LIMA – Vykopávky v jihoperuánské lokalitě Cahuachi by mohly pomoci rozluštit tajemství světoznámých linií na planině Nazca. Starověké město, v jehož obvodu se tyčí i pyramidy a jiné stavby, je již dvě desítky let předmětem výzkumů.

Archeologické práce v Cahuachi 500 kilometrů jižně od Limy napovídají, že tato lokalita byla centrem kultury Nazca. Tato kultura se rozkládala v několika údolích jižního Peru a proslavily ji gigantické linie a obrazce, viditelné pouze ze vzduchu.

Podle vedoucího výzkumného střediska v nazcánské Palpě Johnyho Isly bylo Cahuachi politickým, kulturním a náboženským centrem lidí, kteří záhadné linie na planině vytvořili. K čemu sloužily a jak byly vytvořeny, zůstává stále záhadou.


Nicméně “existuje souvislost mezi architektonickým komplexem Cahuachi a geoglyfy v Nazce, což se zjistilo díky jedné z čar, která vychází z centra města a vede až na planinu, kde se nacházejí figury”,ujišťuje vědec.


Na 24 kilometrech čtverečních plochy, kterou Cahuachi zaujímá, odkryli badatelé v pouštním písku již 34 staveb, z nichž některé mají tvar pyramidy. Jedna z nich se tyčí do výšky 20 metrů, jejích sedm stupňů je vytvořeno z vepřovic a její součástí jsou i přístupové rampy.

Opice

Zhruba 800 čar a 300 figurálních obrazců na Nazce vzniklo asi před 2500 lety. Kromě linií evidentně souvisejících s kalendářními jevy je jich spousta, jejichž význam se vyluštit zatím nepodařilo. Obrazce představují rostliny a zvířata, mimo jiné ještěrku, hada, opici, velrybu, kolibříka či kondora.


Více či méně pravděpodobných až fantastických teorií o účelu kreseb a čar existuje nemálo, avšak alespoň zčásti na tajemství čar přišla německá matematička Maria Reicheová (1903-98), která přímo na planině strávila většinu svého života a desítky let na ni denně kvůli výzkumům vycházela a ke konci života se na ni nechávala nosit. Zjistila, že některé z linií souvisejí s astronomickými a kalendářními jevy a jako takové byly využívány v zemědělství.

Nejnovější teorie spojuje linie v Nazce s kultem plodnosti a vody, která je v této pouštní oblasti velmi vzácná.Zdroj: http://www.matrix-2012.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=290:zahady-v-peruancke-nazce&catid=62:historie&Itemid=86