KnihyA

Přeji vám, abyste v životě našli Světlo a Pravdu... j.b. WWG1WGA - Q Děkujeme za vaši podporu: 2301348253/2010

Pravda o kultech voodoo

Voodoo oltáře

Na obrázku jsou oltáře a rituální pomůcky vúdú kultu Bizango, který je jednou z nejmocnějších tajných společností, zabývající se černou magií.

Většina z nás cosi zaslechla o tak zvaných vúdú panenkách, neblaze proslulé černé magii a strašidelných turistických show v New Orleans. Voodoo zdomácnělo jako synonymum zlověstné magie. Možná trochu směšné v dnešní době, kdy se průměrný Evropan rozhodně nebojí kouzelníků a toho, že by jeho nepřátelé zaplatili čaroději za kletbu. Ve světě vúdú je to však stále velmi reálné. Jaké je voodoo doopravdy?

Kořeny tohoto domorodého náboženství sahají k až úsvitu lidstva. Voodoo přežilo staletí útlaku a četné pokusy o vymýcení. Vodun, jak se tomuto kultu říká na západním africkém pobřeží, je stále nejrozšířenějším náboženstvím v řadě zemí černé Afriky. Křesťanství ve formě, kterou známe, se tam nikdy neuchytilo. Zeměpisné mapy lžou – magie je v mnoha částech světa stále velmi živá.

Dokonce i ty nejkonzervativnější odhady hovoří o tom, že civilizace v západní části Afriky je 10 000 let stará. Odvážnější badatelé hovoří o starších kulturách, jejichž stopy vedou až k bájným kontinentům. Kořeny voodoo jsou skutečně velmi staré a sahají až kam lidská paměť dosáhne, na úsvit civilizace kdy poprvé lidé navázali kontakt s duchy.

Není tedy žádnou nadsázkou říci, že se jedná o nestarší dochované náboženství lidstva, přestože jeho současná podoba byla ovlivněna novověkým obchodem s otroky a také, což je málo známo, evropským okultismem a jeho tradicemi. Možná je to právě tato starobylost a vstřebání prvků novodobých okultních řádů, které činí z vúdú jednu z nejúčinnějších forem magie, s nimiž se lze dnes setkat. Naštěstí v našich končinách není častým jevem stát se obětí cizího kouzla, ale rozmach cestování a Internetu přinesl tyto jevy blíž našim domovům, než si často myslíme.

Voodoo vzniklo smísením mnoha afrických domorodých tradic, které si v paměti uchovali unesení otroci, kteří byli nemilosrdně loveni a prodáváni do Nového světa, mimo jiné na ostrov Hispaniola (Saint-Domingue), kde dnes najdeme dva státy s největší tradicí vúdú – Haiti a Dominikánskou republiku. V dominikánské části ostrově se kult nazývá 21 divisiones a jména a tributy bytostí jsou odlišná. Místní varianty vúdú nalezneme prakticky ve všech místech Karibiku.

V Novém světě byli otroci přinuceni přijmout křesťanskou víru, ale jejich pánové, ziskuchtiví Francouzi, kteří smýšleli proticírkevně a byli často členy zednářských lóží, se ve skutečnosti nestarali o jejich náboženskou výuku, pakliže praktikování domorodých zvyků neohrožovali jejich politické záměry a moc nad otroky.

Seminář Duchové a bytosti

Naučte se rozumět komunikaci duchovních bytostí a nalezněte mezi nimi své spojence. Jak pracovat s duchovními bytostmi a co s nepokojnými duchy? Nejbližší termín semináře je na svátek Dušiček 2013 a bude zahrnovat speciální rituál pro drahé zesnulé.

VÍCE O SEMINÁŘI

Otroci si našli způsob, jak zachovávat zvyky svých předků pod pláštíkem katolické víry, například tím, že přiřadili svá božstva podle určitých atributů a podobností obrázkům katolických svatých. Na dnešní Kubě povolovali španělští kolonisté otrokům jednou za rok uspořádat slavnost s rituály. Krutost otrokářů na Saint-Domingue však byla taková, že k zahnání myšlenek na vzpouru jinde stačilo je vyslovit hrozbu, že budou prodáni na Haiti.

Toto nevýslovné utrpení a utlačování vedlo nakonec k tomu, že se kněží vúdú poradili s věštbou a roku 1798uspořádali velký rituál, který odstartoval boj o nezávislost nad kolonisty. Země se stala svobodnou, avšak cena byla vysoká.

Legendy vúdú praví, že během krvavé revoluce a boje za nezávislost bylo vytvořeno množství mocných bytostí, které spolu dodnes bojují o vládu nad ostrovem. Říká se, že nejničivější přírodní katastrofy a války se dějí tehdy, když spolu bojují mocní duchové. Po stránce historické je jasné, že hospodářská blokáda koloniálních mocností, které se bály rozšíření vzoury, a později vměšování americké politiky z Haiti učinily nejchudší místo na severní polokouli. Tato situace se nezdá mít žádné východisko ani v současnosti.

