Prezident USA Barack Obama v pondělí prohlásil, že se vztah USA vůči syrskému konfliktu změní, použije li režim prezidenta Bašára Asada chemické zbraně. Podle Obamy, každé přemístění chemických zbraní v Sýrii bude mít obrovské následky až po vojenský zásah.

chemical-weapon-400-x-300V Sýrii zahynulo v pondělí, podle údajů ochránců lidských práv, sto lidí. Většina z nich padla za oběť leteckých náletů a bombardování v městě Aleppo a některých čtvrtích Damašku. Ochránci rovněž informují, že na jednom z předměstí Damašku bylo nalezeno 12 mrtvol, včetně dvou dětských, se stopami po mučení.

Toto bylo doposud jedno z nejtvrdších vyjádření šéfa Bílého domu ohledně Sýrie.

Západ nechce pomáhat Rusku při sjednávání příměří v Sýrii

Jak se ukázalo, nejsou západní partneři Ruska v „akční skupině“ pro Sýrii připraveni pomáhat mu při zjednávání příměří v této zemi. Schůzka, která se měla v pátek konat v tomto formátu s účastí představitelů pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, Turecka, Iráku, Kuvajtu, Kataru a EU, byla odložena na neurčito.

S návrhem uspořádat podobnou schůzku na úrovni vyslanců, přišlo Rusko v OSN. Připravilo rovněž návrh prohlášení, ve kterém zformulovalo své iniciativy. Jednou z nich je vyzvat strany konfliktu k tomu, aby stanovily co nejkratší termín pro vyhlášení příměří. Další je požadovat od nich, aby jmenovaly zplnomocněné představitele, kteří by se zúčastnili mírových jednání.

Někteří členové akční skupiny projevili ochotu schůzky se zúčastnit a ruský návrh projednat. Západ však na iniciativu Ruska znovu učinit nátlak na obě strany syrského konfliktu neodpověděl, protože v Sýrii hraje svou vlastní hru. Posiluje vojenskou podporu opozice za účelem svržení zákonné moci v Sýrii.

V pátek oznámila televizní stanice Al-Arabiya s odvoláním na zdroj v USA, že syrské opozici bylo předáno 14 přenosných protiletadlových raketových komplexů Stinger. Byly sem přesunuty z území Turecka. Tentýž zdroj oznámil, že jak USA, tak i Turecko o těchto dodávkách vědí. Přitom celou věc nejspíš financuje Saúdská Arábie. Expert z petrohradského centra průzkumu Blízkého východu Alexandr Sotničenko varuje: hra Západu s ohněm zapálí Sýrii, která se tak na cestu demokracie nedostane:

„Neustálé a obrovské finanční příspěvky určené syrské opozici konec konců způsobí, že Bašár Asad bude nucen ze svého postu rezignovat. Ze Sýrie se tak ale definitivně stane pásmo bojových akcí, vypukne tam skutečná občanská válka“.

Scénář silového zásahu zvenčí do syrské krize se ale nesetkal s dostatečnou podporou na summitu Organizace islámské spolupráce, který se konal v saúdské Mekce. Přiznal to generální tajemník této organizace Ekmeleddín Ihsanoglu. Komentuje expert z Ústavu strategického hodnocení a analýzy Sergej Děmiděnko:

„Saúdská Arábie a Katar pochopily, že Západ nebude do konfliktu vojenskou cestou zasahovat. Přinejmenším do prezidentských voleb v USA k tomu každopádně nedojde. Takže jim nezbývá nic jiného, než se tvářit tak, že spolu s celým světovým společenstvím nepřijímají scénář vojenského zásahu. Ve skutečnosti ale svědčí úsilí Saúdské Arábie a Kataru na syrském směru o opaku“.

V pátek se stal emisarem OSN a LAS pro urovnání konfliktu v Sýrii alžírský diplomat Lahdar Brahimí. Má pokračovat v činnosti Kofiho Ananna, jehož mise koncem srpna končí. Moskva počítá s tím, že se Lahdar Brahimí zapojí i do činnosti akční skupiny pro Sýrii.

Zdroj: czech.ruvr.ru

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/927