USA udělaly první krok v závodech vývoje útočných kybernetických zbraní. Američtí vojáci hodlají nakoupit záškodnické programy, jejichž úkolem má být zničení počítačových sítí. Zvláštní správa Pentagonu navíc sestavuje elektronickou mapu ke sledování informační ochrany strategických objektů. Washington, který až dosud fakticky odmítal, že by se zabýval vývojem virtuálních zbraní, začal faktickou přípravu k budoucím kybernetickým útokům. Ruští experti poznamenávají, že počítačové války už začaly.

4highres_00000402263105Na oficiálních stránkách státních zakázek USA se objevila informace o dvou výběrových řízeních. V první z nich je uvedeno, že americké letectvo potřebuje program, který by umožnil ničit počítačové sítě a řídící centra protivníka. V dokumentu se konkrétně píše o nakažení a prolomení operačních systémů serverů. Za tyto programy se plánuje utratit 10 milionů USD. Druhé výběrové řízení vyhlásila Správa perspektivního vědecko-výzkumného vývoje Pentagonu DARPA, která zaplatí 110 milionů USD za vývoj programu jménem Plan X. Jedná se o sestavení unikátní elektronické mapy, na které budou zaznamenány objekty vojenské infrastruktury protivníka.

Pentagon si, s největší pravděpodobností, vezme na mušku vojenské základny dopravní uzly a energetické sítě, uvedl v rozhovoru pro Hlas Ruska expert na konkurenční rozvědku Jevgenij Juščuk.

V situaci, kdy jsou zbraně i jiné životně důležité systémy řízeny počítači, je přirozeně zcela logické tyto zbraně a systémy vyřadit z provozu. Oslepit radary znemožnit odpalovacím zařízením navádění, donutit centrifugy v jaderných elektrárnách, aby se zničily. To, co bylo dříve nutné zadávat diversním skupinám, je nyní možné zničit pomocí počítačového programu.

Experti poznamenávají, že již dnes kybernetické války fakticky zuří. V květnu byl Írán obětí soustředěného útoku. V Teheránu zjistili, že se z počítačů státních struktur ztrácejí citlivé informace. Špionský virus jménem Flame, který experti objevili, ohromil představivost programátorů. Specialisté z ruské Laboratoře Kasperského, což je společnost, která se zabývá vývojem antivirových programů, tento virus označili za tu nejpropracovanější kybernetickou zbraň. Virus proniká do počítače, kopíruje tam uložené informace a odesílá je na velící servery. Červ je schopen krást údaje i z mobilních telefonů a notebooků.

Kybernetickým útokům byly vystaveny i strategické objekty v Rusku, prozradil vedoucí školy konkurenční rozvědky Dialog-Věda Andrej Masalovič.

Útoky probíhají neustále. Většinou na objekty jaderné energetiky a objekty spojené se světovým obchodem a zbraněmi. Existují i pokusy o útok na velké informační zdroje a pokusy o vliv v sítích, včetně Yandexu. My jsme to viděli a dokonce na screenshotech můžeme ukázat, jak to probíhalo a čím to končilo. Avšak takový počet škodlivých útoků na region a na zemi nebyl od událostí roku 2008 v Cchinvalu.

Kdy za těmito útoky stojí, zda hackeři nebo kybernetická armáda, zjišťují specialisté. Rusko je novými útoky velmi vážně znepokojeno a aktivně se na úrovni OSN snaží vývoj a použití virtuálních zbraní zakázat. Následky takových útoků jsou zcela nepředvídatelné: od lokálních konfliktů až po úplný chaos, nebo dokonce světovou válku.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_09_01/86875319/ , EPA