebo situacemi, které bychom do ve svém prostoru raději pouštět neměli.

Jaro, krásné období plné jemných, pastelových odstínů tak zvyšuje naši emocionalitu, akceschopnost,  laskavost a soucítění se sebou i s jinými, dožaduje se pozornosti lásky. A protože je červená nejzákladnějším tématem, růžová pak jejím pokračováním, můžeme se zamyslet nad tím, zda se příliš nepachtíme starostmi o uspokojování hmotných potřeb na úkor rozvíjení sebe sama.

Napsala Greta Sartori

http://m.budejckadrbna.cz/zivot-a-styl/zaostreno-na-barvy-ruzova-ma-svou-krehkost.html