Sociální demokraté splnili to, co už dlouho avizovali a pomocí billboardů začali tepat vládu za chystanou podobu církevních restitucí. Prelátský rukáv přebírá od modrého rukávu měšec s penězi. Pod tím ještě nápis, že ODS a TOP 09 chtějí darovat církvím 134 miliard (viz. obrázek). Z marketingového pohledu nenápadité, spíše průměrně provedené a v kontextu současných reklamních trendů zcela zpátečnické. Nikdo nemohl čekat nic jiného. Těžko si sociální demokraté dají na billboard Ratha se sloganem: Zase všecko vrátím.

billboard-cssdJenže církve byly připraveny a začaly neprodleně jednat. Dokonce se katolíkům podařilo vytvořit jakousi mediální frontu proti ČSSD. Tu si zajistila katolická církev novou dohodou, ve které přislíbila nechat ostatním církvím nikoliv původní dvě procenta z celkových restitučních peněz, ale celých dvacet. V pořadu České televize Studio 24 to přiznal poradce pražského arcibiskupa Milan Badal (k jeho pozoruhodnému vystoupení se ještě vrátíme). Představitelé katolické církve tím zabili hned dvě mouchy jednou ranou. Jednak se zbavili nálepky, že v restitucích jde pouze o katolickou církev, ale hlavně se jim podařilo před sebe vystrčit jako štít Židovskou obec. Nyní začali obhájci restitucí používat naprosto nový druh argumentace. „Tam budou například i Židovské obce, které budou z těch peněz nějakým způsobem žít…. A když někdo zpochybňuje návrat majetku Židovským obcím, tak to už pro mě zavání antisemitismem a to už nejsme daleko od národního socialismu a nějakých věcí, které jsme zažili za druhé světové války.“ Tento výrok má na svědomí organizátor petice na podporu církevních restitucí filmový režisér Jiří Strach. „Pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá (billboard ČSSD) s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty třetí říše,“ píší zase ve svém prohlášení hlavy katolické a židovské církve.

A je to tady. Nyní je jakýkoliv oponent církevních restitucí antisemita, fašista, vzývač Hitlera. Pokud nebudou církevní restituce, vznikne u nás třetí říše. Církevní představitelé a umývají hlavy sociálním demokratům i celé české společnosti. Přestože volají po věcných argumentech a klidné diskusi, sami se dopouštějí demagogie nehrubšího zrna. „Mě mrzí postoj českého národa, že podporuje z mnoha desítek procent tu zlodějinu. Zpochybnit vlastnictví církevního majetku nelze. Kdo tak činí, tak já otevřeně tvrdím, že je lhář.“ Pan Strach v tom má tedy jasno, když na celý český národ dští z obrazovky síru a uděluje mu lekce z morálky. Zpochybnit prostě nelze, tečka.

Zajímavé je také to, co slibuje poradce arcibiskupa Badal. „Budeme zdůrazňovat, jestli je takováhle strana (ČSSD) věrohodná pro voliče, kteří jsou věřící. Věřící naslouchají svým biskupům a církevním představitelům, čili může to být pro sociální demokracii nepříjemný pokyn nebo návod (voličům), jak se zachovat v případě voleb. Řekneme pozor na strany, které vedou podivné nenávistné kampaně.“ Nyní to tedy bylo řečeno ústy pana Badala otevřeně. Církev hodlá aktivně ovlivňovat voliče v neprospěch ČSSD. Ostatně to není žádná novinka. O kněžích, kteří z kazatelen nabádali babičky na jižní Moravě, aby volily KDU-ČSL, se vypráví dodnes legendy. Církev se tedy šikuje pod vládní prapor. Neustálé odkazy na své křesťanské smýšlení ze strany ministra financí Kalouska a předsedy vlády Nečase dostává nový rozměr.

Odhlédněme však na chvíli od politických půtek o zrno a podívejme se, jaký mediální obraz skýtá dnešní katolická církev. Ta je nyní výlučně spjata s tématem peněz a restitucí, v televizi se střídají nejrůznější církevní hodnostáři, kteří bojují za svou věc. Do toho občas probleskne nějaký ten skandál se zneužíváním dětí ze strany kněží. Nejsem si jistý, jestli vstup do politického klání po boku ODS a TOP09 je pro katolickou církev nejlepší cesta k obrodě a zastavení úbytku počtu svých oveček. Pokud církev chtěla získat zpět srdce a duše věřících, mohla se aktivně vyjadřovat k současným nešvarům české společnosti. Rozkrádání veřejného majetku na všech úrovních a všeobecná korupce je jistě odsouzeníhodná i pro muže kříže. Proč mlčí pan kardinál Duka ke všem současným kauzám? Proč se církev nesnaží jasně poukázat na morální selhání nejvyšších představitelů státu? Platí ještě „nepokradeš“, nebo se to už škrtlo?

A co sociální otázka, ke které by měla mít církev snad vůbec nejblíže? Jak se staví ke krácení sociálních dávek postiženým, zvyšování peněz za léky nebo rušení slev pro seniory? To přece není jen politika, ale i morálka. Jenže církev mlčí a drží palce vládě, tak jako se to děje třeba v putinovském Rusku. Vláda a církev, církev a vláda, někdy je od sebe ani nelze rozeznat. Církev v současnosti promarňuje neopakovatelnou příležitost ukázat silný morální rozměr a možnost předvést věřícím, že stále stojí na straně oněch tolik vzývaných vyšších morálních hodnot tak, jako se jí to dařilo za komunismu. Místo toho z televize stále slyšíme jen další obhajoby, proč chtějí církve dostat miliardy a pozemky, nyní ještě okořeněné politickými výhružkami a proklamacemi. Na katolickou církev je v těchto dobách velmi smutný pohled. Doufejme, že jen ten mediální.

Mohlo by vás zajímat také, kde je největší současný tunel: Církevní restituce: největší tunel v dějinách země? >>>
LIDEM církvím a finančním skupinám >>>

Převzato:  http://pravdu.cz/domova/vladni-cirkve-a-cirkevni-vlada