Německá Levice by chtěla prosadit stoprocentní daň na každý výdělek nad 500 tisíc eur ročně. “Navrhujeme, aby nikdo nevydělával více, než je čtyřicetinásobek společenského minima,” stojí v plánech strany.
Daně - ilustrační foto
Daně – ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud by v podzimních parlamentních volbách v Německu uspěla opoziční strana Levice, chtěla by uvalit na příjmy nejbohatších Němců stoprocentní daň. Vše, co každý vydělá nad 500 tisíc eur (12,8 milionu korun) ročně, by měl podle ní odevzdávat státu.

Podle pátečního vydání deníku Mitteldeutsche Zeitung to strana vzniklá z bývalých komunistů a odborářů plánuje zařadit do svého volebního programu.

“Navrhujeme, aby nikdo nevydělával více, než je čtyřicetinásobek společenského minima, což je beztak 40 tisíc měsíčně,” stojí podle listu v návrhu, s nímž přišla spolupředsedkyně Levice Katja Kippingová.

Šéfka nemeckej strany Ľavica Katja Kippingová

Plánovanou novinku podpořil i druhý předseda Bernd Riexinger. “Volební kampaň v roce 2013 bude o rozdělování peněz. Peníze těch superbohatých budou potřeba k financování sociálních výdajů a investic do budoucnosti. Chceme, aby se občané vzbouřili proti hromadění obrovských bohatství v rukou pár jedinců,” vysvětlil Riexinger.

Šance na prosazení takového požadavku je však velmi malá. Levice se v předvolebních průzkumech pohybuje pod deseti procenty voličské přízně a ani jedna ze zbývajících opozičních levicových stran, sociální demokraté a Zelení, s ní nechtějí na celostátní úrovni spolupracovat.

V sousední Francii s podobným radikální opatřením přišla tamní socialistická vláda prezidenta Françoise Hollandea, která zavedla 75procentní daň na příjmy nejbohatších. Ti pak před touto “milionářskou daní” začali zemi houfně opouštět. Řada se jich usadila v sousední Belgii a například herec Gérard Dépardieu demonstrativně přijal ruské občanství.

Bohatí zaplatí více i v Česku

České ministerstvo financí také připravuje vyšší zdanění lidí s příjmy nad sto tisíc. Tito lidé zaplatí na daních příští rok zřejmě ještě více než letos. Od začátku roku přitom odvádějí dodatečnou sedmiprocentní daň z měsíčních příjmů nad sto tisíc korun a platí víc i kvůli zrušení stropů na zdravotní pojištění.

Šéf resortu Miroslav Kalousek vládě navrhl, aby se na lidi s příjmy nad sto tisíc nevztahovala základní sleva na dani. Za rok tak mohou přijít se slevou o téměř 25 tisíc korun.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-stredni-evropa/c1-59234260-nemecka-levice-navrhuje-stoprocentni-dan