image5Vypadá to, že zpětný chod Egypta k občanské válce nabírá na tempu. To, co začínalo s desítkami tisíc, se rozrostlo na statisíce lidí shromážděných na proslulém náměstí Tahrir.

Jak ukazují živé záběry níže, prozatím jsou to lasery, ohňostroje, ale požáry začínají propukat při vzniku malých potyček s policií, které jsou hlášeny, zatímco davy volají po svržení Morsiho.

Morsiho přívrženci / státní zaměstnanci se mezi tím dožadují, aby „zvolený prezident dokončil své funkční období. Nevzdáme se toho ani za cenu krve”.

Jak ukazují živé záběry níže, prozatím jsou to lasery, ohňostroje, ale požáry začínají propukat při vzniku malých potyček s policií, které jsou hlášeny, zatímco davy volají po svržení Morsiho.

Morsiho přívrženci / státní zaměstnanci se mezi tím dožadují, aby „zvolený prezident dokončil své funkční období. Nevzdáme se toho ani za cenu krve”!

Rostoucí napětí se stupňovalo do neděle, kdy opozice doufá, že masivní pozdvižení pomůže pana Morsiho shodit z křesla. Tucty lidí byly zraněny, někteří z nich výstřely z brokovnic, jelikož soupeřící demonstrace islamistů a jejich oponentů v Káhiře přilákaly tisíce lidí.

Organizátoři kampaně zvané Tamarrod čili „Rebelie“ říkají, že už nasbírali miliony jmen pod petici volající po předčasných prezidentských volbách.

Opozice obviňuje pana Morsiho z toho, o čem se říká, že je to pokus o zakopání se Muslimského bratrstva u moci a o marginalizaci všech ostatních sil.

Rovněž říkají, že akce pana Morsiho, od té doby, co přišel do úřadu, prohlubují rozdělení země, a že selhal v uvedení svého slibu do života, že bude prezidentem všech Egypťanů, nikoliv jen islamistů.

Islamisté zavrhují opozici jako ubohé propadlíky u voleb, kteří se spřáhli se zkorumpovanými zbytky svrženého režimu bývalého prezidenta Hosni Mubaraka.

„Zvolený prezident musí dokončit svůj termín,“ řekl Khaled al-Mahdi, vládní úředník z provincie Sharqiya v Deltě. „Nevzdáme se této příležitosti ani za cenu krve.“

„Je třeba bdělosti, abychom zajistili, že nesklouzneme do občanské války,“ řekla v prohlášení z Al-Azhar uznávaná islámská universita ctěná po celém sunnitském světě. Toto prohlášení široce podporující pana Morsiho obvinilo „kriminální gangy“, které obléhají mešity, z pouličních násilností, o nichž Bratrstvo říká, že při nich bylo tento týden zabito pět jejich příznivců.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com
AC24