Teprve nedávno odhalili v New Yorku sochu významného vědce Nikoly Tesly jako projev pocty. Slavnostního aktu odhalení se zúčastnil i srbských prezident Tomislav Nikolič.

Zájem o tohoto génia v současnosti stoupá. National Geographic zveřejnil pět překvapivých faktů o tomto vynálezci, jehož některé objevy vláda USA dosud tají.

K tomu, že Teslova sláva roste i v současnosti přispívá společnost Tesla Motors, jejímž zakladatelem a investorem je známý miliardář Elon Musk.

1. Teslovo muzeu pomohly karikatury

Laboratoř Wardenclyffe byla zakoupena organizací Tesla Science Center. Jelikož jde o neziskovou organizaci potřebovali značnou finanční pomoc při jeho koupi. Pomohl jim v tom komik Matthew Inman prostřednictvím kampaně natheoatmeal.com, který apeloval na lidi a korporace, aby přispěly a finančně podpořili tento projekt.

2. Tesla byl ekolog

Podle Jane Alcorne Tesla velmi dbal na životní prostředí. “Byl velmi znepokojen tím, že používáme přírodní zdroje Země příliš rychle a chtěl se ujistit, že využíváme paliva z obnovitelných zdrojů,” uvedla. Zkoumal způsoby sběru přirozené energie na zemi a na nebi. V laboratoři vytvořil např. umělý blesk.

3. Zemřel jako humanista a bez peněz

Tesla udělal hodně pro zlepšení lidstva, pomoc lidem a zlepšení kvality života. Nikdy přitom neprojevoval zájem o finanční zisky, i když to byla pochopitelně značná nevýhoda. Nikdy nevypadal, že měl dost peněz na to, aby dělal co potřeboval, uvedla Alcronová. Přesto, že měl i slavných přátel jako Mark Twain či francouzská herečka Sarah Bernhardt, měl finanční problémy.

4. Spal pouze zřídka a trpěl chronickou úzkostí

Tesla tvrdil, že mu postačují v noci jen dvě hodiny spánku, přestože si občas zdříml. Trpěl chronickou úzkostí, měl odpor k šperkům, kulatým předmětům a nerad se dotýkal vlasů. Byl posedlý číslem tři a každý jídelní nástroj utíral až k dokonalosti, použitím 18ti ubrousků.

5. Většinu vynálezů americká vláda tají

Po Teslově smrti, během druhé světové války, zabavil jeho věci americký úřad. Později byla většina věcí předána jeho rodině, některé skončily v muzeu v Bělehradě. Některé z jeho prací jsou však zabaveny americkou vládou, uvedla Alcronová. Říká se, že se jedná o fantastické vynálezy, např. o technologii, která by vyřešila energetickou i klimatickou krizi, ovšem nevyhovují mocným ropným společnostem.

Zdroj: nationalgeographic.com

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2947-nikola-tesla-prekvapujici-fakta-o-geniovi-ktera-vlada-taji