da71fb0359_95989094_o2.jpg

Jedna stará pověst říká, že když vytáhnete kořen mandragory ze země, vydá tak strašný skřek, že ti, co ho zaslechnou, přijdou na místě o rozum nebo dokonce zemřou.

Snad není jiné rostliny, která by byla tolik opředena záhadnými příběhy a pověrami… Mandragora lékařská je krásná rostlina vyskytující se především na jihovýchodě Evropy. Listy a květy vyrůstají ve tvaru růžice přímo z kořene, květy jsou fialové až bělavé a mají tvar zvonku, z nich se pak tvoří žluté bobulovité plody, tvarem podobné malému jablku.

Řekové ji zasvětili bohyni lásky Afroditě, věřili, že mandragora je afrodiziakum a vzbuzuje lásku. Výtažky z kořene získávali například tak, že oloupaný kořen máčeli a vařili v octu nebo víně, které pak pili a dosahovali tak stavu omámení. Dokonce i v Bibli je zmínka o mandragoře, její plody jsou tam nazývány jablíčky lásky.
Lidé věřili, že afrodiziakální účinky rostliny jsou tak silné, že působí nejen na člověka, ale i na zvířata.Ženy nosily sušený kořen mandragory jako talisman, věřilo se, že dokáže léčit neplodnost.

Účinky mandragory na lidské tělo však nejsou pouhou pověrou. Rostlina obsahuje látky, především alkaloidy, které mají prokazatelný a silný účinek na náš organismus, při předávkování je dokonce smrtelně jedovatá.
Šťáva z kořene a někdy i z plodů se užívala v nižších dávkách jako lék při nespavosti, ve vyšších pak jako sedativum a narkotikum, analgetikum k utlumení bolestí např. při operacích či silných bolestech. I při těžkých plicních onemocněních léčitelé a kořenářky používali výtažků mandragory, uklidňovala úporný kašel, snižovala tvorbu sekretu v plicích a pomáhala nemocnému spát a odpočinout si.
Z listů nebo šťávy se vyráběly obklady na zánětlivá a vředovitá onemocnění kůže, na otoky apod.

Mandragora byla také jednou ze základních ingrediencí lektvarů čarodějnic, mágů a i některých šamanů. Její jméno je pro nás navždy spojeno s časem čarodějnic, dávných kořenářek, mágů a alchymistů, mandragora je symbolem kouzel, magie a psychedelie, které ovlivnily člověka v jeho duchovním vývoji a zaslouží si náš respekt.

V dnešní době se mezi zasvěcenými používá předevší při rituálech, silných kouzlech, jako vykuřovadlo před zlem a jako přísada do amuletů, talismanů.
Energie mandragory je natolik silná, že její využití je nekonečné.

Tento poklad jsem právě opět získala a můžete ho najít i některých z dalších škapulířů na Svatyni, které budu připravovat.

http://www.svatyne.com/clanky/clanky-a-zajimavosti/magicka-moc-korene-mandragory.html