Model Velkého třesku se zdá být obecně přijímán a správný již několik desetiletí, ALE vlastně to nemohlo být úplně tak, jak dění vzniku vesmíru popisuje, tak jednoduché to nebylo. Náš vesmír je totiž všude stejnorodý, ale počáteční super-exploze by vytvořila něco jiného. Něco ve stavebnici teorie chybí a fyzikové to dobře vědí. Teorie inflace hlásá, že vesmír explodoval z ničeho a nepředstavitelně rychle se zvětšil. Vědci ale nevědí, proč se to stalo. Nevědí, jaké druhy energie a hmoty se vyskytovaly v raném vesmíru.

temna_energie„Ve vesmíru se děje něco podivného – něco, co by nemělo být možné,“ přiznávají svou bezradnost v dokumentárním filmu BBC Is everything we know about the universe wrong?. Někde ve vesmíru je zneklidňující síla, kterou neumíme vysvětlit. Síla, která dokáže odklonit trilióny hvězd k jednomu bodu. Jde o mysteriózní fenomén s názvem „temný proud“, který by podle současného vědeckého poznání vlastně neměl existovat. Je to obdobná záhada jako temná energie – jiný název pro nepochopitelné. Jednoduše řečeno: vědci nerozumí tomu, co se děje ve vesmíru, tak si vymyslí „temnou hmotu“. Kdyby zvolili místo slova „temná“ slovo „neviditelná“, neznělo by to tak strašidelně a vyšlo by to na stejno. Prostě tady máme v našem univerzu neviditelnou, záhadnou, magickou látku, která se jako hmota nechová, ale má některé její aspekty. „Jde o energii ničeho, která vše ovládá.“ „V nicotě musí něco být.“ Temná energie má magické vlastnosti. „Nikdo ji neočekával, nikdo ji nechtěl, nikdo jí nerozumí.“ „Zdá se, že jsme na začátku nové éry fyziky. Ne vše je v současné teorii v pořádku.“ „Tkanivo prostoru není prázdné.“

No vida. Vrací se nám snad starý dobrý éter a místo vědy přichází doba alchymie? Laikovi by se chtělo vědcům poradit: Tak se na to vykašlete. Všechno je přece magie, to dávno víme. Více v tomto výborném dokumentu, kde mluví například autor teorie inflace Alan Guth (1947) či spoluobjevitel „temného proudu“ kosmolog pracující pro NASA Sasha Kashlinsky (1957).

JE VEŠKERÉ NAŠE POZNÁNÍ VESMÍRU ŠPATNÉ? from GoschaTV on Vimeo.

Zdroj: http://vimeo.com/43018701

Převzato: http://pravdu.cz/temna-energie/temna-energie-nocni-mura-vedcu