Vláda na večerní schůzi podpořila analýzu ohledně možnosti odčerpávat majetek pocházející z nelegitimních zdrojů bez nutnosti trestního řízení. Uvedl to zdroj obeznámený s výsledky jednání kabinetu. Jedním z návrhů byla možnost zdanit zvláštní daní neprokázaný majetek nebo majetek lidí, kteří žijí nad své majetkové poměry.

2-exekuce„Ve světě je v tomto směru nejběžnější nějaký daňový nástroj. Materiál ovšem neuvádí konkrétní návrh řešení, který by se měl prosazovat,“ řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Možností je podle něj více a vedle daňových nástrojů k nim patří například i majetková přiznání.


Čtěte také: ČSSD chce zdanit neprokázaný majetek za více než 10 milionů


V řadě zemí světa podle náměstka existuje například daňový nástroj, který umožňuje finančním úřadům uvalit zvláštní sazbu daně na osoby, u nichž je velmi výrazný rozdíl mezi tím, kolik odvádí na přímých daních, a mezi tím, jak velké bohatství soustředily nebo jak řádný způsob života vedou.

„I v Česku je možné nyní doměřit daň. Analýza ovšem hovoří o tom, že by bylo možné vytvořit například i speciální daňové nástroje nebo získat majetek občanskoprávním řízením u soudu,“ uvedl Minčič. Zlepšit situaci by podle analýzy mohlo i zkvalitnění komunikace mezi jednotlivými složkami státní správy.

zdroj: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/zabavovat-neprokazany-majetek-vlada-na-plan-kyvla-751788