Podmínky na Haiti jsou dodnes tvrdé, nelítostné a mnozí západní pozorovatelé pochopili, že právě to je kořenem jejich mocné magie. Magie je nástrojem utlačovaných, cestou k právu v zemi plné bezpráví a možností na lepší život. Haitské smýšlení o magii a morálce je zcela odlišné od našeho vnímání svobodné vůle. I proto se často vúdú v našich očích jednostranně směšuje s černou magií. To je však jen půlka pravdy – kněží vúdú jsou vynikající bylinkáři a léčitelé, poradci a psychologové a svým klientům pomáhají řešit rozličné životní problémy.

Baron Samedi drapo

Na obrázku: Rituální tradiční vyšívaný prapor (drapeau) k poctě pána hřbitova, Barona Samedi.

Vúdú je nedílnou součástí haitského umění, literatury, hudby a filmu. Lidové umění ostrova, například prapory, vyšívané lesklými flitry a korálky k poctě duchů, zvané drapó (na obrázku), patří k ceněným sběratelským artiklům. Komunity věřících nalezneme také v USA, Kanadě a Francii, kam mnoho Haiťanů emigrovalo v průběhu 20. století před diktátorským režimem.

V roce 2003 bylo voodoo uznáno státem jako rovnoprávné náboženství s křesťanstvím. V průběhu staletí však přetrval pohled na tuto živou a krásnou duchovní tradici jako na primitivní pověru, a pohané byli obětí pronásledování, naposledy ve 40. letech 20. století, kdy katolická církev při pokusu o „vymýcení pověr“ zničila řadu posvátných míst a předmětů.

Tajné společnosti stále jsou skutečnými vládci na ostrově, a četní diplomaté dosvědčují, že jejich zvyklosti jsou stále stejně kruté. V posledních letech se s rozmachem internetu rozbujel byznys se zasvěceními a rituály na dálku, kterému bohužel padá za oběť stále mnoho bílých duchovních hledačů. Ceny za rituály jsou astronomické a jejich součástí nebývají skutečná zasvěcení.

V tvrdých podmínkách Haiti je docela běžné brát západní lidi jako pouhý zdroj peněz a pokud na místě zanecháte svoje volty, jako vlasy, tělní tekutiny apod., můžete se dočkat i toho, že nebudou používány k vaší ochraně a požehnání, ale k manipulaci. Takový hrnec je třeba pohřben a zatížen kamenem, a když čaroděj potřebuje poslat peníze, přijde ho prostě bít holí. Nic pěkného, že?

Vzhledem k množství vydaných knih na toto téma (Haitské voodooVoodoo kvantový skok,Rituály voodoo v praxi) roste zájem o voodoo a počet praktikujících i v naší krajině. Pokud zvažujete zasvěcení, nebo se domníváte, že jste se s magií voodoo dostali do kontaktu, obraťte se na nezávislého profesionála. S duchovními bytostmi můžete pracovat i bez paktování se s podvodníky a černými mágy, tato krajina má také své tradice.

VÍCE O DUCHOVNÍM PORADENSTVÍ A VÝUCE

Související články:

 • Noira odpovídá otázky o voodoo Místní profesionální čarodějnice a šéfredaktorka Čarovného zrcadla odpovídá na některé obtížné otázky od čtenářů na téma voodoo, s nímž má několikaletou zkušenost v různých rolích – jako zasvěcená, jako ten kdo lidem usnadňuje cestu k jejich duchům nebo i ten kdo napravuje následky magie.
 • Když duchové přijdou na zavolání Článek novodobého západního šamana o různých druzích bytostí a komunikaci s nimi.
 • Ochranná magie a amulety voodoo O tradičních škapulířích na ochranu, amuletech obecně a proč tak často nefungují.
 • Voodoo a evropské pohanství dnes Podobnosti a rozdíly mezi kulty voodoo a našim pohanským revivalem místních tradic.
 • Slovníček pojmů z voodoo Vysvětlení řady slov, s nimiž se můžete setkat ve vztahu k voodoo.
 • Jak najít svoje duchy Pár slov o newyorčana, který byl zasvěcen do voodoo a působil jako čaroděj, o komplikované cestě k nalezení vlastních patronů a spřízněných bytostí.


Poznámka: Voodoo je jeden z mnoha možných přepisů slova, které údajně znamená “mystérium komunikace s duchy”, další obvyklé varianty jsou woodoowoo-doo voudon nebo vodou.

http://www.carovnezrcadlo.cz/voodoo-historie-koreny

1 Comment

 1. Tarcalova Ruzena

  21.8.2013 at 10:11

  Ahoj,moc me takovy veci zajimaji,protoze ja sama mam co docineni s cernou magii,a nekolik lidi kolem me zemrelo..ale rada bych se setkala s nekym,kdo magii rozumi,a vsemu kolem..pod jmenem me najdete na fb..hezky den..R..

Napsat komentář

© 2021 KnihyA