Silver Institute vydal studii “World Silver Survey 2012”, která nepřekvapila investory ani účastníky trhu o přetrvávajícím býčím trendu stříbra. Těžba stříbra vystoupala na rekordní maxima v loňském roce, zatímco poptávka po stříbře od koncových uživatelů a investorů zůstává silná i přes korekční fázi, která začala téměř před rokem. Silver Institute je jednou z nejvýznamnějších organizací ve stříbrném sektoru, která zahrnuje výrobce, prodejce a mnoho firem, které používají stříbro.

silver_0Ačkoliv globální investiční poptávka stříbra mírně klesla na 282,2 milionů uncí (8 766 tun), tak tento pokles není nijak zvlášť závažný, protože od roku 2011 stříbro zaznamenalo vyšší průměrné ceny než v předchozím roce. V důsledku toho finanční hodnota celosvětové poptávky po stříbře dosáhla nového rekordního maxima 10 miliard dolarů, což je 73% nárůst oproti předchozímu roku. Poptávka po stříbrných mincí a medailích se zvýšila o 129 % na nové rekordní maximum 118,2 milionu uncí (3 677 tun). Ve srovnání s rokem 2010 poptávka po stříbrných slitcích vzrostla o 67 % na 95,7 milionu uncí (2 975 tun).

V současné době cena stříbra se pohybuje v poměrně úzkém obchodním pásmu kolem 31,50 dolarů za unci, která je důležitá coby rezistentní úroveň. Ze studie vyplývá, že loňská vysoká investorská poptávka po stříbře byla vyvolána do značné míry z rostoucích obav investorů z pokračující devalvace amerického dolaru a eura. Mnozí investoři bedlivě sledují centrální banky a jejich pohyby – zejména americký Federální rezervní systém (Fed) a Evropskou centrální banku (ECB). Obavy z neustálé globální monetizace dluhu přivádí stále víc a víc investorů k nákupům fyzického zlata a stříbra.

Poptávka od průmyslových a koncových uživatelů zaznamenala působivé zisky v loňském roce. I když ke konci roku 2011 poptávka od průmyslových klientů – mezi které se řadí šperkařský průmysl, elektronika a zdravotní technika – mírně poklesla v důsledku hospodářských problémů v eurozóně, tak studie Silver Institute předpovídá pokračování vzestupného trendu stříbra pro rok 2012. Tváří tvář rostoucí poptávce stříbra na světových trzích a rychlému cenovému zhodnocení není žádným překvapením, že světové těžební společnosti výrazně zvyšují produkci stříbra za vykazované období.

Průzkumná činnost juniorských těžebních společností a znovuotevření dolů přispělo k nárůstu globálních stříbrných dodávek – rok 2011 byl devátým rokem zvyšování těžebních dodávek. Ve srovnání s předchozím rokem těžební produkce vyšplhala o 1,4 % na nové rekordní maximum 761,6 milionu uncí (23 689 tun).

Zdroj: Silver Institute

http://www.mowapay.cz/detail-novinky?page=1