Vladimir Putin na mládežnickém fóru Seliger 2014

Vladimir Putin na mládežnickém fóru Seliger 2014

Společná tragédie – těmito slovy definoval události posledních měsíců na Ukrajině Vladimír Putin.

Ve svém vystoupení na mládežnickém fóru Seliger 2014 ruský prezident přirovnal akce ukrajinské armády na jihovýchodě k ostřelování Leningradu za druhé světové války. Podle Putinových slov je třeba donutit Kyjev, aby zahájil jednání se zástupci Donbasu.

Rusko nemá v žádném případě v úmyslu zasahovat do nějakých rozsáhlých konfliktů. Přesto je ale naše zem připravena odrazit jakoukoli agresi. A partneři si musí uvědomit, že bude lepší, když dají od Moskvy ruce pryč, podotkl ruský prezident v rozhovoru s mládeží na fóru Seliger.

Západ si to podle všeho uvědomuje, ale ne úplně. Proto se snaží maximálně destabilizovat situaci u ruských hranic. Ať se Washington a evropské státy snaží maximálně distancovat od zásahů do vnitřních záležitostí Ukrajiny, utajit se jim to nepodaří, prohlásil Vladimír Putin:

-Naši západní partneři opírající se o radikální, nacionalisticky naladěné živly, uskutečnili státní převrat. A ta část země, která s tím nesouhlasila, je potlačována hrubou vojenskou silou. Jestliže tohle jsou dnešní evropské hodnoty, pak jsem na nejvyšší míru zklamán.

Moskva nesčetněkrát vyzývala Kyjev a Washington k zahájení jednání se zástupci jihovýchodu, k zastavení bratrovražedné války na Ukrajině. Kyjevské úřady ale znají pouze ultimáta s požadavky, aby domobranci složili zbraně. Avšak jazyk ultimát je v současné situaci nepřijatelný, je přesvědčen ruský prezident:

-Přirozeně, že lidé, kteří se chopili zbraní, aby bránili sebe, svůj život a svou důstojnost na tyto podmínky nepřistoupí.

V posledních dnech se situace změnila. Armáda Novorossii přešla do protiútoku, jednotky ukrajinské armády byly obklíčeny. Kyjev a Západ začaly okamžitě křičet o invazi ruských vojsk na Ukrajinu, protože o reálných příčinách takové porážky se jim mluvit nechce. Jinak ale postoj Západu vyvolává údiv, pokračoval Putin:

Mohu pochopit domobranu Donbasu. Proč říkají této operaci vojensko-humanitární? V čem je smysl dnešních akcí? Vytlačit od velkých měst dělostřelectvo a raketomety, aby nemohly zabíjet lidi. A jaká je reakce západních partnerů? To se podle nich nesmí. Musí dovolit, aby byli rozdeptáni, pobiti – a teprve pak budou dobří? Události na Ukrajině, to je společná tragédie Ukrajinců i Rusů. Rusové a Ukrajinci jsou přece skoro jedním národem, podotkl prezident. Existují ovšem západní oblasti Ukrajiny, které jsou historicky spojeny s Evropou. Ty by ale neměly vnucovat své názory všemu lidu. Je třeba udělat všechno pro to, aby krveprolití na ukrajinském území skončilo co nejdřív.

http://czech.ruvr.ru/2014_08_29/Putin-na-Seligeru-Tragedie-Ukrajiny-a-evropske-hodnoty-9278/