Referendum k církevním restitucím je legitimní a správné, říká profesor ústavního práva Václav Pavlíček. Nic prý nebrání tomu, aby byl již schválený zákon změněn či úplně zrušen, prohlásil v České televizi.

Profesor proti Kalouskovi: Církevní restituce lze zvrátit referendem

„Já jsem referendum o církevních restitucích navrhoval už v době, kdy je prosazovala Topolánkova vláda, tak je přirozené, že se i v současné době domnívám, že je to možné.“ Zvrátit probíhající restituční proces údajně lze. „To suverénně rozhodne lid. Já myslím, že by to namístě bylo. Když by Parlament rozhodl, že lze takové referendum uspořádat, nic by tomu nebránilo.“

Konfiskace církevního majetku komunisty byla demokratická

Uvedl také, že znárodnění církevního majetku komunisty po únoru 1948 bylo krokem demokratickým. „Rozhodnutí o zabavení majetku katolické církvi bylo typicky buržoazně demokratickým opatřením, nikoli opatřením komunistickým.“

Že ústavní soud zákon o restitucích schválil, podle Pavlíčka na překážku není. „Ten rozhodoval o tom, jestli zákonem o církevních restitucích byla porušena ústava, nebo ne, ale nic nebrání tomu, aby lid svým rozhodnutím zákon, který byl přijat těsnou většinou, zrušil.“ A dodal, že majetek katolické církve byl vždycky veřejný, naopak až za komunistického režimu se stal soukromým.

Hraje se teď i o čas. Čím dříve budou restituce zastaveny, tím bude vše snazší. „Jde o to, jak postoupila ta jednotlivá rozhodování, jak pokud jde o finanční části, tak pokud jde o vydávání majetku, takže to jistě svou roli hraje.“ Nevylučuje proto ani možnost je zastavit zákonným nařízením Senátu.