Přeji vám, abyste v životě našli Světlo a Pravdu... j.b. (Q) WWG1WGA

Opět důkaz, že církev je demagogie a jeden z největších podvodů v historii

Věřící vybírali na opravu kostela, církev za statisíce raději nakoupila pozemky

Přes čtvrt století se Jan Filipčík z Černošína na Tachovsku stará o místní kostel. Teď se téměř sedmdesátiletý kostelník cítí stejně jako zdejší věřící – podvedený. Léta mezi sebou vybírali peníze na zvelebení svatostánku, aby mohl sloužit dalším generacím. Jenže místo radosti přišla studená sprcha.

349289-top_foto1-znigb1Stovky tisíc korun, které sbírka vynesla a které chtěli farníci nyní použít k opravě interiéru památky, nejsou k dispozici. Peníze měl spravovat Jiří Hájek z římskokatolické farnosti z nedalekého Stříbra. Ten tvrdí, že posloužily jinému účelu.

„Přišel jsem za ním a požádal ho, že už by bylo dobré začít vnitřek kostela opravovat kvůli padající omítce a rozšiřující se plísni. Odbyl mě slovy, že máme dočkat času. Vymlouval se, že nyní je to s dotacemi špatné a církev nemá peníze,“ líčil Filipčík setkání s farářem z minulého týdne.

Pamatuji si, jak jsme věnovali do sbírky každý polovinu svého prvního důchodu. Teď cítím hluboké zklamání.kostelník Jan Filipčík

Když začal duchovnímu argumentovat tím, že na opravu kostela bylo vybráno přes půl miliónu korun, které bohatě postačí, dočkal se šokující odpovědi.

„Farář mi do očí řekl, že peníze nemá, že je posílal na účet plzeňského biskupství, které za to nakoupilo pozemky. Zůstal jsem stát jako opařený. Na jednu stranu se mnou lomcoval vztek, na druhou jsem cítil hroznou lítost,“ pokračoval smutným hlasem Filipčík a oči se mu přitom zalévaly slzami. Strašně moc se těšil na to, až budou zdi kostela zářit novotou. Chtěl se toho ještě dožít, byl to jeho velký sen.

„Obětovali jsme s manželkou kostelu všechen svůj volný čas a peníze. Pamatuji si, jak jsme věnovali do sbírky každý polovinu svého prvního důchodu. Teď cítím hluboké zklamání a ránu do zad od těch, kterým jsem důvěřoval nejvíc,“ pokračoval Filipčík.

Biskup dal záležitost prošetřit

Tahle zkušenost ho definitivně zlomila. „Po šestadvaceti letech končím v těchto službách. Faráři odevzdám klíče od kostela. Dál do něj budu chodit už jen jako věřící,“ uzavřel kostelník.

Podle starosty Černošína Jana Grigara (SNK ED) je znechucení věřících v obci obrovské. „Ani se jim nedivím. Střádají na to, aby náš kostel dobře vypadal, a pak je odbyde představitel toho, čemu věří. Pro ně to musí být obrovská rána,“ reagoval starosta a druhým dechem dodal: „Nechci do toho církvi mluvit, ale tohle by měla velice rychle vyřešit.“

Pokud Filipčík skutečně skončí s funkcí kostelníka, bude to podle starosty velká škoda. „Jejich rodina se stará o kostel odjakživa a tuto práci vykonávali vždy velmi svědomitě, od úklidu, údržby až po výzdobu,“ doplnil starosta.

Mluvčí plzeňského biskupství Alena Ouředníková uvedla, že biskup František Radkovský chce celou záležitost podrobně prošetřit.

Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/286653-verici-vybirali-na-opravu-kostela-cirkev-za-statisice-radeji-nakoupila-pozemky.html

1 komentář

  1. Jiří Hanzlík

    Opět další z mnoha důkazů novinářské senzacechtivé podbízivosti koncentrované v titulku, kterým zevšeobecňují jeden případ na celou církev. Jeden správce fondu, farář, se dopustil podvodu na svých farnících a zachoval se komunisticky tím, že jejich úspory na opravu kostela “znárodnil” ve prospěch údajně jiných aktivit církve. Pokud poníze sám nespronevěřil měla by je církev farníkům vrátit. Biskup to, dle této zprávy, má v úmyslu prošetřit. Zahraje-li to do ztracena, tak se bude chovat jen jako současná (světská) politická moc. Farníci by se měli obrátit na soud a není vyloučeno, že by dobře pochodili. To by potom byla žeň titulků skandalujících církev v prostředí nenávisti. I tohle by měl biskup Radkovský zvážit!

Napsat komentář

© 2021 KnihyA

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