Severní Korea vstupuje do “válečného stavu” s Jižní Koreou. Oznámila to v sobotu ústřední severokorejská tisková agentura KCNA. Fakticky však jsou země ve válce od konfliktu na začátku 50. let, který skončil pouze příměřím. Severokorejská média navíc zveřejnila fotografii, na níž je vůdce Kim Čong-un a za ním visí mapa utoků. Jižní Korea soudí, že mapa byla ukázána úmyslně.

Severokorejská média zveřejnila fotografii, na níž je v pozadí mapa plánovaných útoků.

Mapa je v korejštině je nadepsaná: “Plán úderu strategických sil na pevninu USA.” Linky se zdají ukazovat navrhované letové trasy raket mířících na terče kontinentální části USA.

“Nemyslím si, že ty fotografie vyšly omylem,” řekl agentuře AFP nejmenovaný oficiální činitel jihokorejského ministerstva obrany. “Věřím, že byly zveřejněny záměrně, patrně proto, aby překroutily fakta ohledně severokorejské vojenské síly,” dodal.

Na snímcích Kim-Čong-una se objevily mapy útoků.

Na snímcích Kim-Čong-una se objevily mapy útoků.

FOTO: KCNA, Reuters

KLDR podle něj chce, aby si svět myslel, že země běžně disponuje mezikontinentálními střelami. Vědci o tom ale i přes prosincový test pochybují.

Reakce na přelet bombardérů

Prohlášením o vyhlášení válečného stavu pokračuje zostřená výhružná rétorika Pchjongjangu proti Soulu a Washingtonu. Jihokorejská vláda prohlášení odbyla konstatováním, že nejde o nic nového, kvůli čemu by bylo nutné vyhlásit poplach.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V Severní Koreji byla vyhlášena bojová pohotovost. Zdroj: Reuters

V pátek nařídil severokorejský vůdce Kim Čong-un svým raketovým vojskům bojovou pohotovost k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. Byla to reakce na přelet dvou amerických bombardérů nad Jižní Koreou.

“Od této chvíle vstupují vztahy mezi Severní a Jižní Koreou do válečného stavu a podle toho se budou řešit všechny záležitosti mezi Severem a Jihem,” uvádí se v oznámení KCNA.

KLDR hrozí válkou v posledních týdnech

Válečné hrozby znějí z Pchjongjangu od počátku měsíce. Státní sdělovací prostředky v pátek ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání a podepsal rozkazy o uvedení raket do pohotovosti. Vůdce prý usoudil, že “za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty”. Tisíce Severokorejců se pak sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, kde se konalo shromáždění na podporu Kimovy výzvy.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si prohlíží výzbroj jednotky 1501

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si prohlíží výzbroj jednotky 1501

FOTO: KCNA, Reuters

Americké letectvo ve čtvrtek vyslalo k cvičnému přeletu nad Jižní Koreou dva své “neviditelné” bombardéry B-2. Podle Washingtonu šlo o odstrašující misi v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově. [celá zpráva]

Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku mezi armádami obou Korejí, jakož i americkou armádou.

zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/297645-vstupujeme-do-valecneho-stavu-oznamila-kldr-a-ukazala-mapu-utoku.html?sznu=bSi5zZRKV0iabbuX