marilyn-monroeZveřejnění dosud utajovaných informací FBI odhalilo velký rozsah sledování americké herečky Marilyn Monroeové. Důvodem k těmto aktivitám americké federální bezpečnosti byly podle deníku The Daily Telegraph obavy, že slavná filmová hvězda „sklouzává na oběžnou dráhu komunismu“.

Toto obvinění obsahovala zpráva reportéra listu The New York Daily News z roku 1956, jež se odvolávala na anonymní telefonát. Volající tvrdil, že její nedávný sňatek se spisovatelem Arthurem Millerem uzavřený podle židovského ritu je pro něj jen „krytím“ jako pro „osobu nastrčenou do kultury komunistickou stranou“.

Podle listu Daily Mail anonym dodal, že hereččina firma Marilyn Monroe Productions je „plná komunistů“ a že peníze společnosti slouží k financování komunistických aktivit.

FBI se však nikdy nepodařilo dokázat, že je herečka skutečně komunistkou. V červenci 1962, krátce před smrtí Monroeové, napsal jeden z pracovníků agentury o Monroeové toto shrnutí: „Názory subjektu jsou velmi pozitivně a zhuštěně levicové. Mezi těmi, kdo pracují s hnutím v Los Angeles, však není obecně známo, zda ji komunistická strana aktivně využívá.“

Monroeovou začala FBI sledovat od roku 1955, zřejmě od chvíle, kdy si s několika dalšími zažádala o vstupní víza do Sovětského svazu. Důvodem mohlo být i to, že ke komunismu měli blízko někteří z hereččiných přátel.

Pod lupou i na cestě do Mexika

Pozornost vyvolala i její cesta do Mexika, kam si herečka v únoru 1962 údajně jela koupit nábytek. Podle záznamů tam však byla „v úzkém kontaktu s některými členy Americké komunistické skupiny v Mexiku“.

Při cestě se seznámila také s Frederickem Vanderbiltem Fieldem, jejž jeho bohatá rodina vydědila kvůli levicovým názorům. V Mexiku žil Field se svou ženou v dobrovolném exilu.

Jeho setkání s herečkou prý vyvolalo „oboustranné poblouznění“. „Tato situace vzbudila značné zděšení v doprovodu slečny Monroeové i uvnitř Americké komunistické skupiny v Mexiku,“ uvádí záznam FBI.

Field, který popíral členství v komunistické straně, později popsal setkání s Monroeovou v životopise takto: „Mluvila hlavně o sobě a o některých lidech, kteří pro ni byli nebo stále jsou důležití. Řekla nám o svých silných pocitech ve věci občanských práv, rovnosti pro černochy, stejně jako o svém obdivu pro to, co se odehrává v Číně.“

Netajila nenávist k mccarthyismu

Dodal, že herečka „neskrývala hněv nad obviňováním z příklonu k rudým a nad mccarthyismem, ani svou nenávist vůči Edgaru Hooverovi“, tehdejšímu šéfu FBI. Pod jeho taktovkou sledovala FBI řadu celebrit včetně Charlieho Chaplina a zpěváka Franka Sinatry.

Dokumenty, jejichž odtajnění si vymohla agentura AP, však neobsahují žádné nové informace o hereččině smrti v srpnu 1962. Jen jeden zdroj uvedl, že Monroeová byla „velmi zranitelná“ kvůli svému „odmítnutí“ ze strany Arthura Millera, Joea DiMaggia a Franka Sinatry a že se cítila jako „negovaný sexuální symbol“.

Novinové výstřižky potvrzují, že FBI věděla o teoriích, že byla zavražděna, zatím však nic nesvědčí, že by se touto otázkou víc zabývala.

Agentura však stále nezveřejnila vše, co si o Monroeové zaznamenala. Význam jejích dokumentů zdůrazňoval ve svých pamětech doktor Thomas Noguchi, který provedl posmrtné ohledání jejího těla.

