Dítěti s těžkou lupénkou pomáhala jedině marihuana. Rodiče, kteří ji pro dceru pěstovali, si však podala policie. Jaké jsou léčebné účinky konopí a dalších českých bylinek?

crop-245671-marihuana_520x250Zmiňované rodiče, které živila kantořina, po policejním zásahu vyhodili ze školství a případ není dosud uzavřen. Marihuana přitom pomáhá proti roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, anorexii či zelenému zákalu. V Česku je ale zatím konopný zázrak takříkajíc v ilegalitě.

Češi se možná o to intenzivněji léčí ostatními rostlinami ze zelené lékárny, kterou nabízí tuzemská příroda. Málokdo ale na bylinky chodí přímo do terénu, což je chyba. Například kilogram sušené květu z hluchavky bílé stojí 3740 korun. Balírny bylin přitom sběračům dávají za kilogram sušených květů mimořádné léčivé hluchavky pouhou pětistovku.

Lékaři také prokázali, že některá vážná poškození jater vznikají proto, že pacienti v kombinaci s předepsanými léky zároveň bezhlavě popíjejí léčivé čaje. Stále větší procento populace inklinuje k alternativní medicíně a stoupá užívání různých bylinných preparátů.

Většinou si tyto přípravky pacienti nasazují sami a ošetřující lékař o jejich užívání často vůbec nemá tušení. Laik byliny považuje za neškodné, prosté vedlejších účinků. Jenže za jaterním poškozením mnohdy stojí i oblíbené léčivky jako máta polejovitá či devětsil lékařský.

* Co všechno lze léčit pomocí konopí? A jak marihuanu užívat?

* Kdy se nemocní Češi konečně legálně dostanou k lékům z konopí?

* A bude všem nemocným skutečně stačit pět gramů konopí měsíčně, jak navrhuje ministerstvo zdravotnictví?

* Proč svým lékařům tajíme, že doma zkoušíme i bylinnou léčbu?

* Které bylinky jsou v Česku nejpopulárnější? A jaké mají účinky?

* Jak utrácíme za bylinky v bylinářských krámech?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 10 září 2012.   

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/marihuana-a-dalsi-bylinky-kdy-leci-a-kdy-skodi_245446.html