Mnohé vynálezy přišly na svět šťastnou náhodou, ba i omylem. Traduje se, že skotský lékař Alexander Fleming v roce 1928 na špatně umytých Petriho miskách objevil plíseň – penicilin. Zvláštní osud má unikátní český patent, který nyní úspěšně dobývá různé kouty světa.full1_34300Jisté je, že z rozmanitých výzkumů pro vojáky mají často časem ještě větší prospěch civilisté. Prokázalo se to i v 70. letech 20. století, kdy Československá lidová armáda hledala účinnou dezinfekci. Zvítězila jodová tinktura. Likviduje i vir HIV! Na dalším místě se umístil výtvor prof. Miloše Sokola z Hradce Králové – jodová pryskyřice. Na předmětu vytvoří povlak, jakousi rukavici, která vydrží tři hodiny. Je nehořlavá, protože neobsahuje alkohol. A co je hlavní – bojí se jí všechny druhy virů. Zuby by si na ní vylámal dokonce i vir HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS. Proto se touto látkou účinně dezinfikují i chirurgické nástroje.

 

 

Výrazné dezinfekční účinky zaujaly bystrého soukromníka vyrábějícího obuv. V roce 2008 jeho sortiment rozšířily neobvyklé antibakteriální stélky (vložky) do obuvi. Zápach nemá šanci Novinka se vyrábí z kvalitní ovčí vlny (80 %) s podílem viskózy (20 %). Nerozpustná biocidní složka likviduje všechny mikroskopické zloduchy – absorbuje je z chodidla, které se potí. Navíc nohu chrání tím, že preventivně potlačuje nepříjemný zápach. To uvítají nejen diabetici, kteří často mají sníženou citlivost (neuropatii). Výrobce pro takto nemocné připravil zvláštní sadu.

Bude je nosit každý a všude?
Každá druhá žena u nás má problémy v oblasti mezi palcovým a malíkovým kloubem. Při takové hyperkeratóze se hromadí zbytnělá pokožka, vznikají otoky, mozoly. Antibakteriální stélka má anatomický skelet s vedením podélné klenby nožní. Jeho součástí je patní miska vybavená odpružujícím prvkem pro zmírnění nežádoucích jevů působících na patní kost chodidla. Stélky se vyrábějí jak pro děti, tak pro dospělé – od sandálů až po bruslařské boty. Vložky snižují potivost nohou a zvyšují tepelnou izolaci. Potvrzují to i spokojení VIP uživatelé mj. olympijský vítěz z Londýna – veslař Ondřej Synek či vícenásobný mistr republiky v badmintonu Petr Koukal….

Nohy máte jako v bavlnce Stélky jsou oboustranné, vydrží denní nošení až po dobu devíti měsíců. Snadná je i údržba: postačí po třech dnech vložky vyjmout a vyklepat. Dají se mechanicky prát (ve vlažné vodě). Základem jsou stélky vyrobené už na konkrétní velikost nohy. Verze Basic pak nabízí materiál, ze kterého si doma podle přiložené šablony vystřihnete velikost, jakou si přejete.

——————————————————————————————————–
*Stélky znají po celém světě *Dříve než stélky obdržely certifikaci Státního zdravotního ústavu, výrobce je testoval na různých místech.
*U nás to byli hasiči v Dobrušce, letečtí záchranáři v Hradci Králové, městští policisté v Praze, na Slovensku záchranáři v Tatrách.
*Nezůstalo jen u Evropy, do testování se zapojili reprezentanti různých geotypů – Číňané, Indiáni, černoši…
*Pracovníci laboratoří zjistili, že i po 9 měsících stélky stále ničí plísně a viry – včetně HIV.

Zdroj: http://21stoleti.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=249&nocache=1352037993.0619&inq=0abac91224d1e90006eee6c5c04daf80&ida=0&id_art=34300&sta=0&cislo=0&sea=0&=0&fid=0&nsrd=0&kty=0&checksum=69e3b244a5fde798e4e666217b5a45dc