„Na základě mého zapojení do případu bych označil sebevraždu Monroeové za,velmi pravděpodobnou?. Věřím však také, že kontroverze okolo její smrti budou pokračovat, dokud nebudou zveřejněny záznamy FBI,“ napsal.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/289076-akta-fbi-o-marilyn-monroeove-byla-odtajnena.html


merická zpravodajská agentura AP se dostala k dříve neznámým dokumentům z archivu FBI, které ukazují, jak pozorně tajná služba sledovala hvězdnou herečku Marilyn Monroe. Podezírala ji i z členství v americké komunistické straně. Přímé důkazy však nenašla, vyplývá ze spisu.

Marilyn Monroe | foto: ZPAF

Sama skutečnost, že byla Marilyn v hledáčku FBI, je známá. V době vypjatého amerického antikomunismu, za nímž stáli hlavně republikánský senátor Joseph McCarthy a tehdejší šéf FBI J. Edgar Hoover, sledovala tajná služba stovky celebrit včetně Franka Sinatry nebo třeba Charlieho Chaplina. 

Nově získané dokumenty však ukazují rozsah sledování Marilyn Monroe. Spis si na ni FBI založila v roce 1955, tedy sedm let před hereččinou smrtí, a zajímaly ji hlavně její cesty a kontakty s údajnými komunisty.

Jeden z dříve neznámých záznamů ve spisu například tvrdí, že si Marilyn spolu s dalšími hvězdami populární kultury zažádala v roce 1955 (tedy dva roky po smrti Josifa Stalina) o vízum do Sovětského svazu.

Jiný záznam hovoří o údajné hereččině posedlosti Frederickem Vanderbiltem Fieldem, levicovým politickým aktivistou, kterého kvůli jeho radikálním politickým postojům vydědila jeho bohatá rodina a který odešel z USA do dobrovolného exilu do Mexika.

Marilyn se s Fieldem potkala právě v Mexiku, a to v roce 1962. Field a jeho žena doprovázeli herečku při nákupech a večeřích a hovořili i o politice. Field pak ve své autobiografii napsal, že Monroe “mluvila o tom, jak ctí občanská práva a rovnoprávnost černochů, jak je nadšená z dění v Číně a jak nenávidí maccarthismus a Hoovera”.

Informátoři FBI vyšetřovatelům sdělili, že onen vztah posedlosti, který si Marilyn k Fieldovi vytvořila, je vzájemný a že si kvůli tomu dělají starosti i mnozí z hereččiných nejbližších, například její psychoanalytik. Ovšem přímý důkaz o jakýchkoliv komunistických aktivitách nebo snad členství v americké komunistické straně FBI nikdy nenašla.

Dohady o úmrtí neutichnou

Nově zveřejněný spis FBI získala zpravodajská agentura AP na základě amerického zákona o svobodném přístupu k informacím. Dříve byla k dispozici jen silně cenzurovaná verze, ta úplná nebyla k nalezení.

Teď je tedy spis konečně venku. Ti, kdo čekali, že se z něj dozvědí víc o hereččině úmrtí, jsou ale zklamáni. Marilyn Monroe zemřela v roce 1962 ve svém domě v Los Angeles, oficiálně spáchala sebevraždu.

Spekulace o vraždě ovšem nikdy neutichly a například i lékař, který tehdy prováděl pitvu hereččina těla, později napsal: “Dokud nebude zveřejněn úplný spis FBI, dohady budou kolovat dál.” Zřejmě je tedy ještě co zveřejňovat. Ve složce se podle agentury AP jen píše, že v rámci FBI se o možnosti vraždy hovořilo, ale že tahle verze nebyla nikdy pořádně vyšetřena.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/fbi-mela-marilyn-monroe-pod-drobnohledem-ukazaly-dokumenty-p4q-/zahranicni.aspx?c=a121229_104827_zahranicni_ad#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Další článek:

http://zpravy.idnes.cz/fbi-mela-marilyn-monroe-pod-drobnohledem-ukazaly-dokumenty-p4q-/zahranicni.aspx?c=a121229_104827_zahranicni_ad#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main